PŘÍBĚHY Z HISTORIE: Filatelisté a filatelie ve Slaném
První zmínky o filatelistech ve Slaném jsou z roku 1923, kdy se po vzájemné dohodě všech nadšenců pro svět známek uskutečnila první schůze v Okresním domě ve Slaném. Sběratelé byli teprve v počátcích poznávání oboru filatelie, a proto se stali členy Klubu českých filatelistů v Praze. Jaký byl vývoj slánských poštovních razítek? Která firma využívala korespondenční lístky pro svou reklamu? Jaká slánská známka lákala padělatele? Na tyto otázky najdete odpovědi v našem článku.
Historie kroužku filatelistů ve Slaném začala už před stoletím. „První schůze se zúčastnilo 27 osob a další schůze se konaly střídavě ve Slaném a v Hnidousích. Prvním předsedou kroužku byl zakladatel Alois Horák ze Slaného a místopředsedou J. Roboch z Hnidous, správcem kolování L. Harna. V roce 1925 přestoupil náš kroužek do Spolku neodvislých filatelistů v Praze,“ uvedl L. Harna v článku Začátky filatelie v Slaném.
Obr.: Fotografie výstavy poštovních známek v hotelu Beránek (nyní Městské centrum Grand) ve Slaném v roce 1926
Jako potvrzení, že velké nadšení sběratelů trvá, vznikla mezi dny 4.–7. dubna 1926 v hotelu Beránek první výstava poštovních známek ve Slaném. Dalším posunem v historii skupiny fanoušků známek byl vznik samostatného spolku s názvem Spolek filatelistů pro Slaný a okolí.
Obr.: Fotografie jednoho z panelů výstavy poštovních známek v hotelu Beránek ve Slaném v roce 1926
První vítězství sběratelů známek
První ovoce přineslo spolku vítězství na výstavě známek v Lounech v roce 1928, odkud si členové přivezli 15 diplomů a 13 pěkných cen. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a v roce 1930 přivezli členové Horák zlatou medaili, Doležal stříbrnou medaili a Jiřík, Harna a Svoboda bronzovou medaili.
Další výstava proběhla na Slánských výstavních trzích v roce 1934 a ve stejném roce se ve Slaném uskutečnil sjezd filatelistů, na který přijelo 12 delegátů z Prahy a další z celého kraje. Při této schůzi se usneslo, že dojde k propojení všech filatelistických kroužků v “Jednotu českých filatelistů“, která obsáhla 35 spolků sběratelů známek. Ve slánském “Adresáři1940“ jsou u živnosti Filatelie tři jména: Malíková Jarmila č.p. 806, Nováková Antonie č.p. 1183, Štoncner Frant. č.p. 82.
Obr.: Otevření hasičského domu v roce 1940 – první slánské příležitostní razítko
Slibný vývoj sběratelského nadšení ve Slaném přerušila okupace nacisty. „Německá okupace v roce 1939 přerušila další činnost filatelistů ve Slaném. Teprve po osvobození v roce 1945 obnovil kroužek opět svoji činnost. Neboť se otevřelo velké pole působnosti a výměny známek, hlavně se státy východními,“ uvedl L. Harna v článku Začátky filatelie v Slaném.
Obr.: Příležitostná razítka-Mezinárodní večerní plochá dráha a Baráčnický den.
Vývoj spolku filatelistů v 60.letech minulého století
V letech 1951–1958 probíhala ve spolku reorganizace. Po několika méně úspěšných zařazeních do odborových organizací se výbor se všemi členy zapojil v roce 1959 do nejaktivnějšího kulturního zařízení ve Slaném, což byl závodní klub ČKD. „Zde našel kroužek plné pochopení a podporu,“ uvedl ve svém článku Harna.
Obr.: Příležitostná razítka Oslava 650 let města Slaný a 300 let gymnasia.
Obr.: Příležitostná razítka k výstavě poštovních známek a 90 letům ČKD a 140 let Hudební školy ve Slaném.
V roce 1960 se projevila aktivita členů v podobě další sběratelské výstavy v sokolovně ve Slaném. Při oslavách 90 let ČKD Slaný se konala další oblastní výstava známek, což byla další úspěšná činnost, kterou vyvinul kroužek sběratelů v oblasti kulturního dění. V té době se na pravidelných schůzkách pro směnu známek a zkušeností potkávala stovka členů.
Obr.: Příležitostné razítko 700 let města a známka Slaný ze série Městská architektura, vydaná 14.9.1994, která byla lákadlem pro padělatele, jsou známé dva typy padělků.
Obr.: Tzv. soukromý přítisk k jubileu Infocentra Slaný
Obr.: Zatím poslední vydané slánské příležitostné razítko 130 výročí narození V.V. Štecha.
Obr.: Poštovní razítka ve Slaném. První vyobrazené poštovní razítko se objevuje na prvním vydání rakouských poštovních známek a je pravděpodobné, že bylo i předtím. Druhé razítko je již dvojjazyčné. Třetí a čtvrté se liší pouze velikostí. Je vidět, že se na slánské poště využívalo všech typů razítek a používala je jak rakouská, tak čs. Poštovní správa. Pošta ve Slaném, Jan Rosický, Filatelie 10 1970
Obr: Perfin přádelny Honoré de Lieser Slaný (používán 1894-1923). Je zajímavé, že jiné velké slánské firmy perfiny nepoužívaly (Palaba, Breitfeld Daněk – ČKD, chemička). Perfiny měly zabránit zneužití známek pro soukromé účely. Pošta povolovala jejich používání na našem území v letech 1877 až 1989.
Ukázka reklamních korespondenčních lístků firmy Palaba, jejichž autorem byl převážně Zdeněk Rykr (*1900 +1940)
Obr.: Tento lístek byl odpovědní, měl na rubu objednávkový formulář.
Revoluční přetisky Slaný 1945
Obr.: Revoluční přetisky Slaný 1945. Podobné byly na rakouských známkách po roce 1918, ty vydávala pošta. Zato tyto byly udělány později, v poštovním provozu prakticky nepoužity.
Zdroj: Text Ladislava Harna katalog Oblastní výstava poštovních známek Slaný 1963, příspěvek vznikl ve spolupráci s Jiřím Popovičem.
Zdroj obr.: sbírka Jiřího Popoviče
Úvodní obr.: fotografie z výstavy poštovních známek v hotelu Beránek ve Slaném v roce 1926