Oblastní nemocnice Kladno zmodernizovala klinickou laboratoř. Projekt stál 228 miliónů korun
Klinická laboratoř Oblastní nemocnice Kladno prošla modernizací, která zahrnuje výměnu základní laboratorní technologie. Nové vybavení přináší vyšší výkon a odpovídá současným diagnostickým trendům. Celková hodnota tohoto projektu přesahuje 228 milionů korun včetně DPH.
„Díky novým přístrojům, které pracují na principu moderních technologií, máme nyní zvýšenou rezervní kapacitu pro případný nárůst požadavků,“ podotkl primář oddělení klinické laboratoře Luděk Šprongl.
„Jsme rádi, že se výměnu vybavení naší klinické laboratoře podařilo zdárně dokončit, a tím držíme krok s moderními diagnostickými trendy. Klinická laboratoř patří mezi nosné součásti kladenské nemocnice, která dnes tvoří základ pro kvalitní a efektivní poskytování zdravotní péče,“ uvedl předseda představenstva ON Kladno Jaromír Bureš.
Obr.: Nová linka s biochemickými a imunochemickými analyzátory
Modernizace zahrnovala výměnu hematologických přístrojů, včetně koagulometrů, které analyzují srážlivost krve, a přístrojů pro krevní obraz. Výrazné změny se dotkly také biochemických technologií, jež zajišťují až 80 % všech laboratorních testů. Laboratoř nyní disponuje novými biochemickými a imunochemickými analyzátory, které nahradily staré linky moderními a softwarově pokročilými přístroji.
Výměna postihla provoz minimálně
Jednou z hlavních výhod nových technologií je delší životnost laboratorního vyhodnocovacího materiálu, což snižuje potřebu jeho časté výměny. To nejen šetří náklady, ale také usnadňuje práci odbornému personálu laboratoře. Výměna přístrojů proběhla bez významnějšího omezení provozu. Kolektivu klinické laboratoře Oblastní nemocnice Kladno se povedlo staré přístroje nahradit novými bez dlouhodobého omezení činnosti.
Obr.: Nový analyzátor krevních obrazů.
„Nejjednodušší výměna proběhla u koagulometrů. Měli jsme a máme dva, takže vždy jeden z nich mohl zůstat v provozu,“ vysvětlil Šprongl. Složitější proces nastal pouze u výměny vybavení pro biochemickou část, konkrétně u linek s biochemickými a imunochemickými analyzátory. Zde si podle primáře oddělení klinické laboratoře jejich výměna vyžádala přibližně dvoutýdenní částečné omezení provozu.
Ale protože i linky má klinická laboratoř dvě, tak vždy jedna z nich fungovala. „Zhruba měsíc jsme však disponovali jen zhruba polovinou naší denní kapacity, co se týče počtu zpracovaných vzorků. Výměnu linek jsme však zdárně dokončili v předpokládaném termínu,“ dodal Luděk Šprongl.
V poslední fázi laboratoř vyměnila ještě analyzátory pro krevní obraz a nyní je již přístrojově kompletně v novém.