Dubnové hvězdné zážitky ve Slaném: Poznejte vesmír zblízka!
Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném připravila na duben bohatý program plný astronomických zážitků, vzdělávacích akcí i jedinečných úkazů na obloze. Od klubů pro malé hvězdáře a promítání filmů, přes besedu s planetárním vulkanologem až po pozorování meteorických rojů a planetárních konjunkcí – každý si najde své! Přijďte se inspirovat tajemným vesmírem. Vstupné na některé akce je nutné rezervovat, více informací najdete v programu.
Program hvězdárny na duben
1.4. 17h Klub malého hvězdáře I., 18h Astronomický kroužek
4.4. 19h 3-2-1 Start! speciální promítání v původním znění v aj
– pořad pro děti 5+ i dospělé. Následuje prohlídka a pozorování za jasné oblohy.
20,30h pozorování za jasné oblohy
8.4. 18h Astronomický kroužek
9.4. 18,30h Kino Hvězdárna: Expediční kamera 2025
11.4. 19h Astronomický klub, 21h pozorování za jasné oblohy pro veřejnost
15.4. 17h Klub malého hvězdáře II., 18h Astronomický kroužek
16.4. 21h Velikonoční pozorování za jasné oblohy pro objednané
17.-21.4. zavřeno
22.4. 18h Astronomický kroužek
25.4. 21h pozorování za jasné oblohy pro objednané
29.4. 18h Mgr. Petr Brož, Ph.D.: Cesta na Mars, beseda s planetární vulkanologem, doporučujeme rezervaci předem přes sms 607 268 187. Vstupné 80 Kč/ 40 Kč.
Cesta na Mars
- dubna od 18h se můžete těšit na besedu s planetárním vulkanologem Mgr. Petrem Brožem, Ph.D. na téma Cesta na Mars: „Stříbrné plátno i stránky knih nás zásobují představou, že cesta na Mars bude brnkačka. V jednu chvíli sedíte v křesle rakety na oběžné dráze Země a za pár minut nebo několik desítek stránek hledíte na povrch Marsu. A to v tom lepším případě. V tom horším se totiž jen ozve, „zapněte motory“, střih a najednou sledujete scénu, kdy hlavní hrdinka či hrdina bojuje o přežití v nehostinném prostředí Marsu či neúprosně kosí v podzemních základnách nekonečná hejna emzáků. Bohužel vás ale zklamu. Realita je jinde. Cestu lidí na Mars můžeme označit všelijak, rozhodně ale ne jako snadnou. Jak moc? To si společně vysvětlíme během besedy.“ Doporučujeme rezervaci předem přes sms 607 268 187. Vstupné 80 Kč/ 40 Kč, pro astronomický kroužek v rámci kurzovného.
Den Hvězdáren a planetárií 2025
V pátek 7. března na Den hvězdáren a planetárií, který vyhlašuje Asociace hvězdáren a planetárií, jsme měli štěstí na jasnou oblohu na pozorování i hojnou účast na slánské veřejné premiéře divadelního představení Divadla Éro pro nejmenší od 17h a přednášce Zbyňka Henzla od 18,30h Cesta Sluneční soustavou pro starší i dospělé. Děkujeme za návštěvu! Foto Lenka Mojžišová.
Duben na obloze
1.dubna: Nebeská kuřátka v zajetí Měsíce
Velmi pěknou podívanou nabídne před svým západem Měsíc v úterý 1. dubna 2025. Ve fázi úzkého srpku ve fázi 3 dny po novu a s popelavým svitem (sluneční světlo rozptýlené v zemské atmosféře na neosvětlenou část Měsíce) se nejprve přiblíží k jasné hvězdokupě Plejády v souhvězdí Býka (lidově také „Kuřátka“ nebo „Sedm sester“) a po 22. hodině SELČ postupně začne zakrývat některé hvězdné členky této asi 100 milionů let staré otevřené hvězdokupy. V průběhu tohoto úkazu budou jak kupa, tak Měsíc pozvolna klesat k obzoru, přičemž krátce před půlnocí už bude jejich pozorování obtížné, neboť oba objekty budou klesat za západo-severozápadní obzor. V té době bude Měsíc zakrývat střed kupy.
Před samotným zákrytem (okolo 22. hodiny SELČ) se naskytne příležitost pro širokoúhlé fotografické zachycení celé scény, které krom Měsíce u Plejád bude dominovat i hvězdokupa Hyády s jasnou hvězdou Aldebaran a také už v triedru snadno vyhledatelná planeta Uran.
21.dubna: Meteory z roje Lyrid
Každoročně okolo 22. dubna vrcholí meteorický roj Lyrid, jehož mateřskou kometou je C/1861 G1 (Thatcher). Roj nemá příliš vysokou aktivitu, obvykle okolo 18 meteorů v hodině (vzácně ale může krátkodobě vystoupat na 90 za hodinu). V roce 2025 má poměrně dobré pozorovací podmínky, protože při jeho pozorování nebude příliš rušit svým svitem Měsíc, který by jinak slabší meteory přezářil.
I když roj vrcholí v odpoledních hodinách 22. dubna (vrchol je předpovězen na 15:30 SELČ), jeho maximum není nijak ostré a dá se tedy sledovat jak v předcházející, tak následující noci, tedy 21./22. a 22./23. dubna 2025. Měsíc se přitom objeví v nocích maxima roje až časně ráno ve fázi úzkého srpku. Nejvhodnější je meteory z Lyry vyhlížet v časných ranních hodinách (od 2. hodiny do rozbřesku), tedy v době, kdy už je radiant v souhvězdí Lyry, odkud meteory zdánlivě vylétají, vysoko nad obzorem.
K pozorování je potřeba vybrat místo alespoň 50 km daleko od měst, ideálně v horách nebo na vyvýšených místech s dokonalým výhledem, neboť meteory vylétají ve směru od souhvězdí Lyry náhodně po celé obloze. Z měst prakticky nemá význam roj sledovat – zář světelného smogu přesvítí většinu meteorů a člověk uvidí jen jeden-dva za celou noc. Na pozorování netřeba dalekohled, stačí s teplým vybavením (oblečením, spacákem, lehátkem či karimatkou) pozorovat ve volné přírodě a dívat se kamkoliv do oblohy.
Úkaz se můžete pokusit i fotografovat. Nezbytný je stativ, fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlým záběrem. Fotoaparát nejprve ustavíte na stativ a zkontrolujete, zda se vám netřese například kvůli větru. Následně nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Fotografujte se samospouští či přes dálkové ovládání, aby se ani při tomto kroku fotoaparát neroztřásl. Proces opakujte (či využijte sekvenčního snímání), dokud do záběru nevletí kýžený meteor.
25.dubna: Planetární paráda za rozbřesku
V pátek 25. dubna 2025 si příroda nachystá za přízně počasí podmanivou podívanou pro „ranní ptáčata“. Pokud budete mít dokonale odkrytý východní obzor, nízko nad ním se před 5. hodinou SELČ zjeví nezvyklá „šňůra“ dvou planet – Venuše a Saturnu – mezi nimiž bude v téměř dokonalé přímce vsazen Měsíc ve fázi úzkého srpku 2 a půl dne před novem. Venuši a Saturn bude přitom dělit úhlová vzdálenost jen zhruba 4°. K úkazu se schýlí za již velmi pokročilého rozbřesku, takže ke spatření této nezvyklé konjunkci hned tří těles Sluneční soustavy bude zapotřebí opravdu čistá obloha a výhled z vyvýšeného místa (kopce, hory, případně vrchních pater paneláku).
Petr Horálek pro Fyzikální ústav v Ostravě