Dnes je 5. říjen 2022, svátek má Eliška
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Střípky z 28. zasedání Zastupitelstva města Slaný Vytvořit článek
Střípky z 28. zasedání Zastupitelstva města Slaný
Michal Jůza - 09. 09. 2022    346    0 Líbil se vám tento článek?

Ve středu 7. září 2022 proběhlo již 28. zasedání Zastupitelstva města Slaného a zároveň poslední v současném složení zastupitelů. Na více než tříhodinovém setkání se řešila nová vyhláška regulující noční život v památkové zóně, investice do modernizace plovárny, rozpočet za první pololetí hospodaření města nebo třeba investice do vodovodu v Netovicích. Z projednávaných bodů jsme pro vás vybrali následující střípky.

 

V památkové zóně bude zkrácen noční provoz podniků

Na druhý pokus byla schválena vyhláška, která si klade za cíl řešit dlouhodobé problémy s rušením nočního klidu, výtržnostmi a nepořádkem v památkové zóně Slaného. Ta byla iniciována peticí občanů žijících v centru města. Vyhláška omezí otevírací dobu podniků v památkové zóně ve všední dny na 23. hodinu a v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli na jednu hodinu ranní. Podle starosty Martina Hrabánka jde o to, aby existoval nějaký nástroj, o který by se mohla policie při řešení rušení nočního klidu opřít. Dosavadní možnosti se podle něj ukázaly jako nedostatečné. Zastupitelé sice v této otázce nebyli jednotní, podle některých je diskriminační a pomohla by větší iniciativa kompetentních orgánů. K podobné vyhlášce přitom nedávno přistoupilo i město Kladno.

Šest osobností získá od města ocenění za zásluhy

Slaný bude opět oceňovat osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města v několika různých kategoriích. Letos se sešlo přes 40 nominací od občanů a komise z nich navrhla na ocenění šest lidí. Za sport bude oceněn legenda v oblasti ping-pongu Ladislav Rampa, za kulturu Jaroslav Hložek známý i v celostátních kruzích amatérských divadel, za školství učitel slánské ZUŠ a hudebník Jaroslav Dobner, za zdravotnictví stomatolog Jiří Budka, za přínos občanské společnosti továrník Jaroslav Jan Pála in memoriam (letos je výročí 140 let od jeho narození). Cenu Vlastimila Kybala získá pan Albrecht Hainberg z Pegnitz, který se zasloužil o budování kulturních vztahů mezi Slaným a jeho partnerským městem.

Město v prvním pololetí příliš neutrácelo

Podle aktuální zprávy o plnění rozpočtu za první pololetí má město zatím 80 mil. Kč přebytek. Většina očekávaných investičních akcí ale proběhne až v druhém pololetí a podle plánovaných výdajů se dá předpokládat, že do konce roku ještě nějaký deficit bude.

Vodovod v Netovicích by se mohl realizovat příští rok  

Byl odsouhlasen další krůček k zásobování Netovic pitnou vodou. Pro vodovod, který by měl stát něco málo přes 11 mil. Kč, se městu podařilo získat dotaci na projekt a v září se chystá zažádat také o dotaci na realizaci. V červenci již bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele. Vodovod půjde do plánu prioritních investičních akcí na rok 2023.

Moderní plovárna se neodsouhlasila

Zastupitelé neschválili investici do modernizace plovárny v navrženém rozsahu. Realizace byla na základě projektové dokumentace spočítána na více než 92 mil. Kč bez DPH. Původní varianta rekonstrukce starých bazénů předpokládala investici kolem 70 mil. Kč. To se městu zdálo jako příliš velká částka za obyčejnou rekonstrukci dvou bazénů a začalo se uvažovat o širší modernizaci. Vznikla tak varianta s biotopem a více moderními prvky pro vyžití rodin s dětmi. Zároveň byly v projektu fólie do bazénů nahrazeny nerezovými vanami s výrazně vyšší životností a bylo zahrnuto i vyhřívání dětského bazénu, díky kterému by se prodloužila koupací sezóna. Rozhodnutí nerealizovat nákladný projekt ovlivnila i nejistota z budoucnosti, především obava ze zdražování energií a jeho vlivu na potřeby a finance města. Objevily se i názory, že by o investici už nemělo rozhodovat současné zastupitelstvo na konci volebního období.

Diskuze byla dlouhá. Starosta během zasedání dokonce využil možnost svolat na místě tzv. dohadovací řízení, jehož cílem bylo domluvit se na možnosti hlasování o nějaké modifikované verzi. Výsledkem byl návrh na proškrtání některých atrakcí z projektu plovárny, které by uspořily dva miliony Kč. Další peníze by se získaly pozastavením přípravy dvou již schválených projektů, a to retenční nádrže na VSH a přípravy druhé části topolové cesty. I přesto investice do projektu plovárny neprošla.

Město vybaví novou třídu MŠ U labutí

V mateřské škole na Hlaváčkově náměstí se realizovala nová třída. Její otevření ale závisí na dodání chybějícího vybavení. A právě na to dostane díky hlasům zastupitelů peníze od města.  Podle odhadu tak budou moci děti nový prostor využívat od listopadu letošního roku. Třída navýší kapacitu školy o 20 dětí.

Za obchodní centrum Saller získá Slaný peníze i infrastrukturu

Byl schválen návrh plánovací smlouvy se společností Czech Retail Project, která ve Slaném plánuje vystavět obchodní centrum Saller. S investorem město začalo jednat v březnu a výsledkem je, že společnost vybuduje část vodovodního řadu, který pak darem předá městu. Dále vybuduje kruhový objezd na Nosačické ulici u Mitsubishi na odbočce do průmyslové zóny. V neposlední řadě bude na požadavek města realizovat úpravu chodníků v Nosačické ulici. Celkové plnění investice bude v hodnotě přes 4 mil. Kč. Budou mít vlastní čistírnu odpadních vod. Zároveň by Slaný mělo získat finanční dar ve výši přes 5 mil. Kč pro město. Investor má v plánu dokončit realizaci projektu do konce listopadu 2023.


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 5 hodinami
Před 125 lety vznikla ve Slaném první knihovna plně přístupná veřejnosti. Byla jednou z mála s tolika svazky a velmi oblíbená u ne...
Michal Jůza - 04. 10. 2022
Architekti představili veřejnosti studii revitalizace veřejného prostoru sídliště Pražská ve Slaném. Na podnět občanů zakomponoval...
Michal Jůza - 01. 10. 2022
Stovky lidí dnes vyrazily na Masarykovo náměstí na street food. Akce Slaný na talíři do města přilákala kuchařské mistry z nejrůzn...
Premium články
Lokomotivní depo v Lužné u Rakovníka sloužilo pravidelnému provozu do poloviny 90. let minulého století. Už tehdy v něm a jeho oko...
Ať už do Železničního muzea Zlonice zamíříte v sobotu 21. května 2022 ze směru od Straškova, Loun nebo Slaného, máte jedinečnou př...
Reklama   •   Koupit reklamu