Čtvrť Nové Dolíky: Jaké otázky a obavy vzbuzuje vize budoucnosti a kde je vyjádřit?
Oblast vedle Vojenčáku a sídliště Dolíky je propojená polem, kde má v budoucnu vzniknout čtvrť Nové Dolíky. Ta má ve Slaném vytvořit bydlení pro 2500 obyvatel. Návrh podoby vzešel od vítěze architektonické soutěže, kterým se stal Atelier Gram. Podobu bylo možné vidět na akci Rožnění býka a během října na výstavě v Galerii Trouba. Návrh nových Dolíků vzbudil u obyvatel vlnu rozporuplných názorů. Jaké obavy a otázky lidé mají a kde mají možnost je přednést?
Město zdůvodňuje plány na výstavbu nové čtvrti potřebou zvýšit počet obyvatel ve Slaném. Současná infrastruktura je podle radnice naddimenzovaná a běžná pro města s výrazně vyšším počtem obyvatel. A nové přírůstky musí někde bydlet, Nové Dolíky by proto měly vytvořit domov přibližně pro 2500 obyvatel. Z pole se má stát další centrum s potřebnou občanskou vybaveností. K přípravám se nyní bude moci vyjádřit každý Slaňák.
Obyvatelé mohou své obavy řešit u kulatých stolů
Představení záměru vzbudilo u obyvatel okolí řadu obav. Řešila se třeba otázka zástavby versus zeleně, někteří se bojí, že se prostor zastaví domy a ubyde zase kus přírody. Diskutuje se také o tom, kde budou noví obyvatelé parkovat, nebo kudy povede silnice k jejich domům. Další názory se stočily k navrženému jezírku, protože nebylo jasné, odkud se do něj bude brát voda. Občané také zmínili, že mají strach ze zničení místních silnic, jako tomu bylo při výstavbě vila domů.
Nyní budou mít všichni šanci svůj názor vyjádřit a zeptat se na palčivé otázky. Ve středu 13. listopadu a v úterý 19. listopadu proběhnou kulaté stoly, kde autoři projektu představí plány budoucí výstavby a proběhne diskuze. „Víme, že výstavba Nových Dolíků vzbudí emoce. Proto chceme dát šanci každému občanovi, aby se k návrhu vyjádřil… aby řekl, čeho se obává, co mu v západní části města konkrétně chybí, co od nové čtvrti očekává a co naopak zásadně nechce. Našim cílem je koordinovat výstavbu nové čtvrti, jejíž veřejný prostor bude sloužit i stávajícím obyvatelům okolních částí města,“ vysvětluje místostarosta Pavel Rubík.
Podle autorů bude voda, vlastní centrum i cyklostezky
Štěpán Špoula, člen autorského týmu, vysvětlil, že parkové údolí s vodním tokem v návrhu není jen teoretickým snem. Architekti chtějí využít vodu z okolních polí, která se již léta stahuje do městské kanalizace. Tato voda přinese do Nových Dolíků přirozenou vláhu. „Vlhkomilné louky se střídají s hájky olší a vrb, které poskytnou stín a vláhu i v době letních veder,“ popsala zeleň architektka Zuzana Tittl.
„Po zabydlení nové čtvrti bude mít západní část města cca osm tisíc obyvatel, což je běžná velikost menšího města v Česku. Takový počet obyvatel si zaslouží mít své vlastní centrum,“ říká městský architekt Jiří Gulbis.
V návrhu nové čtvrti je také náměstí s obchody a kavárnami, škola, školka a komunitní centrum. Zohlednit se mají i komfort pro chodce, cyklisty či starší a hendikepované obyvatele. „Pokud chceme, aby místo žilo, potřebujeme lidi dostat do veřejného prostoru,“ vysvětlila záměr Zuzana Tittl.
Pozemky se musí sjednotit, vyšlapané cestičky respektovat
Město je majitelem bezmála poloviny pozemků v celé oblasti. „Abychom území sjednotili, rozhodli jsme se jednat s majiteli ostatních pozemků. Naším cílem je připravit kvalitní projekt a hezké místo k životu. To bez spolupráce majitelů pozemků, ale i současných obyvatel, není možné. Kdyby území řešilo například vícero investorů, nejde vytvořit potřebný veřejný prostor a nutnou občanskou vybavenost. Celé území je natolik významné, že jsme se poprvé v historii města rozhodli pro uspořádání architektonické soutěže,“ říká starosta města Martin Hrabánek.
Projekt počítá s tím, že bude přirozeně navazovat na Vojenčák a původní dolíky. „Lidé si v průběhu let doslova vyšlapali přes pole cestičky. Mezi Dolíky a domy bývalého ČKD tak vznikly přirozené spojnice s Vojenčákem. Ty chceme zachovat. Členění Nových Dolíků tak v návrhu respektuje právě tyto cesty,“ doplňuje místostarosta Pavel Rubík.
Projekt je vize vzdálenější budoucnosti
K realizace projektu čeká ještě dlouhá cesta. „Než vznikne územní studie a poté projekt, uplyne několik let. Další vývoj bude záviset především na shodě mezi majiteli pozemků, vůli vedení města a v neposlední řádě na zájmu investorů,“ přibližuje plánování výstavby Magdalena Stýblová, manažerka rozvoje města. Podle ní by první etapa Nových Dolíků mohla být dokončena v horizontu 15 let.