Každému šestému páru se nedaří počít dítě, pomáhá slánská ambulance reprodukční medicíny
Pro mnoho párů se cesta k rodičovství mění v trnitou stezku plnou zklamání a nejistoty. Neplodnost se stává stále palčivějším problémem, který zasahuje miliony lidí po celém světě. Proto se od 20. do 26. dubna koná Týden povědomí o neplodnosti, jehož cílem je nabídnout pomocnou ruku a šířit osvětu o této citlivé problematice. V Nemocnici Slaný nově vznikla specializovaná ambulance reprodukční medicíny, kam se mohou partneři usilující o miminko obrátit.
Světová zdravotnická organizace bije na poplach: Neplodnost se dotýká každého šestého člověka na planetě[1]. Toto alarmující číslo ukazuje, že se nejedná o okrajový problém, ale o realitu, která si zaslouží pozornost. Už od roku 1989 se každý rok v dubnu připomíná Národní týden informovanosti o neplodnosti (NIAW). Je symbolem naděje a podpory pro všechny, kdo se na této nelehké cestě ocitli. Nyní i páry ze Slaného a okolí mají možnost v blízkosti svého bydliště navštívit specializovanou ambulanci, kde se jim dostane pomoci. Funguje v rámci gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný a je otevřena každý čtvrtek od 13:30 hodin.
Kdy zpozornět a vyhledat odborníka?
Pokud se páru nedaří počít dítě ani po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku, je čas vydat se k odborníkovi hledat příčiny. V některých situacích je vhodné přijít i dříve. Zvláště u žen nad 35 let, s diagnostikovanou endometriózou, po prodělaném pánevním zánětu nebo s nepravidelným menstruačním cyklem, a také při podezření na sníženou plodnost muže, je vhodné vyhledat odbornou pomoc dříve než za 12 měsíců.
Co pacienty čeká na první návštěvě?
„Mezi nejčastější příčiny neplodnosti žen patří věk a s ním spojená snížená kvalita vajíček. Další příčinou může být endometrióza, neprůchodnost vejcovodů nebo poruchy ovulace. U mužů se objevuje snížená kvalita spermií,“ vysvětluje MUDr. Barbora Jenčová z ambulance reprodukční medicíny Nemocnice Slaný. Při první návštěvě v ambulanci lékař provede důkladnou anamnézu. Kromě zjištění zdravotního stavu je ženě provedeno gynekologické vyšetření a ultrazvuk. Následuje série testů, včetně krevních rozborů pro stanovení hormonálního profilu a antimülleriánského hormonu (AMH) či ultrazvukové folikulometrie k průkazu ovulace. Dále lze podstoupit hysteroskopii a laparoskopické vyšetření průchodnosti vejcovodů. Pro detailní zobrazení dělohy se využívá 3D ultrazvuková sonda, která dokáže odhalit případné vývojové vady. Tato vyšetření jsou hrazena zdravotní pojišťovnou, pacientky si však mohou navíc připlatit za ambulantní vyšetření průchodnosti vejcovodů HyFoSy, které je méně invazivní, ambulantní a nevyžaduje narkózu. Lékař při něm zavádí úzkou hadičku do děložního hrdla. Do té se aplikuje gel, který zvýrazní děložní dutinu a vejcovody na ultrazvuku.
Diagnostika trvá 1–2 měsíce
Protože se tato vyšetření provádí v různých fázích menstruačního cyklu, diagnostika obvykle trvá 1–2 měsíce. Pacientky jsou průběžně informovány o výsledcích a doporučeních a po kompletním vyšetření jim je navržen plán léčby. „Léčba se odvíjí od konkrétního zjištěného problému. V případě zjištěné poruchy ovulace můžeme předepsat léky, které ovulaci spustí. Pomocí hysteroskopie jsme schopni odstranit děložní polypy, které brání uhnízdění oplodněného vajíčka. Před plánovaným umělým oplodněním můžeme v indikovaných případech a pokud s tím pacientka souhlasí, odstranit poškozený vejcovod, který může působit chronický zánět děložní sliznice a zlepšit tak šanci na úspěšnost IVF,“ popisuje MUDr. Jenčová. V případě potřeby asistované reprodukce nebo genetického či imunologického vyšetření jsou pacienti odesíláni na specializovaná pracoviště.
Pomoci může změna životního stylu i fyzioterapie
Kromě medicínských postupů hrají důležitou roli i úprava životního stylu a fyzioterapie. „Doporučujeme pravidelný pohyb, zdravé stravování, vynechání alkoholu a kouření, dostatek spánku a vitamin D. Velmi dobré výsledky jak u přirozeného početí, tak při léčbě IVF, může přinést fyzioterapie u specialisty na pánevní dno,“ zdůrazňuje doktorka Jenčová. K účinným metodám patří fyzioterapie podle Ludmily Mojžíšové. Jedná se o soubor cviků, které pacientka po edukaci zkušeným fyzioterapeutem pravidelně cvičí každý den v domácím prostředí. Výsledky lze pozorovat po 6 měsících pravidelného cvičení. Tato fyzioterapie pod vedením specialisty na pánevní dno je vhodná u všech žen, které se léčí s neplodností a jsou k pravidelnému cvičení fyzioterapie motivované.
Snadno se řekne: „Nestresuj se“
Léčba neplodnosti bývá náročná nejen fyzicky, ale často i psychicky. Neustálé pokusy o otěhotnění, lékařské zákroky a nejistota mohou vést ke stresu, úzkosti i partnerským konfliktům a odcizení. „Psychoterapii považujeme za vhodnou součást léčby neplodnosti u párů, které o ní mají zájem. Psychika hraje v případě plodnosti velkou roli. Páry se často setkávají s radami, že se nesmí stresovat, jinak se jim počít miminko nebude dařit. Pro hodně párů je ale léčba neplodnosti stresujícím obdobím a popírat tyto negativní emoce obvykle nevede k tomu, že stres odezní. Jedním z nástrojů, jak tento stres efektivně zvládat, je právě psychoterapie,“ uzavírá Jenčová.
[1] Zdroj: https://www.asrm.org/advocacy-and-policy/take-action/national-infertility-awareness-week/