Rodiče a ředitelka hodnotí situaci v MŠ Cyrila Boudy ve Slaném po změně ve vedení
Prozatímní ředitelkou mateřské školy ve Slaném byla jmenována Karolína Podr, která zároveň řídí MŠ Vítězná. S jejím nástupem do funkce byla spojena řada negativních komentářů a obav šířících se především na sociálních sítích. Na popud několika rozhořčených rodičů byla svolána schůzka rodičů s novou ředitelkou a starostou města Slaný Martinem Hrabánkem. Zjišťovali jsme reakce rodičů na informace, které se tu dozvěděli. Zároveň jsme se zeptali Karolíny Podr na změny, které ve vedení školky zavádí, a na její další plány.
Jaké byly vaše první kroky v řízení již druhé školky ve Slaném?
Ve školce jsem zavedla elektronický administrativní program, který usnadnil administrativní práce pedagogům. Současně zlepšil komunikaci školky s rodiči, protože je propojen s mobilní aplikací školky.
Mobilní aplikaci mohou rodiče využívat k omlouvání dětí, ke sledování jídelníčku a nástěnky. V aplikaci jsou uvedené veškeré informace o akcích v MŠ a je možné je zanést i do vlastního kalendáře v telefonu. Jedná se tedy o výborný komunikační kanál a od rodičů na něj máme prozatím dobrou zpětnou vazbu.
Jaké další změny nebo inovace plánujete zavést v MŠ Cyrila Boudy?
Po mém nástupu jsem zavedla informační komunikační kanál, jak jsem uvedla výše. Dále jsme se zapojili do projektu – SE SOKOLEM DO ŽIVOTA. Tento projekt má za cíl zvýšit pohyb u dětí a jejich sportovní všestrannost. Plánuji také zapojení MŠ do dotační výzvy Operační vývoj Jana Ámose Komenského. V rámci tohoto projektu bychom mohli získat finanční prostředky na koupi různých pomůcek či vzdělávacích programů v řádech stovky tisíc Kč.
Co považujete za největší výzvu, které čelíte v této nové roli?
Určitě je to zajištění plynulého chodu MŠ. Pokud se bavíme o samotné školce, mou vizí je omladit a esteticky dovybavit prostory MŠ. Také bych ráda vytvořila nový náhled na vzdělávání a využila novodobé trendy ve vzdělávání. Nejedná se o finančně náročné záležitosti a výsledný efekt je velmi dobrý. Posledním bodem, na který jsem se zaměřila, je zlepšení pracovních podmínek všech zaměstnanců. Mám na mysli vylepšení prostor a dokoupení různých pomůcek.
Jakým přínosem pro novou školku jsou podle vás vaše zkušenosti z MŠ Vítězná?
Já doufám, že dobrým. Zhodnocení je však na rodičích a především dětech. Zastávám názor, že školka má být pro děti bezpečným zázemím. Mělo by se jednat o místo, kde by byly děti spokojené, šťastné a rozvíjely se společně se svými vrstevníky. V tomto duchu vedu každou školku.
Někteří rodiče v minulosti poukazovali na nepřipravenost školky na děti s celiakií nebo diabetem. Jak si zařízení pod vaším vedením poradí k těmto dietními omezeními?
Ráda bych zmínila, že zdravotní onemocnění dětí pro nás nejsou překážkou. Stále se jedná o děti a o jejich zapojení do kolektivu a vzdělávání. Máme výhodu předchozích zkušeností, a tak jsme schopni rodičům poradit například v tom, jak si požádat o asistenta apod. Zaměstnanci školek jsou také proškoleni v první pomoci. Nesmíme opomenou ani důležitou spolupráci s rodinou a se školní jídelnou. Na všem se dá samozřejmě domluvit.
Jak plánujete spolupracovat s rodiči a komunitou?
Pro děti a rodiče jsou připravované různé společné akce typu dílniček, zahradních slavností, přednášek s odborníky a tematických dnů. Ráda bych pokračovala v tradičních akcích, které doposud školka pořádala. O dalších akcích ještě určitě budeme uvažovat, ale nyní se naše pozornost upírá na zásadnější věci, které jsem zmínila v předchozích odpovědích.
∗∗∗
Schůzka s rodiči ze školky MŠ Cyrila Boudy atmosféru uklidnila
Atmosféru šířících se obav z nástupu nové ředitelky uklidnila schůzka ředitelky a starosty města Martina Hrabánka s rodiči. „Pan starosta Martin Hrabánek se sešel s rodiči MŠ Vítězná i v MŠ Cyrila Boudy na základě podnětů na sociálních sítích. Schůzky proběhly v dobré atmosféře. Účastníci schůzky konstatovali, že řada informací, které se objevily na sociálních sítích, nejsou názorem rodičů dětí, které MŠ navštěvují. Nedorozumění se narovnala a nepřesné informace byly uvedeny na pravou míru,“ popsala setkání ve školce mluvčí města Lucie Krčková.
Tomu odpovídají i následující reakce rodičů:
„Nemám srovnání staré versus nové vedení, ale nevnímám žádný problém, kromě toho, že spoustu věcí se neví, protože se neví, jak to bude chtít paní ředitelka, což chápu, když do funkce nastoupila týden před začátkem školního roku,“ uvedla jedna z dotázaných maminek.
„Za mě nejdůležitější zpráva ze setkání s panem starostou byla, že ředitelka byla jmenována z toho důvodu, že si tu samou činnost před rokem vyzkoušela u divadla a teď to má v podstatě replikovat na Dolíky,“ uvedla nám další ze zúčastněných maminek.
„Ředitelka nám vysvětlila, že rozhodně nehodlá rušit výlety, dle fámy, která se školkou šířila. Řekla, že si přeje výlety pro všechny. A že budou v rámci vzdělávacího programu. Na závěr školního roku bude velký výlet jako třešnička na dortu,“ popsala další z námi oslovených.
Podle dalšího osloveného rodiče se vedení školky staví pozitivně i ke vznesenému podnětu na téma zdravějšího stravování dětí: „Jedná se o dlouholetý problém. Například, aby nedostávali ke každé svačině pečivo. Nahradit to třeba müsli či ovesnou kaší a dalšími zdravějšími potravinami. Paní ředitelka tento podnět mile přijala s tím, že jídelníčky obou školek porovná a ráda se nechá případně inspirovat dětskými skupinami, kde je zdravější strava běžná.“