Dnes je 25. květen 2022, svátek má Viola
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Středočeši budou mít u Prahy nová záchytná parkoviště Vytvořit článek
Středočeši budou mít u Prahy nová záchytná parkoviště
Michal Jůza - 02. 05. 2022    483    0 Líbil se vám tento článek?

Středočeský kraj připravuje u Prahy budování záchytných parkovišť, která mají sloužit lidem při cestě do zaměstnání, školy či na dovolenou. Umístěna budou zejména v těsné blízkosti železničních či autobusových nádraží. Čtyři parkoviště typu Park&Ride (P&R) a jeden parkovací dům by mohly stát do pěti let, další jsou v přípravě. S lítačkou budou zdarma. 

 

Nová záchytná parkoviště mají jasné poslání - umožnit řidičům přijet autem či cyklistům na kole, zaparkovat a dál pokračovat v cestě veřejnou dopravou.

Kraj vybral pro jejich umístění lokality multimodálního významu, kde je možné využít více druhů dopravy. Kromě propojení s prostředky veřejné hromadné dopravy se proto myslelo i na vybavení každého parkoviště vyhrazenými místy pro kola, motorky, vozidla CNG/LPG a místa s dobíjecími stanicemi pro elektromobily.

Na začátku roku jsme schválili zařazení projektů mezi projekty určené k financování v rámci Integrované Strategie pro Pražskou metropolitní oblast. Jedná se mimo jiné o pět záchytných parkovišť, konkrétně o parkovací dům v Hostivicích a dále P+R v Úvalech, Tuklatech, Zelenči – Mstěticích a ve Zdibech. Hotovo by mělo být do pěti let,“ prozradil Josef Holek z Oddělení PR a komunikace Středočeského kraje.

Nebude chybět zázemí pro cyklisty

Snahou Středočeského kraje je napojit na plánovaná P+R parkoviště stávající i nové cyklotrasy. Místa proto budou vybavena krytými stojany pro cyklisty i uzamykatelnými cykloboxy. Počítá se i s nabíjecím zařízením pro elektrokola. „Nejčastěji taková parkoviště vznikají v prstenci okolo Prahy, jmenujme například Beroun. V přípravě máme i parkoviště v Olbramovicích a Hostivicích,“ doplnil Josef Holek.

Parkování ke kuponu zdarma

Záchytná parkoviště budou moci lidé využívat nejen za peníze, ale i zadarmo. Měla by totiž být integrována do systému PID. „Za tímto účelem jednáme se zástupci hl. m. Prahy ohledně výhod v rámci tarifů PID pro uživatele krajských parkovišť.  Jedna z uvažovaných variant je, že předplacený celoroční kupón by znamenal parkování zdarma vždy po dobu 24 hodin denně,“ vysvětluje Holek. Kraj tak chce motivovat cestující, aby využili záchytná parkoviště v kombinaci s veřejnou hromadnou dopravou.

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 21 hodinami
Společnost Lidl nedávno oznámila svůj záměr otevřít ve Slaném druhou prodejnu v ulici Dražkovická. Ta má obsloužit hustě obydlenou...
Michal Jůza - 19. 05. 2022
Nadcházející květnový víkend se vrátíme do dob dávno minulých. Připomeneme si husity i staročeské tradice. Více akcí v jednom dni...
Michal Jůza - 18. 05. 2022
V budově staré radnice ve Slaném vznikne nové kontaktní místo policie, tak zvaný POL POINT. Jde o moderní způsob komunikace občana...
Reklama   •   Koupit reklamu