Manuál mobiliáře ve Slaném: Zelená kontejnerová stání, pítka a další prvky sjednocující vzhled města
Jednotný vzhled prostředí ve Slaném bude nově určovat manuál městského mobiliáře. Dokument sjednotí vhodné typy povrchů pro silnice a chodníky, ale i podobu veřejného osvětlení, laviček, odpadkových košů či pítek. Styl prvků vybrali městští architekti manželé Gulbisovi spolu s řadou odborníků městského úřadu.
V manuálu se uvádí, jaké povrchové materiály, odpadkové koše, květinové nádoby, lavičky, zastávky veřejné dopravy, stojany na kola, zábradlí a další prvky budou ve Slaném nadále využívány. Díky němu získáme představu o tom, kam se bude vzhled města v budoucích letech ubírat.
„Historická města, jako je i Slaný, mají při svém rozvoji těžkou úlohu. Musí hledat kompromis mezi zachováním odkazu z minulosti a zároveň jít s dobou a navazovat na moderní trendy. Velmi důležitou roli hraje právě výběr povrchových materiálů pro silnice a chodníky a zároveň výběr městského mobiliáře,“ vysvětluje účel zpracovaného dokumentu místostarosta Pavel Rubík.
Myslelo se nejen na funkčnost a odolnost, ale i na estetiku. Třeba kontejnerová stání by nově měla vznikat uzavřená se střechou porostlou zelení. Obyvatelé okolních budov tak nebudou muset koukat na nevzhledná betonová místa plná odpadků.
Manuál dělí Slaný do tří základních okruhů
Město je pro účel manuálu rozděleno do tří okruhů podle jejich důležitosti a zároveň respektuje ekonomické možnosti města. Do prvního okruhu patří centrum a širší centrum. Architekti zde navrhli černý kámen a kov s doplněním tmavého dřeva.
„V návaznosti na manuál jsme se v těchto místech vrátili k žulovým kostkám. Oblast širšího centra by měla stále respektovat historický ráz města, proto v této oblasti preferujeme kameninové povrchy namísto živičných,“ popisuje místostarosta Rubík s tím, že rozhodnutí vrátit se k žulovým kostkám má hned dvě hlavní výhody. Jedná se především o rychlejší a efektivnější možnost oprav na těchto místech. Také bude docházet k lepšímu vsakování vody do povrchů.
Maloměstské části, sídlištní celky a průmyslové oblasti mají doporučené materiály jako asfalt, beton, pozink a přírodní dřevo. Třetí okruh je připraven pro individuální koncepční řešení, do kterých spadají parky, přírodní oblasti, samostatné urbánní celky nebo místní části.
Manuál je jasným návodem pro úředníky napříč celým úřadem, především pro odbory správy majetku, dopravy, památkové péče a životního prostředí. Má pomoci také investorům, projektantům a architektům.
Kde můžeme zahlédnout prvky z mobiliáře jako první?
Podle nového manuálu začíná město měnit městský mobiliář nejprve v centru. Jako první se na Londě objeví nové odpadkové koše. Ve stejném stylu pak v dalších letech hlavní třídu ozdobí květinové nádoby. V ulici Nosačická, kde proběhla oprava povrchů, došlo podle jednotného stylu k rekonstrukci velké části chodníků i příjezdové cesty ke klášteru.