Přijímačky na střední školy: Jak a kde se na ně připravit
Žáky posledních ročníků základních škol čeká začátkem roku důležitý životní krok – výběr následného studijního oboru. Připravili jsme si pro vás souhrn důležitých termínů a informací. V Článku se dozvíte, kdy včas odevzdat přihlášku, termíny dnů otevřených dveří, nabídku přípravných kurzů i zkoušek nanečisto. Doporučíme vám i další způsoby, jak svým dětem s přípravou na přijímačky pomoci.
Přijímací zkoušky na střední školu jsou pro mnohé studenty základních škol důležitým mezníkem, který určuje jejich další vzdělávací cestu. V tomto období se žáci potýkají s různými výzvami, které vyžadují nejen znalosti, ale umění efektivně se připravit na zkoušky.
Termín na podávání přihlášek do 1. kola přijímacího řízení na střední školy je pro školní rok 2024/2025 stanoven od 1. do 20. února 2025. Veškeré informace ke způsobům podání i termínům najdete ZDE.
Do té doby se uchazeči mohou na jednotné přijímací zkoušky připravovat nejen doma, ale i s využitím doučování, zkušebních testů či přípravek jednotlivých vzdělávacích zařízení.
Jak s přípravou pomáhají slánské střední školy?
Střední školy ve Slaném implementují různé programy zaměřené na přípravu na přijímací zkoušky. Například organizují testy a cvičné zkoušky, které simulují skutečné podmínky zkoušení. Tyto aktivity pomáhají studentům zvyknout si na stres spojený se zkouškami a zlepšují jejich časovou efektivitu. Kromě toho školy uspořádají dny otevřených dveří pro žáky a rodiče, aby je seznámily s procesem a očekáváními.
- Gymnázium Václava Beneše Třebízského
Den otevřených dveří se tu bude konat 26. listopadu 2024 od 14:30 do 18:30. V 15:00, 16:00 a 17:00 pak můžete zavítat do auly na besedu s RNDr. Milan Dundr, CSc., ředitelem školy na téma přijímacího řízení a studia.
- Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše
Obchodní akademie nabízí přípravné kurzy i testy nanečisto. Studenti při nich zjistí, jaká je organizace přijímacích zkoušek a vyzkouší si jakou taktiku vybrat při řešení úloh. Připravili pro studenty přijímačky nanečisto z českého jazyka a matematiky.
Dny otevřených dveří
„Můžeš si prohlédnout celou školu od učeben s novou výpočetní technikou přes jazykové učebny až po školní posilovnu, studovnu nebo novou přednáškovou aulu a multifunkční učebnu. Ukážeme ti i historickou učebnu fyziky, abys viděl, kde se dříve vyučovalo. V průběhu prohlídky se můžeš zeptat na všechno, co tě ohledně naší školy zajímá a napadne. A to nejen učitelů, ale i našich studentů, kteří tě provedou celou školou, možná si s tebou zahrajou stolní fotbálek nebo piškvorky na interaktivní nástěnce ÁMOS. Můžeš si vyzkoušet psaní všemi 10 a pokusit se porazit v rychlosti naše nejlepší studenty,“ popisuje Mgr. Martin Štorek, ředitel školy.
Budou konat ve třech termínech:
-
- pá 29. 11. 2024, 15:00 – 17:00
- so 30. 11. 2024, 9:00 – 12:00
- st 15. 1. 2025, 15:00 – 17:00
Testy nanečisto z českého jazyka a matematiky tu proběhnou v pondělí 3. 2. 2025 od 15:30 (ČJL/MA) a následně od 17:00 (MA/ČJL). Za každý test se zaplatí poplatek 200 Kč, přičemž částka zahrnuje i vyhodnocení testu lektorem. Přihlášení na termín bude zahájeno 29. 11. 2024 v 15:00 s využitím online formuláře ZDE.
