Dnes je 30. listopad 2021, svátek má Ondřej
     Reklama
Úvod Aktuálně Střípky ze zasedání slánského zastupitelstva Vytvořit článek
Střípky ze zasedání slánského zastupitelstva
Redakce Infáček - 16. 11. 2021    468    0 Líbil se vám tento článek?

Neměli jste čas podívat se na přímý přenos ze zasedání zastupitelstva dne 15. 11. ani si pustit čtyřhodinový záznam? Připravili jsme pro vás několik vybraných střípků z toho, o čem se na setkání diskutovalo.

Schodek rozpočtu města se sníží

Hospodaření města za prvních deset měsíců roku skončilo přebytkem ve výši 31 mil. Kč, celkový schodek rozpočtu plánovaný pro rok 2021 ve výši 205 mil. Kč se tedy výrazně sníží a bude odhadem okolo 60 mil. Kč. Schodek tak bude z větší části financován z přebytků hospodaření minulých let. Pouze příspěvek pro VSH Slaný bude financován z přijatého investičního úvěrového rámce.

Město má střednědobý výhled rozpočtu až do r. 2026

Návrh rozpočtu byl prodloužen o jeden rok do roku 2026 a obsahuje dvě části – zhodnocení uplynulých pěti let a výhled na další období. Z analýzy hospodaření města za předchozí roky vyplývá např. to, že je město dobře schopno využívat investičních dotací. Za posledních pět let investovalo okolo 560 mil. Kč.

Ve výhledu na dalších 5 let se město snaží udržet kladný provozní přebytek, a to i navzdory očekávané inflaci (příští rok se předpokládá okolo 6 %) a nejisté situaci spojené s pandemií. Bude ale o něco nižší, v průměru 78,2 mil. Kč / rok. Zvedla se hodnota bezpečného zadlužení, které si město může dovolit, aniž by to ovlivnilo provoz nebo další rozvoj města, a to na 470 mil. Kč.

Pozemky v lokalitě Slaný – Háje podraží

Vzhledem k navyšovaní stavebních prací a situaci na trhu s nemovitostmi byl schválen návrh na navýšení ceny stavebních pozemků v lokalitě Háje. Původně schválená minimální prodejní cena 3.500 Kč za m2 byla navýšena na 4.500 Kč za m2.  Zároveň byly vyjmenovány podmínky prodeje, které budou zapracovány do kupních smluv. V nich je třeba výše kauce stanovena na 150 tis. Kč. Prodej pozemků se předpokládá v roce 2022.

Sídliště Na Dolíkách bude mít šanci získat dotaci

Po diskuzi byl schválen i návrh na podání žádosti o dotaci na dofinancování revitalizace veřejného prostoru sídliště Na Dolíkách. Konkrétně se jedná o prostor před Českou poštou. Součástí by měla být úprava zeleně i oprava dlažby. Realizace v navrženém rozsahu je závislá na získání dotace.

Zastupitelé nechtějí příspěvky na obnovy domů omezit

Naopak vráceny k přepracování byly navržené zásady na čerpání příspěvků z Fondu na obnovy domů. Zastupitelům se nelíbilo, že by nově mohli o příspěvek žádat pouze majitelé objektů v památkové zóně města a majitelé domů mimo tuto oblast už nikoliv.

 

Na programu bylo celkem 18 bodů, kromě již zmíněných témat byly třeba odhlasovány půjčky pro dvě slánské ZŠ nebo finance na dokončení přednádraží před slánskou nemocnicí. Schváleny byly také změny v zásadách o poskytování dotací pro sportovní a zájmové organizace. Záznam z celého setkání si můžete přehrát ZDE.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 26. 11. 2021
Někde nouzový stav trhy zrušil, jinde stánky zůstávají v režimu celoročních trhů, jen tentokrát se zimní nabídkou. Předvánoční nab...
Redakce Infáček - 24. 11. 2021
AKTUÁLNĚ: V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vláda v demisi nařídila nová protiepidemická opatření. Od pátku 26. 11. od 18...
Reklama   •   Koupit reklamu