Dnes je 5. říjen 2022, svátek má Eliška
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Volby ve Slaném: kdo je volitelný a co strany nabízí Vytvořit článek
Volby ve Slaném: kdo je volitelný a co strany nabízí
Michal Jůza - 21. 09. 2022    342    0 Líbil se vám tento článek?

O přízeň voličů se v komunálních volbách ve Slaném uchází deset stran. Mezi ně může každý rozdělit až 27 křížků. Podle statistik jsou však ve městě velikosti Slaného volitelní jen kandidáti do devátého místa na kandidátní listině. Připravili jsme pro vás praktické informace ke způsobu volny a přehled, kde najdete programy jednotlivých stran či jejich odpovědi na otázky, které město bude muset řešit.

Voliči ve Slaném budou moci rozdělit až 27 křížků, tedy hlasů. Právě tolik se bude volit kandidátů do zastupitelstva. Udělit hlasy lze třemi způsoby – dát pouze jeden “velký” křížek konkrétní straně, nebo křížkem u jména vybrat 27 kandidátů napříč kandidátkami, případně obě metody zkombinovat. Politologové ale upozorňují, že ve všech případech budou voliči primárně volit stranu, jejíhož kandidáta zakřížkovali, nikoliv jednotlivce.

O vítězství jednotlivých osob primárně nerozhoduje počet hlasů, které kandidát získá, ale jejich volitelnost. Podle informační kampaně na webu krizkovani.info jsou ve Slaném volitelní jen kandidáti do devátého místa pořadí na kandidátce. Údaj vychází ze statistik a zohledňuje počet obyvatel, kandidujících stran i počet mandátů, které ve městě volíme.  

S čím jdou jednotlivé strany do voleb

Ve volebních programech jednotlivých kandidátek se opakují především aktuální témata, jako jsou bezpečnost ve městě, alternativní zdroje energie, rozvoj města, kultury a sportu, doprava a parkování, transparentnost, dostatečná zdravotní péče nebo sociální problémy a reakce na demografický vývoj.

Přehledně si můžete srovnat předvolební sliby a nabízená řešení konkrétních stran třeba na webu Programy do voleb. Kandidáti zde mohli vypíchnout hlavní body svých programů či odpovědět na dotazy jako co je pro budoucnost města nejdůležitější, jaké plánují investice do komunitní energetiky, co je ve městě potřeba udělat pro rodiny a seniory, jak budou upravovat daně a poplatky, nebo jaké dopady budou mít podle nich na veřejný život ve městě inflace a zvyšující se ceny energií. Ke stažení jsou zde i některé kompletní předvolební programy. Zmíněný web vyplnila jen část kandidujících stran, programy těch ostatních je možné získat zejména na jejich webech či Facebooku.

POSTUP HLASOVÁNÍ

Jak postupovat, když chci primárně podpořit stranu

Nejjednodušší je udělit straně jeden velký křížek do hlavičky volebního lístku, tím jí dáte veškerý počet svých hlasů. Jednotliví kandidáti tak dostanou hlasy v pořadí, ve kterém jsou na kandidátce. Nemá smysl křížkovat zároveň jednotlivé osoby v dané straně, tyto hlasy se již nepočítají. Zároveň si musíte uvědomit, že udělením dalšího křížku kandidátovi z jiné strany snižujete váhu svého hlasu pro vámi vybranou stranu. Navíc tyto hlasy mohou připadnout osobám v čele kandidátky, nikoliv těm, které jste zakřížkovali.

Jak postupovat, když chci volit konkrétní osoby

Pokud JSOU vámi preferované osoby na volitelných místech, je nejefektivnější udělit “velký” křížek celé straně. Udělením “malého“ křížku vámi preferované osobě byste snížili váhu vašeho hlasu pro stranu a potažmo i pro kandidáty na volitelných místech.

Pokud NEJSOU vámi preferované osoby na volitelných místech, je nutné si uvědomit, že aby konkrétní kandidát přeskočil na volitelné místo, musí získat alespoň o 10 % více hlasů, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta v rámci jeho strany. To je v případě kandidátů ve Slaném hodně nepravděpodobné. Cestou je tedy rozdat křížky vámi preferovaným jednotlivým osobám, u kterých by vám nevadilo, že kdyby tuto podmínku nesplnili, vaše hlasy připadnou osobám na předních místech jejich kandidátek.

Jak postupovat, když chci kombinovat stranu a konkrétní kandidáty

Můžete udělit “velký” křížek vybrané straně a malý křížek vybraným kandidátům z jiných kandidátek, kteří jsou na volitelných místech (viz postup výše při volbě konkrétních osob). V takovém případě snižujete hodnotu hlasů, které udělujete “velkým“ křížkem. V praxi to znamená, že pokud označíte stranu a zároveň vyberete tři kandidáty z jiných kandidátek, udělíte straně o tři hlasy méně z celkového počtu 27. Nemá smysl udělovat malé křížky kandidátům již zakřížkované strany, ty už se potom nepočítají.

Seznamte se s kandidáty

Jednotlivé kandidátky a představení jejich leaderů najdete na odkazech v tabulce níže. Na těch mimo jiné zjistíte, zda se kandidáti vybrané strany účastnili voleb v minulosti a pokud ano, tak za jakou stranu a na jakém místě.

Strany

Počet kandidátů

Průměrný věk kandidátů

Podíl žen na kandidátce

Podíl kandidátů s VŠ vzděláním

1. STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

27/27

44,6

63 %

56 %

2. NAŠE MĚSTO a Hnutí Budoucnost

27/27

49,3

22 %

26 %

3. Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT - sdružení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK

1/27

43,0

100 %

0 %

4. Občanská demokratická strana

27/27

47,4

11 %

52 %

5. Občané města Slaného s podporou KAN (OMS - KAN)

27/27

51,7

30 %

19 %

6. Unie pro sport a zdraví

27/27

49,7

19 %

33 %

7. SPOLU pro Slaný

27/27

50,2

41 %

44 %

8. Svoboda a přímá demokracie (SPD)

27/27

47,7

33 %

7 %

9. ANO 2011

27/27

53,4

33 %

22 %

10. Svobodní

27/27

43,4

19 %

37 %

 

Zdroje: krizkujeme.info, data ČSÚ, web 2022.programydovoleb.cz

Zdroj obr.: krizkujeme.info, Profimedia

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 5 hodinami
Před 125 lety vznikla ve Slaném první knihovna plně přístupná veřejnosti. Byla jednou z mála s tolika svazky a velmi oblíbená u ne...
Michal Jůza - 04. 10. 2022
Architekti představili veřejnosti studii revitalizace veřejného prostoru sídliště Pražská ve Slaném. Na podnět občanů zakomponoval...
Michal Jůza - 01. 10. 2022
Stovky lidí dnes vyrazily na Masarykovo náměstí na street food. Akce Slaný na talíři do města přilákala kuchařské mistry z nejrůzn...
Premium články
Lokomotivní depo v Lužné u Rakovníka sloužilo pravidelnému provozu do poloviny 90. let minulého století. Už tehdy v něm a jeho oko...
Ať už do Železničního muzea Zlonice zamíříte v sobotu 21. května 2022 ze směru od Straškova, Loun nebo Slaného, máte jedinečnou př...
Reklama   •   Koupit reklamu