Ohromující pohled nad Slaným: nejvýraznější kometa od roku 1997
Na večerní obloze nad Slaným a okolím se konečně objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Ta je považována za nejvýraznější pozorovatelnou na severní polokouli od roku 1997, kdy se obloha zdobila kometou Hale-Bopp. Pozornost astronomů i laiků bude přitahovat ještě v následujících dnech.
Podle informací z České astronomické společnosti, kometu můžeme spatřit 1–2 hodiny po západu Slunce nízko nad obzorem v místech, kde slunce zapadalo, a nalevo od jasné hvězdy Arcturus. Kometu zdobí přibližně 10° dlouhý ohon, což odpovídá délce pěsti při natažené ruce nebo 20 průměrům měsíčního úplňku. Zajímavé je, že některá média uvádějí chybnou informaci o periodě komety, která by měla činit 80 000 let. Ve skutečnosti se jedná o novou kometu z Oortova oblaku, která se nyní nachází v blízkosti Slunce poprvé a po tomto průletu ji gravitace planet nasměruje na mezihvězdnou dráhu, odkud se již nevrátí.
Zajímavým faktem o kometě C/2023 A3 je, že zatímco ji můžeme pozorovat na večerní obloze, na ranní obloze se stále daří fotografovat její prachový ohon. To je způsobeno tím, že 9. října kometa prošla téměř přesně mezi Zemí a Sluncem. Prachový ohon se za kometou roztahuje do tvaru „vějíře“, což umožňuje pozorovatelům vidět vějíř shora. Jeden okraj vějíře je již na večerní obloze, zatímco druhá hrana se táhne k Slunci. Tento efekt byl možný spatřit i při posledním návratu komety Halley v roce 1910.
Bohužel, pozorovatelnost komety pouhým okem skončí zhruba za 1 až 2 týdny, protože se začne rychle vzdalovat od Země i od Slunce a její jasnost bude klesat.
Zdroj: astro.cz