PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Zapomenutý svědek staletí kostel svatého Václava
Kostel sv. Václava se nachází v Ovčárech, v bývalé obci s bohatou historií, která byla v minulosti spojena s benediktinskými mnichy z Ostrova. První písemné zmínky o kostele pocházejí z roku 1465. Ovčáry jsou někdejší středověká vesnice, dnes samota v rámci města Slaného v okrese Kladno. Ovčáry leží v údolí Červeného potoka zhruba 1,5 km východně od centra Slaného, na půli cesty (rušné silnice I/16) mezi Slaným a Blahoticemi.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Budova Městské spořitelny ve Slaném – skvost moderní architektury
Městská spořitelna čp. 99 ve Slaném je významnou památkou moderní architektury, která se pyšní nejen svým estetickým vzhledem, ale i bohatou historií a kulturním významem. Po dvou letech debat o zadání zakázky byla navržena architektem Janem Rejchlem. Městská rada se rozhodla vydat stavební povolení a budova tak mohla spatřit světlo světa. Tento funkcionalistický skvost byl dokončen v roce 1931.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně
Gotický filiální kostel sv. apoštolů Šimona a Judy, se nachází na návrší uprostřed malebné vsi a poprvé se připomíná jako farní již v roce 1352. Vkusná a stylově citlivá rekonstrukce budovy proběhla v roce 1888 pod vedením stavitele V. Faigla ze Zlonic. Předtím však došlo k významné přestavbě v roce 1863, kdy shořela původní dřevěná věž a následně se zřítila báň.
VÝSTŘIŽKY Z HISTORIE: Stoletý kaštan Na hradbách, privatizace slánských bytů, návrat režiséra Karla Smyzcka, honosná vila Praga
V tomto výběru z historie se zaměříme na zajímavé a často kontroverzní události, které formovaly město Slaný. Připomeneme si smutný osud kdysi honosné vily Praga v ulici Ouvalova. Sídlo, kde kdysi působili ředitelé Českomoravské Kolben-Daněk, později zdravotní středisko závodu ČKD a nakonec soukromí lékaři, poté připomínalo spíše strašidelný objekt zarostlý trním než vznešenou budovu. Také se podíváme na zasedání městského zastupitelstva, kde probíhala chystaná privatizace bytového fondu. Ta ve své době vzbudila značný zájem občanů, i když někteří zastupitelé ji pojali jako součást předvolebního boje. A vrátíme se také k tomu, jak se slánský rodák Karel Smyczek vrátil domů, aby našel nový seriál pro mládež.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Eduard Ingriš – život plný hudby a dobrodružství
Eduard Ingriš se narodil 11. února 1905 ve Zlonicích u Slaného do hudební rodiny. Jeho otec byl talentovaný houslista, což ovlivnilo jeho hudební dráhu již od útlého věku. Byl talentovaným hudebníkem, skladatelem i dirigentem, ale stal se také trampem, fotografem, filmařem, badatelem i dobrodruhem.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Josef Moucha – slánský lékař s příběhem plným překážek a úspěchů
Josef Moucha, český lékař a primář, se narodil 17. září 1897 v Hradci Králové. Navzdory osobním komplikacím dosáhl řady profesních úspěchů, které výrazně ovlivnily jeho život i životy mnoha pacientů. Po absolvování novobydžovského gymnázia a lékařské fakulty se stal uznávaným odborníkem v chirurgii. Během druhé světové války a poválečného období překonal mnohá úskalí a získal respekt jako přední osobnost slánské nemocnice. Jeho život byl protkán nejen lékařskou praxí, ale i rodinnými hodnotami a odpovědností, které zdědil po svém otci. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty jeho života, odborné úspěchy a trvalý odkaz, který zanechal v medicíně i v srdcích těch, kteří ho znali.
