Nemocnice Slaný dnes otevírá dětský stacionář, od soboty pro děti funguje speciální odběrová ambulance
Dnes 3. března otevírá své brány nový dětský stacionář v nemocnici ve Slaném, který přinese moderní typ péče zaměřený na nejmenší pacienty. Tento stacionář zajistí podrobnější vyšetření a rychlou ambulantní léčbu, díky čemuž se děti budou moci uzdravovat efektivněji a pohodlněji. Jedná se o první takové zdravotnické zařízení v České republice, které nebude součástí klasického dětského lůžkového oddělení, ale bude fungovat samostatně. Zároveň od soboty 1. března funguje nová odběrová ambulance specializovaná na děti.
Jak stacionář funguje?
Pokud vaše dětská lékařka nebo lékař zjistí, že je potřeba důkladnější diagnostika nebo krátkodobá léčba, kterou nelze provést v ordinaci, mohou vás poslat do dětského stacionáře. „Naším cílem není hospitalizace, ale efektivní řešení zdravotních problémů během jednoho dne. To znamená méně stresu pro děti a jejich rodiče,“ popisuje hlavní benefit Adéla Steinová, mluvčí nemocnice Slaný.
Stacionář se nachází v prostorách původního dětského oddělení, tzn. pavilon D 1. patro. Ordinační hodiny jsou denně od 8 do 16 hodin.
Co bude stacionář nabízet za služby?
- Infuzní terapii a inhalace
- Screeningová vyšetření (např. EKG, odběry, ORL, rentgen)
- Monitoraci zdravotního stavu
- Rychlé nastavení správné léčby
Díky těmto službám se odborníkům podaří rychleji a přesněji diagnostikovat zdravotní problémy a poskytnout dětem potřebnou péči.
„Moderní pediatrie se zaměřuje na to, aby se děti uzdravovaly co nejvíce doma a aby se hospitalizace omezily pouze na nezbytné případy. Dětský stacionář umožní lékařům lépe diagnostikovat zdravotní stav dětí a nabídnout kvalitnější ambulantní péči, což je pro rodiny obrovskou výhodou,“ vysvětluje Steinová.
Proč vlastně stacionář ve Slaném vznikl?
Ve slánské nemocnici došlo v loňském roce k uzavření dětského lůžkového oddělení. Jedním z důvodů byl nedostatek pacientů. Aby oddělení mohlo zůstat akreditované, muselo by dosahovat minimálně 900 hospitalizací ročně. Tento požadavek byl však neslučitelný s moderními trendy v pediatrii, které u dětí preferují ambulantní léčbu. „Jedná se o reakci na koncepci Ministerstva zdravotnictví, která nepodporuje zachování dětských lůžek ve Slaném a dalších nemocnicích podobné velikosti. Tyto změny však neomezují naši péči o dětské pacienty, naopak nás motivovaly k hledání nových řešení, která reflektují potřeby rodin v našem regionu,“ objasňuje Štěpán Votoček, ředitel Nemocnice Slaný.
Reakcí na tuto situaci je otevření denního stacionáře pro děti. „Moderní pediatrie směřuje k tomu, aby se děti uzdravovaly co nejvíce doma a aby se hospitalizace omezily jen na nezbytné případy. Dětský stacionář umožní lékařům lépe diagnostikovat zdravotní stav dětí a nabídnout jim kvalitnější ambulantní péči. Tento model péče vychází z myšlenky, že mnoho zdravotních problémů lze vyřešit ambulantně během několika hodin, aniž by byla nutná delší hospitalizace,“ informuje Michaela Šibíková, vedoucí lékařka dětského stacionáře ve Slaném.
Pokud se zdravotní stav nezlepší a bude potřeba nepřetržitá léčba nebo rovnou větší zásah, jako například operace, mohou být pacienti převedeni na specializovaná pracoviště ve větších nemocnicích, jako je Oblastní nemocnice Kladno nebo FN Motol.
Projekt má podporu ministerstva i pojišťovny
„Pro rodiče a praktické lékaře představuje stacionář dostupnou a efektivní alternativu k dětské hospitalizaci. Věříme, že tento moderní model přístupu k pediatrické péči, který se osvědčil v západních zemích, přispěje ke zlepšení zdravotní péče v regionu a stane se dobrým příkladem i pro další zdravotnická zařízení,“ říká ředitel nemocnice, a dodává, že pilotní projekt má podporu Ministerstva zdravotnictví ČR i Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Dobrá zpráva pro rodiče
Pro každé dítě je při ošetření nejdůležitější eliminovat strach z cizího prostředí a vyšetření, která ho čekají. Dětský stacionář by tomu měl jít naproti a pomáhat především tím, že rodič může být po celou dobu s dítětem, což zajistí maximální pocit bezpečí a psychické pohody.
„Naším cílem je poskytnout dětem a jejich rodinám kvalitní a efektivní péči, která odpovídá jejich potřebám. Těšíme se na vaši návštěvu v našem novém dětském stacionáři, kde se postaráme o zdraví vašich dětí s láskou a profesionalitou,“ říká mluvčí nemocnice Slaný.
Nemocnice Slaný bude kromě dětského stacionáře i nadále zajišťovat péči o dětské pacienty v rámci dětské pohotovosti a dětské specializované ambulance s každodenním provozem, což minimalizuje čekací doby.
Dětská odběrová ambulance
- Odběry krve ze žíly i z prstu (kapilární krev)
- Vyšetření moči a provádění výtěrů
- Nově i glukózový toleranční test (po předchozí domluvě)