Slánská plovárna by mohla mít i parkovací plochy
Slánská plovárna už má na místě nerezové vany a dorazil i tobogán. Kontrolní dny zatím potvrzují termín otevření letos v létě. Pro urychlení se budou dokonce instalovat travní koberce. Navazujícím projektem by mohlo být parkování a propojení s Kumpánovou zahradou.
Plovárna ve Slaném se letos v létě otevře poprvé od roku 2019. Šibeniční termín se stále daří plnit, a to nejen díky příznivému počasí. „Probíhá tady spousta činností najednou, abychom to vše stihli,“ řekla manažerka rozvoje města Magdalena Stýblová. Pro urychlení se budou dokonce v některých částech plovárny instalovat travní koberce. „Asi deset metrů kolem bazénů by byl travní koberec a v těch zadních částech směrem k oplocení by se založil klasický trávník,“ doplnila Stýblová.
Po otevření se návštěvníci mohou těšit na bazén rozdělený na plaveckou a relaxační část. V té oproti původnímu záměru ubyly masážní vany, ale bude tu houpací záliv a lanovací most s lekníny, po kterých se bude dát šlapat. Další část bude pro děti s dojezdem tobogánu a dalšími herními prvky jako jsou skluzavky.
Cena se postupně navýšila na více jak dvojnásobek
Investice je nyní podle starosty města v rozmezí 140 – 150 milionů korun, což je kvůli rostoucím cenám výrazně více, než se předpokládalo na začátku. Zastupitelstvo projekt několikrát neschválilo a čekání se prodražilo. „Říká se, že každý rok znamená navýšení ceny stavebních prací o 15 % a na začátku ukrajinské krize to bylo skokově ještě víc. Pro zajímavost, my jsme na začátku v roce 2021 měli vysoutěženou firmu za 60 milionů korun, ale projekt vypadal jinak, nebyl tam tobogán a další věci, bylo to bez nerezových van. Ty jsou samozřejmě dražší, ale zase déle vydrží,“ uvedl starosta Martin Hrabánek.
Cenu navýšily také vícepráce spojené hlavně s vrty. „V rámci vrtů bylo zjištěno, že jak se nějaké 3-4 roky nepoužívaly, od té doby, co se vybudovaly, tak se zřejmě změnily toky ve spodních vodách a našly se tu bakterie. Kvůli tomu se musí doplnit technologie, aby se splnila kvalita vody pro napouštění do bazénu,“ vysvětlil Daniel Lipert, vedoucí projektu z firmy Metrostav.
Parkování by se mohlo vyřešit v dalším projektu
Otevřením plovárny plány nekončí, město chce řešit i okolní objekty a parkování. „Nás do budoucna čekají debaty s ping-pongáři o tom, co udělat s jejich objektem,“ řekl Martin Hrabánek, a dodal: „My tady budeme muset řešit i parkoviště, které tady v tomto projektu není, ale necháváme si posoudit, kde by se tu daly vybudovat parkovací plochy.“
Plánuje se také propojení plovárny s Kumpánovou zahradou, obě části by spojila stezka pro pěší.