Únor plný hvězd: Program hvězdárny nabízí přednášky, film i pozorování oblohy
Únor ve hvězdárně přináší pestrou paletu aktivit pro všechny nadšence astronomie. Program zahrnuje zajímavé přednášky a filmové projekce. Jednou z hlavních událostí je přednáška Petra Kubánka o dalekohledu Vera C. Rubin, která se koná 7. února. Účastníci se dozvědí o nejnovějších pokrocích a objevech této fascinující observatoře v Chile. Pro mladší návštěvníky je připraven program s Vladislavem Slezákem pod názvem „Cesta ke hvězdám“, který proběhne 21. února a slibuje poutavé povídání doplněné promítáním.
Nenechte si ujít filmovou projekci „Od marca do mája“ v programu Kina Hvězdárna a využijte příležitost pozorovat noční oblohu dalekohledem za jasných večerů. Únorový program je nabitý zážitky, které potěší a obohatí každého milovníka hvězd a vesmíru.
Kromě zajímavého filmu se návštěvníci mohou těšit hned na dvě přednášky.
První přednáška již 7.2. od 18 hodin. Je určena hlavně pro starší děti a dospělé, nás zavede k dalekohledu Vera C. Rubin v Chile. Petr Kubánek nám poví o konstrukci a prvních zkušenostech s provozem budovaného 8.4m dalekohledu na Evropské Jižní observatoři, určeného k přehlídkovému mapování Vesmíru. Podíváme se na konstrukci dalekohledu, vývoj projektu a zkušenosti s prvním pozorováním v průběhu minulého roku. Zaměříme se na unikátní soustavu zrcadel, čoček a kamery, které umožňují uskutečnění přehlídky.
Druhá přednáška pro děti ve věku 5-12 let je připravena na 21.2. již od 17 hodin. Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák si připravil program Cesta ke hvězdám, kde děti povídáním se zajímavými videi seznámí s kosmickými výpravami.
Na obě přednášky doporučujeme rezervaci předem přes SMS na čísle 607 268 187.
Vstupné je stejné pro dospělé 80 Kč, pro děti 40 Kč. Za příznivých podmínek následuje pozorování noční oblohy dalekohledem.
Únor ve hvězdárně
4.2. od 17 hodin Klub malého hvězdáře I, od 18 hodin Astronomický kroužek
7.2. od 18 hodin Petr Kubánek: Vera C. Rubin Observatory – továrna na objevy? Přednáška
11.2. od 18 hodin Astronomický kroužek
12.2. od 19 hodin Kino Hvězdárna: Od marca do mája (Cz, drama 2024)
14.2. od 17 hodin 3-2-1 Start a pozorování za jasné oblohy (nový pořad pro děti 5+ a dospělé), 18 hodin pozorování za jasné oblohy
18.2. od 17 hodin Klub malého hvězdáře II, 18h Astronomický kroužek
21.2. od 17 hodin Vladislav Slezák: Cesta ke hvězdám (povídání s promítáním z Hvězdárny Žebrák pro děti 5-12 let cca), 19h pozorování za jasné oblohy
25.2. od 18 hodin Astronomický kroužek
28.2. od 19 hodin Astronomický klub, 20h pozorování za jasné oblohy
Únor na obloze
- února: Podmanivé setkání planet s Měsícem
Pokud se v sobotu 1. února 2025 za příznivého počasí podíváte za soumraku nad jihozápadní obzor, budete odměněni velmi podmanivým nebeským setkáním: Téměř v přímce se budou nedaleko od sebe promítat planeta Venuše, srpek mladého Měsíce (ve fázi 3 dny po novu) a planeta Saturn. Celou konstelaci bude možné vyhlížet už za soumraku okolo 17:30 SEČ, přičemž s pokročilým soumrakem bude více nápadný popelavý svit Měsíce (sluneční světlo rozptýlené zemskou atmosférou na jinak neosvětlenou část Měsíce). Konstelace se bude dát pozorovat do zhruba 19:00-19:30 SEČ, kdy tělesa začnou pozvolna zapadat za obzor. Fotogenické setkání bude snadno pozorovatelné i z měst a zachytitelné i na méně kvalitní aparáty chytrých telefonů.
- února: Blízké setkání Marsu a Měsíce
Na pozdní večerní obloze v neděli 9. ledna 2025 ve 20:11 SEČ (pro Prahu, na různých místech ČR a SR se bude čas lišit v minutách) se velmi vysoko nad západním obzorem schýlí k opravdové pozorovatelské „lahůdce“ – Měsíc ve fázi jen zhruba 3 dny před úplňkem se těsně přiblíží k jasnému Marsu, který bude stále ještě dost jasný po opozici se Sluncem. Už při pohledu pouhýma očima budeme v průběhu večera sledovat, jak se Měsíc pozvolna k „rudé“ planetě přibližuje. V době maximálního úhlového přiblížení bude obě tělesa dělit jen 9’ (tedy méně jak třetina úhlové velikosti úplňku). Krásná konjunkce se bude dát snadno zaznamenat i na lepší typ chytrého telefonu, na zachycení drobných detailů na Měsíci a Marsu však bude zapotřebí fotografování přes teleskop. Přes něj budou lépe patrné měsíční krátery a také náznak polární čepičky na „rudé“ planetě, lepší vybavení ukáže na Marsu i základní albedové útvary (místa s menší čí větší odrazivostí slunečního světla). Další opravdu těsné konjunkce s Měsícem se v průběhu roku odehrají ještě 9. března časně ráno, 6. dubna časně ráno, 4. května časně ráno, 1. června večer a nakonec ještě 29. června pozdě večer.
Zdroj: Petr Horálek, Fyzikální ústav v Opavě