Boj s horkem ve městě: Jaké kroky plánuje Slaný pro jeho zmírnění?
Být, či nebýt v létě ve městě? Tuto otázku řeší v horkých letních měsících řada z nás. Město se totiž nezvládá při letních nocích přirozeně ochlazovat. Problémem jsou především takzvané tepelné ostrovy. Zjišťovali jsme, jak s těmito oblastmi Slaný pracuje, jakými kroky chce přispět ke zlepšení situace a vytvoření lepšího prostředí pro život i v létě.
Teplota ve městech především v létě bývá nesnesitelná. Některé oblasti jsou výrazně teplejší než jiné, říká se jim tepelné ostrovy. Jsou to především zástavby s povrchy jako asfalt, beton, umělé materiály a sklo. „Tepelné ostrovy průběžně neměříme a nesledujeme. Místo toho se zabýváme spíše kvalitou materiálů povrchů, které do veřejného prostoru umisťujeme. Uvědomujeme si totiž, že je v tepelném ohledu velký rozdíl mezi černým asfaltem a kamennou dlažbou,“ vysvětlila Lucie Krčková z vnějších vztahů.
Tento směr potvrzuje i klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR: „Připravit města lze preferencí světlých povrchů a také těch, které jsou schopné sluneční záření dobře emitovat. Velmi často se mluví o zelených střechách.“ A právě o takových porostech přemýšlí i Slaný. Třeba v projektu právě vznikající prodejny Tesco si vymínilo, že dvě stěny stavby budou porostlé zelení.
Město se podle mluvčí snaží prostory především zazelenit a doplnit o vodní prvky. Jako příklady z poslední doby uvedla: „Piazzetta na Dolíkách, která je hojně navštěvovaná místními, nebo třeba Kumpánova zahrada, kde kromě zeleně jsou též vodní prvky.“
„Díky „Vizi rozvoje systému zeleně ve městě Slaný“ víme, kde jsou hlavní místa ve městě, kde je potřeba postupně připravovat zeleň a veřejný prostor na nastávající období horkých let,“ dodala Krčková.
Odborníci se při výběru míst opírají i o měření. „Jedno z vzešlých doporučení na základě měření termokamery je právě závlaha trávníku na náměstí,“ doplňuje místostarosta Pavel Rubík.
Téměř třicet let starý závlahový systém na Masarykově náměstí byl zprovozněn na konci července 2024. Jeho 12 trysek má výrazně zlepšit kvalitu místní zeleně a tudíž i její schopnost pohlcovat teplo.
Také v budoucích projektech chce město zohledňovat prostor pro dostatek zeleně a vodní prvky. Třeba ve studii revitalizace sídliště Pražská je navrhován potůček a vodní trysky. Začlenění těchto bodů bylo i požadavkem na architektonickou studii budoucího sídliště Nové Dolíky.
Věděli jste, že…
Lidé si ve velkých vedrech často pomáhají větráky a klimatizacemi, ale jejich používáním se zhoršuje celková teplota oblasti. „Odpadní“ teplý vzduch vycházející z klimatizace totiž zahřívá okolí.
Zdroj obr.: MěÚ Slaný