PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Památník tří císařů u Vraného – svědek slavné historie
V malebné krajině nedaleko Vraného stojí monumentální vojenský pomník, který byl postaven v roce 1913 na památku stého výročí vojenské přehlídky koaličních vojsk za války proti Napoleonovi. Tento památník, známý jako Památník tří císařů, se nachází u silnice mezi Vraným a Perucí na místě, kde 19. srpna 1813 proběhla vojenská přehlídka rakouských, ruských a pruských armád.
Pomník stého výročí přehlídky vojsk před bitvou u Lipska a historický kontext pomníku
Dne 19. srpna 1813 se na polích mezi Vraným, Ředhoští a Louckou postavilo v šesti šicích více než 237 tisíc vojáků s 764 děly. Této impozantní přehlídce přihlíželi tři významní monarchové – rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III. Přehlídka byla součástí příprav na rozhodující bitvu s Napoleonem, která se později stala známou jako bitva národů u Lipska.
Obr.: Pohlednice ze sbírky Jiřího Popoviče.
Pomník je postaven z mohutných hrubě osekaných a široce vyspárovaných balvanů a jeho vrchol zdobí orel s rozpjatými křídly. Pod ním se nachází medailon s reliéfy a jmény tří panovníků (Františka I., Alexandra I. a Bedřicha (Fridricha) Viléma III.), pod medailonem štítek s rokem 1813 a pod ním byla původně zasazená bronzová pamětní deska o rozměrech 40×80 cm doplněná nápisem v obou zemských jazycích: německy a česky.
„Na památku vojenské přehlídky rakouského vojska armády polního maršálka, knížete Karla ze Schwarzembergu, chefa generálního štábu, polního maršálka hraběte Radeckého před spojenými mocnáři dne 19. srpna 1813,“ líčí tehdejší regionální tisk a kronika obce Lukova.
Obr.: Pohlednice ze sbírky Jiřího Popoviče.
Slavnostní odhalení pomníku
Pomník byl slavnostně odhalen 19. srpna 1913. Této významné události se zúčastnilo mnoho významných hostů.
Národní listy ze dne 19.8.1913o o této události napsaly: „Jeho Jasnost místodržitel kníže Thun-Hohenstein, Jejich Excelence sboroví velitelé a velící generálové svobodný pán Giesl, šlechtic z Gieslingen a šlechtic Hortstein, president správní komise, Jeho Excelence hrabě Schönborn, pravnuk polního zbrojmistra knížete Schwarzenberga, Karel kníže Schwarzenberg, všichni generálové osmého armádního sboru, deputace oněch v Čechách posádkou ležících pluků, které zúčastnily se vítězného tažení v roce 1813, a to pěší pluk č. 18, 35 a 42, dragounský pluk č. 1 a 14, dělostřelecký pluk císařských houfnic v Praze, čestná setnina pěšího pluku č. 48 s praporem a hudbou.“
Obr.: Pohlednice ze sbírky Jiřího Popoviče.
Obr.: Pohlednici vydal E. Jilovský, Praha-Žižkov č. 1040 1914. Pohlednice ze sbírky Jiřího Popoviče.
Kardinál kníže-arcibiskup svobodný pán Skrbenský sloužil u pomníku polní mši: „A vykonal pak vysvěcení pomníku, načež předseda výboru pro postavení pomníku Jeho Excelence sborový velitel svobodný pán Giesl, šlechtic z Gieslengen pronesl německou řeč, v níž vzpomenuv slávyplných válečných činů vítězné rakouské armády, poukázal na význam dnešní slavnosti a vyslovil pak nejvřelejší díky všem činitelům zúčastnivším se zbudování pomníku. Pan major Josef Lášek opakoval česky slavnostní řeč sborového velitele, popisuje publikace Vraný, Byla vojna byla… z roku 2013.
