Ztracená a znovu nalezená: Příběh raně barokní Madony
Na příběh této raně barokní Madony jsme narazili při přípravě článku Slaný 2004, kdy jsme porovnávali staré pohlednice a fotografie se současným stavem. Na průčelí slánského klášterního kostela Nejsvětější Trojice dnes hledí z niky nádherná socha Panny Marie na půlměsíci s Ježíškem – vzácná socha, která prošla obdobím zapomnění i záchrany. Je zvláštní, že tato krásná Madona unikala pozornosti všech, nikde o ní není zmínka. Není známa její historie, na rozdíl od kamenných soch u kláštera. Její znovu rozzářená tvář, oživená díky péči odborníků, připomíná nejen hloubku našeho duchovního dědictví, ale i úsilí, s jakým lidé uchovávají krásu pro budoucí generace.
STŘÍPKY HISTORIE: Vietnamská tržnice, Království svědků Jehovových, porody do vody ve slánské porodnici, 30let výročí jednoty u Pánka
Přinášíme další výběr článků ze Slánských listů roku 2000, které tehdy nabídly obyvatelům Slaného pestrou paletu témat – od kulturních a duchovních až po zcela praktické.
STŘÍPKY HISTORIE: Fotografie slánského Roučka našly cestu zpět do jeho rodiště
Na světlo světa se nedávno dostal pozoruhodný fotografický poklad. Na aukčním portálu eBay se pod klíčovými slovy „Slany“ a „Roucek“ objevila řada negativů s přímou vazbou na jednoho ze slánských rodáků – Josepha S. Roučka, amerického sociologa českého původu, pedagoga, publicistu. Negativy nebyly nijak chráněné, bylo je možné grafickým editorem upravit. Původně byly nabízeny za 80–90 eur, dnes je jejich cena zhruba poloviční, přičemž většina z nich je stále dostupná.
STŘÍPKY HISTORIE: Slaný po dvaceti letech. Jak se město proměnilo od roku 2004?
Města se vyvíjejí a mění, některé stavby mizí, jiné vznikají a některé se v průběhu let přetvářejí k nepoznání. Slaný není výjimkou. V rámci tohoto článku se vracíme k fotografiím z publikace vydané k 700. výročí města v roce 2004 a porovnáváme je s jejich současnou podobou v roce 2025. Tyto snímky zachycují klíčová místa v různých fázích přestaveb a rekonstrukcí – od tehdy rozkopaných ulic kvůli pokládce kabelových svazků Telekomu až po dnešní pulzující a modernizované centrum města.
STŘÍPKY HISTORIE: Grandhotel Slaný a příběh jeho zrodu
Grandhotel Slaný, původně známý jako Grandhotel Kořán, byl po mnoho desetiletí významným centrem společenského, kulturního a politického dění ve Slaném. Jeho historie sahá až do počátku 20. století, kdy vznikl na místě bývalého zájezdního hostince U Bílého beránka, který byl ve druhé polovině roku 1930 zbořen.
STŘÍPKY HISTORIE: Japonský investor, stádečko muflonů, řinčení skla, unikátní objev v sakách a spoustu dalších.
V dnešním výběru se podíváme na pestrou škálu událostí, které formovaly život ve Slaném a jeho okolí před čtvrtstoletím. Zavzpomínáme na myslivecké počiny v Pcherách, kdy se stádečko muflonů stalo součástí místní krajiny a jak odstartovala své působení firma Mitsubishi Electric Corporation. Zastavíme se také u pamětních medailí pro veterány 2. světové války, na slavnostním ceremoniálu ocenění jejich statečnosti, a podíváme se na incident neznámého pachatele, který poničil výlohy slánských podniků. Nechybí ani unikátní historický objev v osadě Saky, kde se podařilo odhalit jedno z nejstarších venkovských stavení v Čechách. A v neposlední řadě se vrátíme ke vzpomínkovému setkání bývalých „pétépáků“ ve Smečně, kteří si připomněli své osudy z dob Pomocných technických praporů.
STŘÍPKY HISTORIE: Lepší Slaný – inovativní projekt továrníka Pály, který inspiroval další města
Naše cesta do minulosti tentokrát zmapuje výstavy z doby protektorátu, které přinesly důležité svědectví o rozvoji města Slaný. První dvě se konaly na přelomu let 1939 a 1940 a v roce 1941 ve Slaném, třetí pak v Praze na Starém výstavišti – v Průmyslovém paláci v dubnu 1940. Jednalo se o projekt továrníka Pály, který následovala i další města.
STŘÍPKY HISTORIE: Slánská škola umění – odkaz mecenášů a hudebních pedagogů
Slánská hudební škola je jednou z nejstarších hudebních institucí v Česku a její historie sahá až do počátku 19. století. Její vznik byl umožněn díky odkazu Františka Kašpara Brožovského, významného mecenáše kulturního života ve Slaném, který svými finančními prostředky podpořil hudební vzdělávání mladé generace.
STŘÍPKY HISTORIE: 140 let slánského muzea: Od nadšení k historické instituci
Slánské muzeum slaví 140 let od svého založení. Jeho vznik se datuje ke dni 18.5. 1885, kdy nadšený učitel Václav Štech předložil myšlenku vytvoření muzea v Literárním odboru Občanské besedy. Návrh byl jednoznačně podpořen a rychle se začalo pracovat na jeho realizaci. Již 12. září 1886 bylo Muzeum královského města Slaného slavnostně otevřeno a zahájilo svou dlouhou cestu dějinami.
STŘÍPKY HISTORIE: Slánské noviny 1945 doplněné o autentické fotografie
Po osvobození v květnu 1945 se Slánské noviny staly klíčovým svědkem událostí a proměn tehdejšího Československa. Od 12. května do 31. října 1945 vyšlo celkem 23 čísel, přinášejících aktuální zprávy, reflexe poválečné obnovy i každodenní život obyvatel Slaného.
STŘÍPKY HISTORIE: Kostel sv. Jakuba Většího ve Slavětíně s nejrozsáhlejšími freskami v Čechách
Kostel sv. Jakuba Většího ve Slavětíně je jednou z významných historických a uměleckých památek v Čechách. Jeho původ sahá až do období mezi poslední čtvrtinou 12. a první čtvrtinou 13. století, kdy byl postaven jako románský kostel. Z této doby se dochovala část zdiva lodi, která je charakteristická půlkruhovými okénky s výraznou špaletou, typickými pro raně románskou architekturu.
STŘÍPKY HISTORIE: Tradice a zvyky Velikonoc. Velikonoční pohlednice z historie Slaného.
Brzy se naše domácnosti rozezní hlasem veselých koledníků, kteří přinesou pomlázku ozdobenou pestrobarevnými stuhami. Abychom vám zpříjemnili čekání na svátky jara, připravili jsme pro vás poutavý souhrn historických zajímavostí o tradicích a zvycích Velikonoc. Součástí jsou také překrásné historické pohlednice ze Slaného ze sbírky Jiřího Popoviče, které dokreslují atmosféru tohoto výjimečného období. Velikonoce, zahájené čtyřicetidenním půstem začínajícím Popeleční středou, v sobě spojují křesťanskou symboliku s lidovými tradicemi. Každá postní neděle měla své zvláštní jméno a pojila se s unikátními obyčeji, jako například vynášení Morany na Smrtnou neděli či svěcení kočiček na Květnou neděli.