Dnes je 18. leden 2022, svátek má Vladislav
     Reklama
Úvod Tip na výlet TIP NA VÝLET: Pátek nad Ohří Vytvořit článek
TIP NA VÝLET: Pátek nad Ohří
Redakce Infáček - 12. 04. 2021    412    0 Líbil se vám tento článek?

Navštivte menší venkovský zámek, původně letohrádek, přestavěný v letech 1544 - 1557 Janem mladším z Lobkovic, jedním z nejbohatších šlechticů v Českém království. Jedná se o jednu z prvních čistě renesančních staveb v Čechách.

Ve 14. století stávala na stejném místě tvrz. V průběhu staletí zámek patřil pánům z Lobkovic a ze Šternberka, také řádu premonstrátů, kterým zdejší panství patřilo po mnoho staletí. Využívali Pátek a okolí jako hospodářské zázemí. Ke konci 17. století byl barokně přestavěn a obklopen hospodářským dvorem. Od té doby už nebyl zámek přestavován. Pouze premonstráti ze strahovského kláštera, kteří se po mnoha soudních tahanicích na panství vrátili roku 1710, doplnili výzdobu freskami od řádového bratra Františka Siarduse Noseckého.

Ve 20. století pak sloužil mimo jiné jako archiv či mateřská škola. V roce 2020 zde byla zřízena galerie a zámek je v rámci výstav přístupný po většinu roku.

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 12. 01. 2022
Rekonstrukce pobočky České spořitelny ve Slaném právě finišuje. Po tříměsíční uzavírce se nové prostory v moderním formátu otevřou...
Redakce Infáček - 14. 01. 2022
Další lednový víkend láká na akce pro děti plné pohádkových bytostí i zvířátek. Nechybí ani sportovní výzvy nebo gurmánská potěšen...
Reklama   •   Koupit reklamu