Proběhlo slavnostní otevření dětského stacionáře ve Slaném, zatím jediného v Čechách
Přinášíme vám zajímavosti ze slavnostního otevření dětského stacionáře ve Slaném, kam přijali pozvání ředitelka VZP pro Prahu a Střední Čechy Lenka Pivoňková, starosta města Martin Hrabánek, náměstek pro zdravotnictví Středočeského kraje Pavel Pavlík a emeritní přednosta Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol Prof. Jan Lebl. Jedná se o první dětský stacionář v Čechách. Další se nachází na Moravě ve Šternberku, kde funguje již od dubna 2024.
O otevření dětského stacionáře jsme vás informovali v článku na začátku března tohoto roku. Ve středu 19. března proběhlo slavnostní otevření, na kterém se sešli zástupci města, pojišťovny VZP a všech zúčastněných stran.
Michaela Šibíková, vedoucí lékařka dětského stacionáře, shrnuje počátek jeho provozu: „Od začátku měsíce zdravotní péče stacionáře využilo 25 pacientů, přičemž jedno dítě bylo indikováno k hospitalizaci. Na oddělení je 5 pokojů se 6 lůžky a 6 lůžky pro doprovod.“
Velkou důvěru ve vedoucí lékařku Michaelu Šibíkovou projevil Prof. Jan Lebl.: „Velmi si vážím osobnosti paní doktorky Michaely Šibíkové, která je plná elánu. Je v nejlepší fázi svého profesního života a je připravena rozvíjet nové koncepty. Kromě toho má za sebou obrovskou zkušenost v neonatologii. Pracovala v Fakultní nemocnici v Královských Vinohradech, také na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Motol, a navíc provozuje ambulanci praktického lékaře pro děti a dorost. Osobně zná celou škálu zdravotních služeb, které se nabízejí novorozencům a dětským pacientům.“
Jak probíhá péče ve stacionáři?
Pacient přijde a je vyšetřen lékařem. Sestřička změří všechny vitální funkce. Je zhodnocen jeho celkový klinický stav a na základě toho se rozhodne, zda pacient zůstane delší časové období. Pokud potřebuje intravenózní či inhalační léčbu, je umístěn na pokoj se svým rodičem a je monitorován. Během pobytu na pokoji je zajištěna i strava. Během dne přijdou výsledky z vyšetření a podle toho se pobyt ukončí nebo nastaví potřebná léčba.
Odkud pochází inspirace pro dětský stacionář?
„Podle mého názoru je stacionární péče ideální model primární akutní péče, kterou obvodní lékař pro děti a dorost již v ordinaci nemůže poskytnout. Tento projekt čerpá inspiraci ze zahraničí, kde například v Americe či ve Spojeném království existují oddělení s názvem „Day hospitals for children“. Využívá se to u pacientů s akutním zhoršením stavu či při chronických onemocněních, kdy pacient potřebuje dostávat denně intravenózně nějaký lék. Toto je ale vize budoucnosti. Věřím, že se nám podaří uchopit to pro akutní stavy. Minulý týden se ukázalo, že se nám to rozbíhá a o tuto péči je zájem a je potřeba. Děkuji všem za projevenou důvěru,“ uvedla Michaela Šibíková.
Lenka Pivoňková, ředitelka VZP pro Prahu a Střední Čechy, vyjádřila poděkování řediteli slánské nemocnice Štěpánu Votočkovi: „Že se do projektu stacionáře zapojili s tím, že jejich výsledky ukáží malým nemocnicím, že toto má smysl. Protože odložnost dětských lůžek je dlouhodobě velmi nízká. Věřím, že do tohoto projektu se zapojí i ostatní nemocnice.“
Starosta města Martin Hrabánek poděkoval celému kolektivu zaměstnanců nemocnice za jejich přístup: „Abychom ji udrželi, musíme hledat všechny nové výzvy i trendy, a to se v podobě pana ředitele a zaměstnanců daří. Stacionář je jedním z trendů, který nám pomůže, aby nemocnice fungovala. Upřímně, mít na bedrech města takový kolos v dnešní době je velmi složité. Myslím, že se nám to díky všem zaměstnancům velmi dobře daří. Za poslední období prošla nemocnice obrovským vývojem.“
„Vnímám to jako významný den pro optimalizaci pediatrické péče v České republice, protože se dlouho mluví o tom, že některá menší dětská oddělení by se měla konvertovat na stacionáře, aby péče zůstala blízko dětského pacienta a zároveň se podařilo centralizovat specializovanou péči do páteřní sítě nemocnic. O tom se mluví dlouho, ale málokde se to opravdu podaří. Děkuji mnohokrát VZP za iniciativu a hlavně za vstřícný přístup panu řediteli a panu starostovi ve Slaném, že právě ve Slaném se to podařilo,“ popsal významnou událost pro pediatrii Prof. Jan Lebl.
Dětští pacienti o nic nepřicházejí, naopak budou mít individuální zdravotní péči. V případě potřeby jsou k hospitalizaci stále k dispozici dětská oddělení v páteřním systému nemocnic, a to na Kladně nebo v pražských nemocnicích.