Den boje proti HPV: Slánská lékařka radí, jak bojovat proti tomuto zákeřnému viru
Každoročně se 4. březen připomíná jako Světový den boje proti HPV. Lidský papillomavirus (Human Papilloma Virus, zkráceně HPV) je pohlavně přenosný virus, se kterým se do svých 30 let setká až 80 % populace. I když ve většině případů z těla sám zmizí, některé typy mohou v organismu přetrvávat a vést k závažným zdravotním problémům, včetně rakoviny děložního čípku.
Den boje proti HPV je celosvětovou iniciativou zaměřenou na zvyšování povědomí o tomto viru, jeho prevenci a léčbě. Lidský papillomavirus je nejčastější příčinou rakoviny děložního čípku, ale může způsobit také rakovinu penisu či konečníku, případně genitální bradavice, které sice nejsou život ohrožující, jedná se však o nepříjemné onemocnění.
Díky očkování je možné zabránit až 90 % rakoviny děložního čípku
Moderní medicína přináší celou řadu možností, kterými lze proti viru HPV bojovat. Jako nejúčinnější způsob prevence infekce se uvádí očkování. Vakcíny jsou účinné proti nejčastějším typům HPV, které způsobují rakovinu a genitální bradavice. Očkování se doporučuje dívkám a chlapcům ještě před zahájením pohlavního života, od 11 do dovršení 15 let je plně hrazeno pojišťovnou. Očkovat se ale mohou i starší jedinci. „Ačkoliv je očkování proti HPV nejúčinnější, je-li podáno před zahájením sexuálního života, v indikovaných případech má smysl jej podat i v dospělosti. Například u žen, které podstoupily konizaci děložního čípku, kdy se z děložního čípku odstraní již postižená tkáň, může očkování zabránit návratu HPV infekce jiného typu a snižuje se tak riziko vzniku nových nežádoucích změn na děložním čípku,“ vysvětluje Eva Leskauerová, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. V případě rakoviny děložního hrdla je díky očkování možné zabránit až 90 % případů tohoto onemocnění.
Cytologický stěr podstupují ženy každý rok na preventivní gynekologické prohlídce
Kromě očkování existují i další způsoby, jak zabránit rozvoji karcinomu děložního hrdla. Než virus začne v těle způsobovat změny, trvá to obvykle i více než 10 let. Proto je velmi důležité navštěvovat pravidelně gynekologa, který ženám každý rok provádí cytologii. Díky cytologickému stěru lze odhalit změny, které rakovině předcházejí a které je možné efektivně řešit. Tato metoda má však své limity a poměrně vysokou falešnou negativitu. Proto se může stát, že rakovina děložního čípku propukne i u žen, které cytologii poctivě podstupovaly.
Vysoce citlivý HPV test odhalí v těle nebezpečný virus
Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mohou v rámci preventivní gynekologické prohlídky podstoupit také screeningový HPV test, který dokáže v těle s vysokou přesností detekovat lidské papilomaviry ještě dříve, než začnou působit komplikace. Samotná pozitivita testu ještě neznačí onemocnění, vysílá ovšem varovný signál a upozorňuje, že by takové pacientky měly být důsledně sledovány, aby se včas zabránilo možnému rozvoji nemoci. „Test HPV je důležitým screeningovým nástrojem. Pomáhá detekovat infekci vysoce rizikovými kmeny HPV virů, které jsou hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. Testování umožňuje odhalit virus ještě předtím, než způsobí buněčné změny, a pomáhá tak lékařům identifikovat pacientky se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny děložního čípku. To umožňuje podchytit předrakovinné změny a zahájit léčbu dříve, než by se mohly rozvinout v rakovinu,“ uvádí Leskauerová.
Přednádorové změny lze zavčasu ošetřit konizací
Díky včasnému zachycení přednádorových změn způsobených virem HPV lze zakročit dříve, než se rozvine rakovina. „Přednádorové změny způsobené virem HPV lze ošetřit konizací děložního čípku. Tento zákrok je možné podstoupit i u nás v Nemocnici Slaný. Konizaci v průměru provádíme 3× týdně. Zákrok se provádí většinou ambulantně nebo jen s krátkou hospitalizací. Po výkonu se pečlivě sleduje stav pacientky a síla krvácení. V případě potřeby je možné podat analgetika na zmírnění bolesti. Po operaci je důležité dodržet režim šestinedělí – vyhýbat se fyzické námaze, dodržovat hygienu, sexuální abstinenci,“ popisuje zákrok i rekonvalescenci Eva Leskauerová a dodává, že po propuštění z nemocnice je pacientka dále sledována u svého obvodního gynekologa, který obdrží histologický výsledek z operace. Následně může pacientce nabídnout očkování proti HPV, nadále provádí cytologické stěry z děložního čípku a HPV testování po 6 měsících od výkonu.
Jednou by mohla být rakovina děložního čípku vymýcena
V současné době v České republice na rakovinu děložního čípku umírá v průměru každý den jedna žena. To by se však mohlo stát minulostí. „Díky moderní medicíně a preventivním opatřením existuje reálná šance, že se rakovinu děložního čípku podaří téměř vymýtit,“ věří Leskauerová. „Studie ukazují, že ve státech s vysokou proočkovaností (např. v Austrálii) dramaticky klesá výskyt HPV infekcí i předrakovinových změn. Toho v Austrálii dosáhli plošnou masivní proočkovaností proti HPV infekci u mladistvých,“ doplňuje lékařka. Pro úspěch očkovacího programu je však nutné dosažení více než 80 % proočkovanosti cílové populace. V současnosti je však proočkovanost dívek v České republice asi 60 % a chlapců asi 30 %.
Lékaři radí zodpovědné chování
Kromě preventivních vyšetření je důležité i zodpovědné chování. Jelikož je lidský papilomavirus pohlavně přenosný, k rizikovým faktorům vzniku rakoviny děložního čípku patří promiskuita. Ale pozor, nakazit se lze i při prvním intimním styku. Riziko přenosu snižuje používání kondomu, ale není 100% ochranou.