Památník byl následně předán do ochrany metropolitní kapituly u sv. Víta, na jejímž pozemku byl postaven, a jejím jménem světící biskup Monsignore František Brusák pomník po svém proslovu svěřil do své ochrany: „přejal a provolal panovníkovi: Hoch a Sláva, což slavnostní hosté s nadšením opakovali.“
Obr.: Amatérská fotografie z roku 1975 ze sbírky Jiřího Popoviče.
V novinách Národní listy č. 229, čtvrtek 21. 8. 1913 bylo otištěno: „Při slavnosti bylo přes 40 automobilů, kočáry a veliké množství obecenstva, takže četníci museli vykonávat bezpečnostní službu, přes 90 četníků v plné zbroji. Návštěvou pak bylo vše u knížete Thuna v zámku peruckém zakončeno.“
Rekonstrukce památníku
Dlouhá historie památníku je poznamenána nejen hrdými okamžiky, ale také vandalskými činy a ztrátou původních částí. Například bronzová pamětní deska zmizela v roce 1919 a následně byla obnovena až v roce 1973 díky iniciativě Místního národního výboru Vraný.
Obr.: Fotografie památníku z 8.9.2009 – stav po nájezdu vandalů – od Jiřího Popoviče.
Zápis z kroniky městyse Vraný – červenec roku 1995: „Památník byl vystaven nájezdu vandalů, kteří chtěli ukrást jeden z hlavních atributů pomníku. Bronzová skulptura orla s rozepjatými křídly z vrcholu pomníku odolala loupeži pouze díky ocelovým tyčím, které jsou zality v jeho nohách.“
Zápis z kroniky městyse Vraný – leden roku 1996: „Dne 18.1. byla zjištěna krádež bronzové pamětní desky (44x82cm) z Vojenského pomníku.“
K rozsáhlé rekonstrukci památníku došlo v letech 2011–2012, před stým výročím jeho odhalení, kdy byly všechny kovové části nahrazeny plastovými replikami kvůli obavám z dalších krádeží. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly k 500 000 Kč. Městys na rekonstrukci získal dotaci. Bronzový orel, medailon tří panovníků i pamětní desky byly pečlivě zrestaurovány pod vedením restaurátora Pavla Kytky. Originály jsou vystaveny v expozici u brány, kterou je po domluvě na úřadě městyse Vraný možné navštívit a prohlédnout si je. Můžete to spojit s výletem k památníku, který se nachází kousek za obcí.
Obr.: Fotografie Kateřiny Števkové z roku 2025 zachycuje aktuální stav památníku. Vidíme, že vandalové zasahují i do pamětní plastové desky, pravděpodobně zkoumají, zda je skutečně vyrobena z plastu. Dále jsou snímky originálů památek vystavených v expozici městyse Vraný.
Kamenné prvky restauroval Pavel Kytka. Bronzové části restauroval akademický sochař Josef Majrych z Otvovic, formy a plastové odlitky zhotovil Josef Siedek z Kamenického Šenova a patinaci odlitků provedla akademická malířka Markéta Kytková.
Obr.: Fotografie Jiřího Popoviče ze dne 25.5.2013.
Kuriozity památníku
V roce 2005 byly k památníku vysazeny tři javory symbolizující mocnáře, které místní nazvali Fanda, Saša a Béďa. K nim přibyl statný dub přezdívaný Kája, který každoročně plodí tisíce žaludů.
Medailon tří panovníků nesl stopy vandalismu, včetně šesti průstřelů, které byly následně opraveny.
Památník dnes
Díky rekonstrukci a péči místního zastupitelstva je památník opět ozdobou kraje a připomínkou slavné historie. Zůstává jedním z významných symbolů osvobozenecké války proti Napoleonovi, který dodnes inspiruje k zamyšlení nad hodnotou kulturního dědictví a péčí o něj.
Zdroj: publikace Vraný, Byla vojna byla… z roku 2013.
Zdroj Obr.: Sbírka pohlednic a fotografií Jiřího Popoviče.
FOTOGALERIE: (Klikněte pro zvětšení fotografií.)