PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Proměny pozemku ve Wilsonově ulici – od dvoupatrových činžáků po nákupní centrum
Pozemek ve Wilsonově ulici, známý číslem popisným 1675, má fascinující historii, která sahá až do roku 1903. Od svého vzniku zde stály dvě činžovní budovy, které byly v průběhu let domovem různých obyvatel, včetně významných osobností, jako byl spisovatel Karel Scheinpflug. Po demolici těchto budov se na jejich místě v 70. letech otevřela populární restaurace Sport, která se stala oblíbeným místem slánských obyvatel. V dalších letech se zde vystřídaly různé podniky, včetně prodejny nábytku, až byla budova v roce 2020 přestavěna na moderní nákupní centrum. Jaké příběhy a vzpomínky se skrývají za tímto místem?
Vše začalo v roce 1903, kdy volné parcely zakoupili stavitel Václav Havránek se svou ženou Marií. Společně zažádali o povolení na stavbu dvou domů na tomto místě. Po odsouhlasení žádosti v březnu 1904 byly postaveny dvě činžovní budovy s č. p. 651 a 652. Po dokončení zůstaly ve vlastnictví manželů Havránkových, kteří byty v nich pronajímali.
Obrázek: Barevný diapozitiv Josefa Suchopárka, sbírka Josefa Niče
V roce 1917 došlo k prodeji domu č. p. 651 rodině Linhartových a později, v roce 1924, si ho koupili Karel a Terezie Hruškovi. Z důvodů asanace byl tento dům v roce 1967 vyvlastněn a zbourán. Podobný osud postihl i vedlejší dům s č. p. 652.
Kdo vlastně v domech v té době bydlel?
Dům blíže k okresnímu domu obývala rodina profesora slánského gymnázia Karla Eysselta. V druhém domě v přízemí bydlel Karel Čížek s manželkou Věrou. Karel se stal ředitelem Městské spořitelny ve Slaném. Zajímavostí je, kdo bydlel v patře tohoto domu – jednalo se o rodinu spisovatele Karla Scheinpfluga. Díky dochované korespondenci rodiny Čížků víme, že jejich dcera Olga Scheinpflugová, herečka a manželka spisovatele Karla Čapka, vzpomíná na tyto chvíle jako na nejkrásnější okamžiky svého života.
V ulici Jana Švermy, jak byla dříve nazvána dnešní Wilsonova ulice, a také Nádražní a Banhofstrasse, byla na konci šedesátých let po obou stranách postavena paneláková zástavba. Na pozemku po těchto zbouraných domech č. p. 651 a 652 vznikla volná parcela.
Svátek práce byl zkouškou nové restaurace
V roce 1972 zde začaly stavební práce na inženýrských sítích. Majitelem nově vznikajícího restauračního zařízení byly Restaurace a jídelny se sídlem ve Slaném. Netrvalo dlouho a 30. dubna 1975 byla restaurace a vinárna Sport otevřena. Následující svátek 1. května se stal zatěžkávací zkouškou pro tento podnik, kdy ho navštívilo několik tisíc nadšených slánských obyvatel. V té době získala budova nové číslo popisné 1675, které jí zůstalo dodnes.
Před budovu v roce 1975 byla umístěna plastika z antikora pojmenovaná „Květ“ od akademického sochaře Rudolfa Svobody. Ta byla později kvůli poškození vandaly odstraněna. Nyní je na jejím místě zasazen strom s názvem javor babyka.
Zdroj Obr.: Jiří Popovič, rok 2024.
V roce 1991 získali dům v aukci Tomáš a Irena Dvořákovi, kteří zde zřídili Prodejní centrum Evropa. Zůstal zde pouze bufet s cukrárnou. V roce 1994 Karel Liberský v pronajatých prostorách místo oddělení drogerie otevřel restauraci-pivnici Sport. Prostory byly menší včetně nabídky pro hosty. Jeho syn ji převzal v roce 1996 a provozoval ji až do konkurzního řízení na budovu v roce 2001.
Novými majiteli se stali Miroslav a Ludmila Rajnyšovi. Objekt sloužil dlouhých 20 let jako prodejna nábytku s názvem PRONA. V roce 2020 investor Retail Space Slaný s.r.o. přestavěl budovu na menší nákupní areál.
Obrázek: Fotografie prodejny nábytku PRONA, Josef Nič
Zdroj: článek vytvořen ve spolupráci s panem Jiřím Popovičem, Libor Dobner Slánské hospody.
Zdroj Obr.: Úvodní fotka je ze sbírek Vlastivědného muzea ve Slaném, foto Václav Krupička.