Dnes je 25. květen 2022, svátek má Viola
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Vláda schválila nová mimořádná opatření proti Covidu Vytvořit článek
Vláda schválila nová mimořádná opatření proti Covidu
Michal Jůza - 05. 01. 2022    510    0 Líbil se vám tento článek?

Vláda dnes (5. 1.) schválila zkrácení karantény a izolace ze čtrnácti na pět dnů. Od 17. ledna se změní i mimořádná opatření pro firmy. Změnou pravidel reaguje na šíření nové koronavirové varianty omikron a obavy z pracovní neschopnosti mnoha pracovníků najednou.

Schválené zkrácení karantény a izolace nastoupí platnost příští týden v úterý 11. 1. Na to naváže opatření, které vstoupí v platnost 17. 1. a týká se povinného testování firem. To bude nově povinné pro očkované i neočkované. Testování bude probíhat dvakrát týdně antigenními testy. Tento systém má být nastaven první 2-3 týdny po zahájení opatření, během kterých se bude pečlivě sledovat chování varianty omikron.

„Bezesporu je nutné zkrátit jak karanténu, tak izolaci. Pět plných kalendářních dnů je horizont, na kterém se vědci shodují,“ uvedl Ministr zdravotnictví Válek.

Zkrácení karantény a izolace na pět dní navrhlo Ministerstvo zdravotnictví ČR i na základě zkušeností z evropských zemí, ve kterých se již výrazněji rozšířila varianta omikron. Stále více těchto států přistupuje ke zmírnění pravidel pro karanténu. Důvodem jsou zejména obavy, aby vysoce nakažlivá varianta neochromila fungování podniků, veřejných institucí, ale i služby pracovníků v první linii, jako jsou zdravotníci.  

Nové postupy ve firmách

  • Zavede se povinné testování ve firmách 2x týdně, další test bude nutné podstoupit nejdříve třetí den po předchozím.
  • První dva až tři týdny od 17. 1. se mají ve firmách testovat všichni, očkovaní i neočkovaní.
  • Zaměstnanci, kteří budou mít pozitivní antigenní test, by už nešli na potvrzující PCR test, ale rovnou do pětidenní karantény.
  • Po ukončení pětidenní karantény bude muset zaměstnanec při nástupu do práce znovu na antigenní test. Pokud mu znovu vyjde pozitivní, opět jde do karantény.
  • Testy budou financovány od zdravotních pojišťoven.
  • Zaměstnavatel nahlásí jména pozitivně testovaných krajské hygienické stanici a ta je zadá do systému, který bude zajišťovat přehled o šíření infekce v ČR.

Změny ve školách

  • Hromadné testování bude od 17. 1. probíhat už jen 1x týdně, a to vždy v pondělí. Pokud pondělí nebude prvním vyučovacím dnem v týdnu, provede se preventivní testování první vyučovací den v týdnu.
  • Nově se testují i děti a žáci, kteří mají dokončené očkování nebo jsou v ochranné lhůtě po prodělání nemoci.
  • Při pozitivním testu žáka během dosavadního čtvrtečního testování už nepůjde celá třída rovnou do karantény, ale začne platit speciální režim s nošením roušek nebo respirátorů během celé výuky a oddělením od ostatních žáků školy. Teprve pokud se potvrdí nákaza kontrolním PCR testem, půjde celá třída do karantény.

Povinné očkování bude záviset na chování omikronu

Upravený návrh vyhlášky o povinném očkování pro vybrané skupiny povolání a seniory nad 60 let chce Ministr zdravotnictví Válek představit v polovině února. Zatím prý nemá k dispozici dostatek informací o chování nové varianty viru omikron, aby mohl jakýkoliv postup potvrdit. 

 

 

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 23 hodinami
Společnost Lidl nedávno oznámila svůj záměr otevřít ve Slaném druhou prodejnu v ulici Dražkovická. Ta má obsloužit hustě obydlenou...
Michal Jůza - 19. 05. 2022
Nadcházející květnový víkend se vrátíme do dob dávno minulých. Připomeneme si husity i staročeské tradice. Více akcí v jednom dni...
Michal Jůza - 18. 05. 2022
V budově staré radnice ve Slaném vznikne nové kontaktní místo policie, tak zvaný POL POINT. Jde o moderní způsob komunikace občana...
Reklama   •   Koupit reklamu