Dnes je 22. říjen 2021, svátek má Sabina
     Reklama
Úvod Víte že.. Světový den duševního zdraví Vytvořit článek
Světový den duševního zdraví
Karel Infáček - 09. 10. 2021    68    0 Líbil se vám tento článek?

Světový den duševního zdraví by nám měl připomenout, že duševní nemoci jsou nemoci jako každé jiné. Lze jim do jisté míry předcházet, dají se léčit a duševně nemocní pacienti se mohou ve většině případů správnou resocializací vrátit zpátky do běžného života.

 

Poprvé byl světový den duševního zdraví vyhlášen v roce 1992 Světovou federací pro duševní zdraví. Připadá na 10. října a jeho úkolem je soustředit zájem na otázky duševního zdraví. Ze statistik totiž víme, že výskyt duševních poruch v populaci stále roste.

 

Jaká je vlastně definice duševního zdraví? Duševně zdravý člověk může naplnit a uplatnit své individuální schopnosti, dokáže přiměřeně zvládat každodenní stres, produktivně a úspěšně pracovat a zároveň rozvíjet vztahy s ostatními lidmi. Souhrně lze duševní zdraví definovat jako stav osobní pohody, která je nedílnou součástí celkového zdraví každého člověka. Nejedná se tedy pouze o prostou absenci duševní choroby.

 

1. Nenechávejte si starosti pro sebe

Neberte to tak, že když někomu svěříte, že vás něco trápí, jste otravní. Mnohem víc ho bude otravovat, když se mu včas nesvěříte a on na to přijde sám v momentě, kdy vám to přeroste přes hlavu.

2. Zajděte si za odborníkem

Povídání o problému je hezké, ale mnohdy to nestačí a místo pokecu s kamarádem je lepší jít za odborníkem. Lidová moudrost praví, že každý by měl mít svého terapeuta. Najít toho ideálního může chvíli trvat, a tak se nenechte odradit. S některými věcmi ale prostě pláč na přátelském ramínku pomoct nedokáže. Je až alarmující, že se většina lidí s duševní poruchou vůbec neléčí. Odbornou pomoc nevyhledá přes 90 % lidí závislých na alkoholu. S úzkostnými poruchami se zase neléčí přes 60 % postižených.

3. Provázanost onemocnění

U těch, kdo trpí zákeřným fyzickým onemocněním, je větší riziko, že se u nich objeví i onemocnění duševní. Platí to i naopak. Například některá kožní onemocnění mají kořeny v psychických problémech.

4. Pijte střídmě

Jelikož je jedním z duševních onemocnění i závislost na alkoholu, střežte se vyvarovat nadměrnému pití. Je to taky asi nejpřehlíženější věc v oblasti této problematiky. Češi jsou národ pijáků a vnímají v tomhle jen extrémy. Když zkoušíte pití omezit, často se setkáte s nepochopením a hecováním, nebo třeba dokonce i s výsměcehm, že přece nejste žádný alkoholik. Zlaté pravidlo pro tohle je - pokud to vám přijde moc, tak je to moc. Začněte třeba tím, že si ve vaší oblíbené hospůdce dáte každý týden o jedno pivo méně. Zkrátka skončíte u předposledního kousku.

5. Jezte zdravě

I správná životospráva je třeba, protože ta je prospěšná nejen fyzickému, ale i duševnímu zdraví. Lidé s nadváhou přitahují více nemocí a při pohledu do zrcadla mohou cítit výčitky, což může časem přerůst až v pocity úzkosti. Na druhou stranu nedoporučujeme žádné brutální diety. Nedoporučujeme vůbec žádné diety, jen radíme, jezte zdravě a vyváženě. Dát si čas od času něco „dobrýho mastnýho" není vůbec nic špatného.

6. Dostatečně spěte

Duševní poruchy mají původ v nedostatečném spánku. Když spíme, tak se náš organismus regeneruje. Spánek je důležitý. A pokud odborníci říkají, že je zdravé spát 8 hodin denně, pak je poslechněte. Také není dobré usínat s mobilem v ruce nebo před televizní obrazovkou.

7. Zbytečně se nestresujte

Stres, vysoké pracovní nasazení, problémy ve vztahu, shon... Je toho hodně, co má vliv na zvýšený výskyt duševních problémů v této hektické době. Někdy na to sami nestačíme a máme pocit, že se všechno bortí jak domeček z karet. A proto na závěr ještě jednou připomínáme, že taková konzultace s odborníkem není nic špatného, že z vás blázna nedělá a může vám jen pomoci.

.

Zdroj:

www.alphega-lekarna.cz

www.g.cz


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Karel Infáček - před 21 hodinami
Česko čeká ve čtvrtek nárazový vítr s rychlostí na horách dosahující až 125 kilometrů v hodině. Český hydrometeorologický ústav vy...
Karel Infáček - 19. 10. 2021
V pondělí 25. října 2021 se ve Slaném konají oslavy při příležitosti vzniku samostatného Československého státu.  
Reklama   •   Koupit reklamu