Žáci ve Slaném se budou učit mezi historickými trámy
Během letních prázdnin se intenzivně pracuje na nejnáročnějších částech rekonstrukce 2. ZŠ ve Slaném. Vznikne tu nové hlavní schodiště až do upravovaného podkroví. V něm budou čtyři nové odborné učebny přímo mezi historickými trámy z roku 1895. Kdy se plánuje dokončení a na co se mohou žáci v roce 2025 těšit, to se dozvíte v článku níže.
Školní rok začal žákům slánské základní školy Komenda o týden dříve a léto se jim zřejmě protáhne i o první zářijové dny. Bezmála rok probíhající rekonstrukce se totiž posunula do třetí etapy, která zahrnuje vybudování nového hlavního schodiště do podkroví. „Tato část bude z hlediska náročnosti ze všech nejnáročnější, proto byla plánována na prázdniny, kdy je škola prázdná. Po prázdninách následuje čtvrtá etapa, během které se veškeré práce přesunou pouze do půdních prostor, kde budou dokončovány rozvody, příčky a interiér učeben,“ vysvětlila mluvčí města Lucie Krčková.
Během letních měsíců bude po celé škole rozvedena i strukturovaná kabeláž, která zajistí potřebnou konektivitu.
Po prázdninách bude stavba ovlivňovat chod školy už minimálně, protože nové odborné učebny budou mít položené podlahy a třídy pod nimi se tak nebudou muset stěhovat. Hotovo by mělo být do konce roku 2024.
Žáky čeká robotika i nejmodernější výuka jazyků
Už v roce 2025 budou moci žáci využívat nové učebny s nejmodernější technikou a kapacitou 30 míst. Sloužit budou pro výuku cizích jazyků, přírodních věd, informatiky a polytechniky.
Již byly zahájeny veřejné zakázky na nábytek a IT techniku. „Těší mě, že radní na svém posledním zasedání schválili veřejnou zakázku na pořízení audiovizuální techniky, která rozhodně přispěje ke zkvalitnění výuky odborných předmětů,“ uvedl starosta Martin Hrabánek.
„Kromě počítačového vybavení bych řekl, že hodně moderní bude i výuka jazyků. Měla by tady být hnízda, kde spolu budou moci komunikovat, bude to řízené přes počítač a učitel bude moci dávat prostor jednotlivým žákům, aby mluvili, když budou mít nasazená sluchátka,“ přiblížil během kontrolního dne starosta. Počítá se i s vybavením pro výuku robotiky, žáci se tak mohou naučit programovat třeba robotická auta. Náklady na vybavení učeben byly odhadovány na 8 až 10 milionů korun.
Plány na realizaci půdní vestavby se začaly formovat již v roce 2017. Původně zamýšlený projekt celkové renovace byl kvůli nedostatku finančních prostředků rozdělen. Po dokončení bezbariérového řešení se projekt rozšířil právě o odborné učebny a moderní vybavení podle aktuálních vzdělávacích standardů. Patra bude propojovat nové schodiště a do půdní vestavby bude prodloužen i výtah.
Celá rekonstrukce včetně vybavení by podle odhadů měla vyjít cca na 60 milionů korun. Jedná se o první větší zásah do budovy od roku 1895, kdy tu byla založena původní chlapecká škola.
Zdroj obr.: projektymestaslany.cz