VÝSTŘIŽKY Z HISTORIE: Dopadení masového vraha Mrázka, maketa sochy T.G. Masaryka, výstavba hotelu Hejtmanský dvůr
V tomto výběru z historie našeho města se zaměříme na zajímavé a často kontroverzní události, které formovaly Slaný. Od zavedení internetu v dětském oddělení knihovny Václava Štecha, přes tradiční erotický ples, až po smutné zprávy o úmrtí Ervína Tomenendála, člena divadelního spolku Slánská scéna. Neopomeneme ani chátrající objekty jako Grandhotel, Hemerkův statek. Dividýlko, které bylo uzavřeno po dobu výstavby nového luxusního hotelu. Představíme úspěchy slaňačky v soutěži Kufr a křest alba "Živáky" (pouze na kazetách) od kapely Totální nasazení. Připomeneme otřesný případ vraždy libušínské školačky a vzpomeneme na výběrové řízení na jednatele Technických služeb. A nakonec se podíváme na to, jak se Hvězdárna nacházela uprostřed výstavby nových domů. Připravte se na fascinující pohled do minulosti a přítomnosti našeho města!
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Slánská nemocnice – od útulku po moderní zařízení
V článku se dozvíte o fascinující historii péče o nemocné ve Slaném, od středověkého špitálu, přes vojenský lazaret v klášteře a piaristické koleji za napoleonských válek a provizorní nemocnici v klášteře za epidemie cholery až po výstavbu všeobecné nemocnice. V roce 2024 oslavila nemocnice 140 let od svého vzniku. Zaměstnanci si na to zavzpomínali na slavnostním galavečeru, který proběhl v minulém týdnu. Přečtěte si, jak se vyvíjela péče, jakou roli hrály milosrdné sestry a jak se nemocnice přizpůsobovala výzvám 20. století. Nebo jaká lehkomyslnost v roce 1945 přinesla městu rozšíření břišního tyfu a velké ztráty na životech.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Kostel svatého Jakuba Většího v Lidicích u Otrub a jedinečné fotky interiéru
Ve volném pokračování článku o Lidicích se zaměříme na Kostel svatého Jakuba Většího, novogotickou památku, která je součástí kulturního dědictví obce. Prozkoumáme jeho historii od prvních zmínek až po architektonické úpravy, které podstoupil během staletí. Kromě toho se podíváme na zajímavá historická spojení s výraznými osobnostmi, které přispěly k jeho kulturnímu významu. Navštívili jsme pro vás jinak uzavřený svatostánek a získali jedinečné fotky aktuálního stavu.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Osada Lidice Menší a její význam pro historii Slaného
Osada Lidice, známá také jako Lidický dvůr, se nachází v katastru obce Otruby poblíž Slaného. Původní název tohoto místa byl „Brůdek“. Lidice patří mezi jedno z nejstarších a historicky nejvýznamnějších míst na Slánsku. Původně byla součástí majetku pražského královského hradu. Manský nebo poplužní lidický dvůr, dříve zemanská tvrz, se podle nejstarších záznamů nalézal v obci Lidice Menší (původně Ljudice-na rozdíl od Lidic Větších u Buštěhradu). V našem článku také přinášíme vzpomínky paní Bartoníčkové, která vypráví, jak tenká hranice byla mezi tím, že mohly být vypáleny Lidice u Otrub místo těch u Buštěhradu.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Spor o slánskou rozhlednu – jak návrh z roku 1906 skončil před soudem
Věděli jste, že ve Slaném měla stát rozhledna? Pokud ne, pojďte se začíst do příběhu návrhu, který se dostal až před soud kvůli podezření z porušení autorských práv. Zjistíte, kde měla původně stát a jak měla vypadat. Rozhledna měla vzniknout před více než sto lety. Zda byla nakonec postavena se dozvíte v našem článku. Přinášíme krásnou kolorovanou pohlednici, která představuje její vzhled.
PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Hlava Krista ve Slaném – její umělecký odkaz a putování do Francie
Dnes navštívíme jednu z krásných historických památek ve Slaném a vstoupíme do světa gotického umění, konkrétně ke skulptuře v kostele sv. Gotharda. Pokud se podíváme do kněžiště a vzhlédneme k pozdně gotickému svorníku, spatříme hlavu Krista, která, i když vysoko nad námi, vyzařuje nezaměnitelnou atmosféru. Kde si ji můžete prohlédnout zblízka a kdo ji vytvořil? A jak se její kopie dostala ze Slaného do Francie?