Dnes je 18. leden 2022, svátek má Vladislav
     Reklama
Úvod Tip na výlet TIP NA VÝLET: Přehrada Les Království Vytvořit článek
TIP NA VÝLET: Přehrada Les Království
Redakce Infáček - 01. 11. 2020    571    0 Líbil se vám tento článek?

Vodní dílo natolik architektonicky pozoruhodné a funkčně zdatné, že bylo roku 1958 vyhlášeno nemovitou památkou a od roku 2010 je národní kulturní památkou. Vedle romantického vzhledu má i své romantické jméno. Podle přilehlého hvozdu se přehradě říká Les Království.

Jakmile začalo v Krkonoších tát nebo nastaly velké deště, vylévalo se Labe na středním toku do údolí. Když v červenci 1897 přišla téměř stoletá voda a od Jaroměře po Hradec Králové brala domy, mosty a ničila zemědělskou půdu, rozhodlo se o regulaci horního toku a stavbě dvou údolních přehrad, které by podobné katastrofě napříště zabránily – Labské u Špindlerova mlýna a u Bílé Třemešné.

 

Největší a nejkrásnější

„Chvíli“ se čekalo na vydání zemského zákona a od roku 1903 mohlo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze pod vedením inženýra Josefa Plicky pracovat na projektu. Stavba, svěřená rovněž pražské firmě inženýra J. V. Velflíka, byla zahájena o sedm let později a téměř dokončena v roce 1914, když přišla válka. Práce pak pokračovaly až v mírových časech. Už v roce 1917 ještě nehotová přehrada dokázala zadržet přívalovou vlnu, naplnila se zcela vodou a ve své prvořadé funkci regulátorky povodňových průtoků se osvědčila na výbornou. V době dokončení šlo o největší nádrž v Československu co do zadrženého množství vody a délky zděné hráze.

 

 

V obloukové koruně hráze dominují stavbě dvě věžovité brány v historizujícím gotickém slohu, který byl již tehdy za svým zenitem. Přehrada je vystavěna z místního pískovce. Velká voda z řeky při maximálním přítoku přepadává pod pěti elegantními oblouky mezi věžemi do vany, takzvaného vývaru, který slouží k utlumení vodní energie. Mohutné přepadání vody bylo vidět i při posledních velkých povodních. Pro vypouštění z nádrže slouží pět spodních výpustí, z toho jedna hrázová, ostatní jsou umístěny do dvou obtokových tunelů, které začínají před hrází šachtovými přelivy umístěnými symetricky po pravé a levé straně řeky.

Při pravém břehu je odtékající voda navíc přiváděna náhonem k turbíně vodní elektrárny. Tu postavila v letech 1920–1923 rovněž Velflíkova firma. Technologickou část dodala Českomoravská-Kolben a elektrické zařízení František Křižík.

V pseudogotickém stylu byl také postaven dům hrázného, či spíš hrádek na pravém břehu a věžička s cimbuřím na levém. Státní podnik Povodí Labe, pod nějž památka spadá, plánuje dům hrázného opravit a v části zřídit expozici věnovanou historii vodního díla. Část je stále využívána pro provozní účely.

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 12. 01. 2022
Rekonstrukce pobočky České spořitelny ve Slaném právě finišuje. Po tříměsíční uzavírce se nové prostory v moderním formátu otevřou...
Redakce Infáček - 14. 01. 2022
Další lednový víkend láká na akce pro děti plné pohádkových bytostí i zvířátek. Nechybí ani sportovní výzvy nebo gurmánská potěšen...
Reklama   •   Koupit reklamu