Dnes je 30. březen 2023, svátek má Arnošt
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Začne se letos rekonstruovat plovárna? Město chce snížit náklady Vytvořit článek
Začne se letos rekonstruovat plovárna? Město chce snížit náklady
Michal Jůza - 26. 01. 2023    0 Líbil se vám tento článek?

Příprava rekonstrukce plovárny ve Slaném pokračuje, zastupitelstvo projekt schválilo jako součást prioritních investic. Kvůli možným úsporám se sešla pracovní skupina. Zakázka by se mohla rozdělit mezi více dodavatelů, ubydou zřejmě některé atrakce.

Dne 9. ledna letošního roku proběhlo jednání pracovní skupiny Investičního výboru, na kterém se řešily další kroky ohledně plovárny ve Slaném. Hlavním bodem bylo hledání možných úspor v připravované rekonstrukci tohoto venkovního městského koupaliště.

Pracovní skupina se shodla na několika doporučeních. „První z nich je případné snížení kvalifikačních podmínek pro účast ve výběrovém řízení. Jestliže nastavíte ty podmínky hodně přísně, pak nějakým způsobem eliminujete část případných zájemců o to výběrové řízení, čímž tedy možná přicházíte o možnost získání nižší ceny. Když ty podmínky budou méně přísné, tak máte možnost získat více takových nabídek,“ vysvětloval zastupitelům předseda Investičního výboru Ladislav Peška.

Druhá cesta, jak snížit náklady, je některé samostatně vybudovatelné části areálu vyčlenit z celkové zakázky a řešit je odděleně. „Když některé menší zakázky vyčleníme, může na ně dosáhnout více i menších firem, které by si na tu velkou zakázku nesáhly. Zase bychom mohli získat lepší cenu,“ pokračoval Peška. To by podle něj zároveň umožnilo některé části rekonstrukce, které není nutné udělat hned, odložit na později. Může se to týkat třeba vstupního objektu s pokladnou a turnikety.

Zároveň se diskutovalo o možnosti, že by některá potrubí vodovodů a kanalizací mohl za nižší cenu udělat Slavos. Opět by to znamenalo vyčlenění části prací z celkové zakázky.  

Ubydou zřejmě některé atrakce

Ušetřit by se mohlo i na atrakcích. „V areálu jsou plánovány dvě velké stavby, tobogán a jedna trojskluzavka, které jsou ohodnoceny částkou někde mezi 9-10 miliony korun,“ přiblížil Peška, a dodal: „Předpokládejme, že vysoutěžená firma není přímo dodavatelem, ale jedná se o nějakou subdodávku.“ Pro město by tak bylo zřejmě levnější, kdyby si tyto stavby objednalo napřímo od dodavatele atrakcí, nikoliv od vítěze veřejné zakázky na rekonstrukci.

Další úsporu by mohlo přinést snížení počtu menších atrakcí v jednotlivých bazénech „Vytipovali jsme ty, které by tam nemusely být, nebo které by bylo možné oželet. Je to tak v hodnotě asi dvou milionů korun,“ popsal Ladislav Peška. Konkrétně se jednalo o zrušení dnové perličky, trubkové lavice, hydromasážních trysek, vodní hry krab, dnových vodních trysek či nosorožce.

Začít by se mohlo letos v létě

Rekonstrukce plovárny byla na zastupitelstvu 25. ledna 2023 odhlasována jako součást prioritních investic města. To zjednodušeně znamená, že se na přípravě projektu bude dále pracovat.

Nyní úředníci připraví odhad finančních úspor dle výše doporučených a zvažovaných úprav. Případná realizace s novým rozpočtem ale musí získat potřebný počet zastupitelských hlasů.  V současné době se nepředpokládá zahájení rekonstrukce dříve než v červnu 2023. Odhad možných nákladů na práce v tomto roce je maximálně 75 milionů korun.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 3 hodinami
V letním kině ve Slaném probíhá obnova stánků. Ty stávající již byly ve velmi neuspokojivém stavu a musely být zlikvidovány. Nově...
Michal Jůza - před 3 hodinami
Aprílový víkend bude plný vítání jara, jarmarků, velikonočních dekorací i tematických akcí pro celé rodiny. Program pro děti připr...
Michal Jůza - před 14 hodinami
Česká pošta plánuje od 1. června 2023 uzavřít bez náhrady až 300 poboček. Obavy mají hlavně větší obce s více pobočkami, kterých s...
Reklama   •   Koupit reklamu