




S koncem školního roku končí ve Slaném i letošní Čítálek. V pořadí již čtvrtý ročník klubu, ve kterém se potkávají nejmenší děti nejen nad knihou, byl netradičně zakončen muzikoterapií v zahradě slánského kina. Děti si mohly vyzkoušet spousty přírodních hudebních nástrojů. Nejvíce je zaujaly bubny.
Klub Čítálek už čtyři roky pomáhá zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace, rozvíjet verbální schopnosti dětí a rodičům radí, jak to dělat správně nebo jak se zorientovat v nabídce kvalitní literatury pro děti. „Začínali jsme v únoru 2018. Od té doby prošlo Čítálkem už okolo 200 dětí. Nejprve byl jen jeden Čítálek, ale ten se díky zájmu postupně rozrůstal a rozděloval na více věkových kategorií. V loňském roce už jsme začali s Čítálkem pro předškoláky ve věku 3 – 6 let, takže nyní už jsou skupiny čtyři.“ vzpomíná vedoucí knihovny Zoja Kučerová, a dodává: „Chtěli jsme zachovat komfort pro maminky i děti, proto je skupina vždy jen 10-12ti členná.“
V klubu ale nejde zdaleka jen o čtení. Nadšený tým knihovnic připravuje pro děti celou řadu překvapení zaměřených na rozvoj dítěte. Učí se tu rozvíjet jemnou motoriku s využitím běžných věcí z domácnosti, seznamují se s melodiemi hlasu, říkankami, nebo si vlastnoručně vyrobí nějaké tematické dílko. Poslední setkání bylo připraveno jako seznámení se s muzikoterapií a zajímavými ručně vyráběnými hudebními nástroji. Děti si tak mohly vyzkoušet tvořit nejrůznější zvuky.
V Čítálkovi se seznamují s knihou děti už od tří měsíců
Do klubu se chodí seznamovat s knihou už ležící miminka v prvních měsících života. „Nejmladší chodili maminky třeba už s tříměsíčním miminkem. Tam jsme je spíš seznamovali s literaturou vhodnou pro ně, aby rodiče věděli, jak s knížkou pracovat, co dětem jak ukazovat, v jakém věku jakou knížku použít,“ popisuje Zoja Kučerová. Starší děti už pracovnice knihovny seznamují cíleně s knihami, které jsou pro jejich věk a rozvoj vhodné.
Kdo by si myslel, že čtení je až pro starší děti, tak se mýlí. Podle odbornic z knihovny by rodiče měli začít svým dětem číst už v prenatálním věku. „Miminko, když ho maminka nosí v bříšku a čte mu nahlas, tak to dobře vnímá. Čtení těm úplně nejmenším miminkům je také důležité. V prvních měsících ani tak nezáleží na tom, co se čte, je to hlavně o společně stráveném času nad knihou prohlížením, čtením, zpíváním, zkrátka o intimitě té chvilky,“ vysvětluje vedoucí knihovny.
Projekt je financován z rozpočtu města Slaný. V letošním roce se podařilo získat navíc dotaci ze Středočeského kraje na lektory, kteří mají program obohatit. To je třeba případ muzikoterapie, kterou knihovnice zvolily na závěr ročníku.
Program bude doplněn o zajímavé odborníky
Plánů do budoucna má Zoja Kučerová se svým týmem celou řadu: „Rádi bychom další odborníky – dětského psychologa, pediatra, logopeda. Měli jsme zdravotní sestřičku s první pomocí, to se ukázalo jako dobrá věc, určitě bychom to chtěli zopakovat. Pak opět nějaké divadlo a výtvarné dílny.“
Čítálek bude mít od července do srpna letní pauzu, ale už nyní v červnu se budou vyhlašovat termíny na září, kdy začne další ročník. Spuštění přihlašování je vždy oznamováno prostřednictvím facebookového profilu Čítálka.
Knihovnice už se nyní těší na všechny zájemce a nabádají rodiče i prarodiče, aby se nebáli přijít. „Do Čítálka může přijít kdokoliv, není to jen o knížkách. Maminky se tu potkávají s jinými maminkami, sdílejí stejné problémy. Důležitá je také socializace dětí, pro ty nejmenší je to mnohdy poprvé, kdy se setkají s kolektivem přibližně stejně starých dětí. Co se v Čítálkovi učíme, to je velmi důležité pro další vývoj dítěte a pro jeho přípravu na školní docházku. Doplňuje si zde slovní zásobu, učí se čtení poslouchat, umět si ho vyhodnotit,“ doplňuje Zoja Kučerová a její slova dokládají řady spokojených maminek, které se svými ratolestmi už Čítálkem prošly.


