PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Stavebnice Vašek ve Slaném – kluci se dělili na Vaškovce a Merkuráky
Věděli jste, že se ve Slaném vyráběly kovové stavebnice Vašek, které nějakou dobu konkurovaly slavnému Merkuru? Družstvo IGRA sídlilo v budově, kde dnes najdete prodejnu JIP. Kde byly původně tyto herní sestavy vyráběny? Proč jejich výroba nepřetrvala až dodnes? Jak skončil příběh majitelů tohoto podniku? Co se stalo se symbolem značky Vašek a proč tomu tak bylo? Náš článek vám přiblíží zajímavý díl historie týkající se kdysi oblíbené stavebnice.
Počátky historie firmy bratří Vašků a jejich stavebnice nazvané Vašek jsou obestřeny tajemstvím. Bratři Vaškové – Bedřich, František, Miroslav a Stanislav – byli nedílnou součástí vzniku firmy, která se datuje někdy kolem roku 1935. Firma měla své sídlo původně v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, a to až do roku 1948. Ve dvoře měli malou továrničku se zhruba dvaceti zaměstnanci. Výroba byla založená na volné kopii stavebnice Märklin. Po roce 1945 vydali novou knihu předloh s volnými nakládanými listy obsahujícími pérové kresby většinou vlastních modelů, doplněné zdařilými modely z dětských soutěží firmy Vašek.
Stavebnice Vašek byly známé tím, že dělily kluky na „Vaškovce“ a „Merkuráky“. Ta největší, umístěná ve dvoupatrové dřevěné krabici, vážila neuvěřitelných 15 kg.
Proč se výroba přesunula do Slaného?
Po roce 1945 se na víku stavebnice objevil známý jeřáb s panoramatem Hradčan v pozadí, což se stalo známým symbolem této značky. Po roce 1948 byla firma začleněna do výrobního družstva výrobců hraček IGRA. Výroba byla přesunuta do Slaného, kde byly do té doby vyráběny plyšové hračky, a pokračovala pod názvem družstva IGRA. Zde probíhala výroba po dobu deseti let až do roku 1960. Kvalita součástek se v nové výrobě zhoršila, jen část stavebnic byla lakována, a materiál byl také velice různorodý. Po několika letech byla výroba zastavena a stavebnice Vašek upadla v zapomnění, přestože byla kdysi velmi proslulá a mezi dětmi oblíbená.
Začlenění do IGRA a konec stavebnice Vašek
V roce 1950 vzniklo družstvo IGRA na podnět několika výrobců hraček, kteří po znárodnění měli potíže sehnat práci. Název družstva vycházel z ruského slova „igra“, znamenajícího „hra“ nebo „igruška“, znamenajícího „hračka“. Družstvo začalo se 70 členy a během dvaceti let jejich počet vzrostl na 900. Stavebnice Vašek od bratří Vašků patřila mezi první výrobky družstva. IGRA nabízela také spací panenky, kolekce oblečení pro panenky a využívala plastové hmoty a umělá vlákna. Vyráběly se tu panenky v miniaturách s pevnými nebo pohyblivými končetinami, které znázorňovaly miminka nebo malé holčičky.
Sortiment hraček se neustále rozšiřoval, přidávala se autíčka na setrvačník napodobující československé automobily, vláčky na kolejích, mechanické hračky, vznikaly sběratelské série. V druhé polovině 60. let bylo možné na dvoře slánské budovy, kde dnes sídlí prodejna potravin JIP, najít děrované plíšky.
Výroba hraček firmy Vašek nepřežila komunisty. Majitelé byli po komunistickém puči posláni do uranových dolů, odkud se nikdo z nich nevrátil. Tím skončil zajímavý příběh jejich firmy i unikátních stavebnic, které zanechaly svůj otisk v historii Slaného i celého českého hračkářského průmyslu.
Zajímavost z historie konkurenční stavebnice Merkur
V roce 1920 firma Inventor Jaroslava Vancla zahájila výrobu stavebnice s názvem Merkur v Polici nad Metují. Původně byly díly spojovány háčky, ale po pěti letech firma přešla na systém šroubků a matiček a zaregistrovala novou známku Merkur. V prvních padesátých letech byla firma pana Vancla znárodněna kvůli komunistickým praktikám a po soudním procesu byl nucen splácet dluh za již nakoupený materiál určený k výrobě hraček. Pan Vancl tak musel pracovat u soustruhu až do svých 80 let.
Po Sametové revoluci obnovil výrobu stavebnic Merkur Jaromír Kříž a vytvořil společnost Merkur Toys. V roce 2020 koupil Merkur Toys Richard Hrbáč, který je majitelem obchodní skupiny HFI Group.
Zdroj: článek vytvořen ve spolupráci s panem Jiřím Popovičem
Zdroj obr.: Fotografie ze sbírky J.Popovič, Wikipedia Commons