Tomáš Řenč: Cesta k triatlonovému úspěchu a další sny
Triatlon je sport, který vyžaduje nejen fyzickou zdatnost, ale i odhodlání, vytrvalost a mentální sílu. V tomto rozhovoru se podíváme na fascinující cestu slánského triatlonisty, jehož začátky byly poznamenány nejen nadšením, ale i nemalými výzvami. Od prvního závodu v Poděbradech v roce 2003, přes klíčové momenty kariéry, až po osobní trenérství a budoucí cíle. Tento příběh nám ukáže, jak sport může formovat osobnost a životní styl, a jak důležité je mít kolem sebe podporu a motivaci.
Co vás přivedlo k triatlonu a jaké byly vaše začátky v tomto sportu?
K triatlonu mě přivedli rodiče, kteří se všimli letáku na cyklistických závodech. Moje premiéra byla v Poděbradech v roce 2003. Skončil jsem čtvrtý, a tak mě zklamání nakoplo to zkusit znova a znova, až se mi to zalíbilo a začal jsem se zlepšovat. Začátky byly těžké, jelikož jsem neuměl plavat, a tak mamka našla trenérku v Praze, která mě to od základu naučila.
Co jste se o sobě naučil během vaší kariéry od roku 2003?
Moje silná stránka je ve stálé přípravě, konzistenci a snaze se neustále zlepšovat a trénovat. Zatím jsem neměl jedinou krizi, kdy bych chtěl se sportem skončit, je to můj životní styl a nedokážu bez sportu být. S věkem se jen tréninkové dávky zvyšují a výkonnost roste.
Obr.: Září 2024 v Almere, Netherland
Můžete se podělit o nějaké výzvy, kterým jste čelil během Mistrovství Evropy nebo Světa?
Tyhle závody nemám úplně v lásce, je to pro mě velký stres, jelikož to je daleko od domova, velká konkurence a soustředění na tento závod to jen vystupňuje. Takže už jen dostat se pod menší tlak před těmito závody je velká výzva. Jakmile odstartuji, je stres pryč a já se jen snažím prodat vše, co jsem natrénoval. Když to byl olympijský triatlon, který trval 2 hodiny, to bylo možná horší, protože jsem nikdy nepatřil mezi dobré plavce. Často se rozhodovalo po plavecké části, jestli závod bude úspěšný nebo ne. Od roku 2016, kdy jsem přestoupil na dlouhé triatlony (kde závod trvá 8 hodin), se systém závodění hodně změnil. O výsledku rozhoduje většinou poslední disciplína, kterou je běh.
Jak se vyrovnáváte s tlakem a očekáváními, když závodíte na prestižních závodech?
Snažím se dostat do hlavy, že teď už není co řešit a jen makat a ukázat, že jsem tu právem. Trénuji svědomitě a nikdy si nemůžu vyčítat přípravu, záleží už jen na taktice a trochu i na štěstí.
Jaké jsou vaše oblíbené závody a proč?
Nejraději závodím v Čechách a kdybych si měl vybrat dva závody, tak to bude Czechman a Moraviaman. Je to z důvodu velkého počtu kamarádů soupeřů a fanoušků, kteří mě ženou k lepším výkonům, a v neposlední řadě to jsou moji svěřenci, se kterými se potkávám na trati a vzájemně se podporujeme.
Můžete popsat, jaký význam má pro vás váš osobní trenér Luboš Bílek?
Je to trenér, kterému naprosto věřím a všechny tréninky, které mi napíše, já do puntíku splním. Je i mým mentorem a velkou podporou, nedokážu si představit svou výkonnost bez jeho přípravy a důvěry. Mým prvním trenérem byl Jiří Kaňka z Kladna, který mi dal obrovské základy během mého studia na osmiletém sportovním gymnáziu, kde jsem pod jeho vedením dělal atletiku a pak i následně triatlon.
Obr.: Září 2024 Pilman triatlon v Pilák
Jaké jsou vaše cíle do budoucna v triatlonu, čeho byste chtěl ještě dosáhnout?
Cíle jsou velké, jako se třeba dostat v kategorii profesionálové na mistrovství světa v Ironmanu na Hawaii. Bohužel věk nezastavím a mám už problém udržet krok se světem. Takže je teď spíš cíl se stále zlepšovat a bavit se triatlonem.
Jaké rady byste dal začínajícím triatlonistům, kterým se podařilo dosáhnout podobných úspěchů?
Ať zůstanou věrní tomuto krásnému sportu.
Jaké aspekty triatlonu vás nejvíce baví a co vás motivuje k dalšímu zdokonalování?
Nejvíce mě baví pestrost tří sportů, které zatěžují celé tělo a zároveň při zranění nevypadnu úplně z tréninku a aspoň nějaká disciplína jde dělat.
Jak zvládáte vyvážení mezi tréninkem, prací a osobním životem?
Myslím si, že dobře 😁 To byste se měli spíš zeptat manželky, dětí a šéfa 😁 Každý den mám doslova naplánovaný na minuty, abych vše zvládal a všichni jsme byli spokojení. Chci být s rodinou, být dobrým manželem a tátou, pracovat a vydělávat peníze a profesionálně sportovat, i když mě to neživí.
Jaké jsou vaše oblíbené techniky regenerace po náročných závodech?
Masáž a hodně jídla 😁
Jak vnímáte komunitu triatlonistů v České republice?
Triatlonisté jsou pracovití a čestní lidé, jinak to ani nejde, protože to je sakra těžký sport po všech stránkách a člověka často vychová. A ten, kdo takový není, tak brzy skončí.
Co pro vás znamená být místním sportovcem roku?
Je to pro mě velká čest a neskutečně si toho vážím. Znamená to pro mě, že to, co dělám, jde správným směrem