Přípravné kurzy budou probíhat v sérii šesti dvouhodinových bloků, a to od 10. 2. do 31. 3. 2025 každé pondělí a úterý v čase 16:00 – 17:30 (mimo jarní prázdniny). Vyučovat se bude matematika (každé úterý) a český jazyk a literatura (každé pondělí). Cena bude 900 Kč za každý kurz. Příprava nebude cílena na didaktické testy Cermatu. Přihlašování bude opět probíhat online ZDE, a to od 29. 11. 2024 od 15:00. Kapacita bude omezena na max. 60 zájemců na každý kurz.
Další možností je soukromé doučování
Další možnosti, jak zlepšit studijní znalosti, je najmout si soukromého učitele a zaměřit se na konkrétní potíže dítěte s předměty. Ceny za hodinové doučování se pohybují od 400 do 800 Kč. Často se skupina studentů domluví na doučování, což umožní výrazně snížit cenu na osobu.
„Chodím na soukromé doučování z matematiky a češtiny. Pomáhá mi ten osobní přístup, že si procvičím to co zrovna potřebuji dopilovat,“ potvrdila nám využívání soukromých hodin jedna z dotázaných žákyň základní školy.
Soukromé učitele můžete hledat na stránkách jako doucse.cz, doucuji.eu nebo naucim.cz.
Jak vše vidí samotní žáci a jak se připravují?
Ptali jsme se studentů, jak se na přijímací zkoušky připravují. Většina z nich nám potvrdila, že se připravují přes testy nanečisto a soukromé doučování. A několik z nich se připravuje přes společnost Dejprijimacky, což je vlastně forma doučování se staršími studenty gymnázií za výhodnou cenu v místě školy.
Dozvěděli jsme se, že kromě klasických možností, jako je obchodní akademie, gymnázium nebo odborné učiliště, se děti chystají i na velmi specifické obory.
Jedna z žákyň uvedla: „Chtěla bych se přihlásit na obor zlatník a jako druhou volbu mám obalový design.“ Další student se pochlubil: „Mě oslovil obor robotiky v Liberci na průmyslové škole.“ A na slánské střední školy nemíří ani poslední z námi oslovených žákyň: „Já bych chtěla na leteckou školu, protože bych se ráda stala letuškou.“
Role rodičů: podpora i vytváření vhodného studijního prostředí
V neposlední řadě mohou svým dětem aktivním zapojením do přípravy pomoci i rodiče. Můžou se s nimi společně učit, diskutovat o probíraných tématech a pomáhat při řešení úloh. Podle psychologů je také důležité, aby rodiče byli trpěliví a naslouchali obavám svých dětí, což může zmírnit jejich stres a nejistotu.
Pro efektivní přípravu na přijímací zkoušky je klíčové mít vhodné studijní prostředí. Rodiče by měli zajistit, aby jejich děti měly klidné místo pro učení, kde nebudou rušeny. Důležité je také dodržovat harmonogram, který zahrnuje pravidelné přestávky a čas na odpočinek. Podpora zdravého životního stylu, jako je vyvážená strava a dostatek spánku, rovněž přispívá k lepší koncentraci a výkonu.
Nemáte jasno? S výběrem střední školy pomáhají i veletrhy
Na veletrzích střední školy prezentují učební a studijní obory pro školní rok 2025/2026. Na stáncích potkáte jak učitele, tak i studenty daných škol, kterých se můžete na cokoliv zeptat. Své místo tu mají všechny typy středních škol: odborná učiliště, umělecké školy, konzervatoře, průmyslové školy i gymnázia a lycea.
1. Veletrh vzdělávání Rakovník 2024
- KDY: listopadu 2024, (8:30 – 16:00)
- KDE: Kulturní centrum Rakovník, Na Sekyře 2377, 269 01 Rakovník (8:30 – 16:00)
2. Schola Pragensis 2024: veletrh SŠ v Praze
- KDY: 21. – 23. listopadu 2024, čtvrtek až sobota, od 8:30 do 18 hodin (v sobotu pouze do 15 hodin)
- KDE: v Kongresovém centru Praha (vchody 2 a 3)
Pokud dáváte přednost výběru střední školy online. Máme pro vás pár tipů, kde hledat:
- https://www.to-das.cz/skoly/
- https://www.stredniskoly.cz/
- https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly