Dnes je 8. červen 2023, svátek má Medard
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Tip na výlet / Kultura TIPY NA VÍKEND: vynášení Morany, maškarní, jarní turistika nebo velikonoční dvorky Vytvořit článek
TIPY NA VÍKEND: vynášení Morany, maškarní, jarní turistika nebo velikonoční dvorky
Michal Jůza - 23. 03. 2023    472    0 Líbil se vám tento článek?

Poslední březnový víkend bude patřit tradicím spojeným s koncem zimy a vítáním jara. Vynášení a pálení Morany spojené s doprovodným programem je plánováno hned na několika místech. I tento víkend se můžete těšit na dětské karnevaly a dozvuky plesové sezóny.  Protáhnout se můžete třeba na výletech do přírody. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Sobota 25. 3.

Sobotní dopoledne ve Slaném bude patřit přednášce Velkolepá sídla středních Čech. Tentokrát se můžete těšit na povídání Vratislava Košťála a Renaty Košťálové.

Užít si příjemné setkání a něco si vytvořit, to lze spojit na workshopu Jarní babinec s Jiřinou Vnoučkovou, který pořádá slánská knihovna. Tentokrát si tu vyrobíte kytičky z kartonů od vajec.

Rozlučka se zimou v duchu tradic proběhne v Tuřanech. Vynášení Morany tu bude doprovázet vystoupení Staropražských pardálů a nebudou chybět ani zabijačkové hody.

Pro jarní dekorace, dřevěné a proutěné výrobky, sezónní květiny, šité výrobky i jarní dobroty se dá v sobotu vyrazit na Velikonoční dvorky do Kačice. Kromě otevřených dvorků a stánků bude připraven i jarmark v místní mateřské škole.

Rodiny s dětmi bude lákat do Zlonic maškarní s duem Mouchy. Kromě samotného vystoupení se můžete těšit na malování na obličej, diskotéku, kreativní tvoření nebo tombolu. A masky jsou samozřejmě vítány.

Spojit pohyb s výletem do přírody umožní pochod či cyklojízda ze Slaného Za Havlíčkem do bývalých lázní Šternberk, kterou připravil místní Klub českých turistů. Na výběr budou trasy v různých délkách a náročnosti, aby se mohl zúčastnit opravdu každý.

Za sportem se mohou vydat i příznivci hokeje. Ve Slaném proběhne Den s českou hokejovou reprezentací žen. Mladé hráčky si tu budou moci zatrénovat s elitními hokejistkami a průběh akce může přijet sledovat kdokoliv z řad příznivců ženského hokeje v České republice.

Večer potěší milovníky plesů. Jednu z posledních možností zatančit si v letošní sezóně nabídne Jarní ples v Hejtmanském dvoře. Těšit se můžete na hudební doprovod kapely S-BAND, Duo Ježek & Lomička, taneční vystoupení, bohatý raut i tombolu.  

Neděle 26. 3.

I v neděli si můžete užít trochu symboliky lidového veselí, a to na akci Vynášení Morany z Kladna. S pomocí říkadel a písní pomůžete vyhnat zimu, zažijete pálení Morany, vyrábění lítečka (zdobení větviček) a o kulturní vložku se postará hudební vystoupení.

Také ve Pcherách se budou loučit se zimou vynášením Morany. S průvodem se tu vydáte do Jankovy rokle v Kodřicích, kde se spálí Morana a bude možnost opéct si vuřty. Nezapomeňte si vzít zelenou větvičku na ozdobení mašlí jako symbol vítání jara.

Pro děti bude v Srbech připraven Zvířecí karneval. Na programu je minidiskotéka, hry a soutěže, modelování balonků a samozřejmě soutěž o nejhezčí masku.

Víkend 25. a 26. 3.

Po celý víkend si můžete udělat výlet do Libovice u Slaného na Libovou jízdu OFFIKO. Pod tímto názvem se tu bude konat závod v individuálním mushingu a spřežení. V sobotu navíc čeká návštěvníky doprovodný program se stánky a večer živá hudba v podání kapely SPT.

Zároveň začne sezóna rodinného výletního vlaku Cyklohráčku, který bude o víkendech jezdit ze Slaného Zákolanským údolím a dále kolem Okoře až do Prahy.  

Ať už se vydáte kamkoliv, přejeme vám krásný víkend!

 

 

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 22 hodinami
Nadcházející červnový víkend bude otevírat zahrady. Dozvuky oslav svátku dětí zajistí dětské dny či pohádková zoo. Na své si přijd...
Michal Jůza - 06. 06. 2023
Při nehodě na silnici I/7 u Slaného zemřeli v pondělí odpoledne dva lidé a další jsou zranění. Střet s nákladním vozem nepřežil os...
Michal Jůza - 06. 06. 2023
Od dnešního dne (6. 6. 2023) až do konce léta nebude podle vyhlášené přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích možné voln...
Reklama   •   Koupit reklamu