Dnes je 30. listopad 2021, svátek má Ondřej
     Reklama
Úvod Kultura Slavnosti světel v našem okolí, letos trochu jinak Vytvořit článek
Slavnosti světel v našem okolí, letos trochu jinak
Redakce Infáček - 24. 11. 2021    253    0 Líbil se vám tento článek?

AKTUÁLNĚ: V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vláda v demisi nařídila nová protiepidemická opatření. Od pátku 26. 11. od 18 hodin jsou mimo jiné zakázány vánoční trhy, a to s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Předvánoční období se tak letos obejde bez tradičních adventních stánků.

 

O víkendu se rozsvítí města a obce na Slánsku a v okolí. Slavnosti světel však budou letos opět probíhat během další vlny pandemie. Ministerstvo varuje před setkáváním, od pondělka 22. 11. platí nová opatření, která limitují neočkované, a řada organizátorů předvánočních akcí v návaznosti na situaci upravuje programy nebo je ruší. Podívali jsme se, jak to bude vypadat v našem nejbližším okolí.  

Slaný (27. 11.) – Masarykovo náměstí a vánoční osvětlení města se rozsvítí, ale plánovaná Slavnost světel byla kvůli zhoršení epidemiologické situace zrušena. Městu se ale narychlo podařilo připravit akci alespoň virtuálně. Od 16 hodin se tak můžete v online prostředí na Facebooku města Slaný nebo na YouTube kanále SlanýTV těšit na pohádku Slánské scény „Jak se stal Rumcajs loupežníkem“ a poté od 17 hodin na rozsvícení výzdoby.  I letos bude součástí předvánočního času na náměstí charitativní akce Strom splněných přání, díky které můžete udělat radost dětem z DDŠ.

Kačice (27. 11.) – Rozsvícení vánočního stromu a s ním spojený vánoční trh si obyvatelé mohou užít v sobotu v Kačici u Slaného. Vánoční atmosféru tu dotvoří hudební vystoupení a divadelní představení dětí.

Omezení: Vstup na trhy se stromkem je bez omezení, jedná se o volné prostranství.

Kladno (27. 11.) – Pohádkový vánoční strom splněných přání bude slavnostně rozsvícen na kladenském náměstí Starosty Pavla. Kromě adventních trhů a pěveckého vystoupení láká město návštěvníky i na venkovní kluziště. Doprovodný program bude zahrnovat koncert vokálního seskupení 4 Tenoři v kostele Nanebevzetí Panny Marie, účastí přispějete na dětské domovy na Kladensku.

Omezení: Vstup na náměstí a trhy nebude omezen, na doprovodný program v kostele ale budete potřebovat prokázat bezinfekčnost podle opatření platných od 22. 11. 2021.

Smečno (28. 11.) – Ve Smečně bude slavnost světla spojena i se sv. Mikulášem. Od 16 hodin se u městského úřadu můžete těšit na bohatý program. Pro děti je připraven animační pořad, myšák Eda a jeho kamarádi, rejdit tu budou čerti, zářit andělé a vše završí mikulášská nadílka.

Omezení: Vstup do prostoru se stromkem je bez omezení, jedná se o volné prostranství.

Tuřany (28. 11.) – Rozsvícení vánočního stromu v Tuřanech proběhne od 17 hodin u obecního úřadu. Zazpíváte si tu společně se zpěváky koledy, pravděpodobně bude možnost vypustit si balonkové přání pro Ježíška a zahřejete se teplým čajem nebo punčem.

Omezení: Vstup do prostoru se stromkem je bez omezení, jedná se o volné prostranství.

POZOR!!! U všech zmíněných akcí si pořadatelé vyhrazují možnost provést ještě jakoukoliv změnu.

Řada měst slavnostní rozsvěcení zrušila

Například nejočekávanější ozdobený smrk v centru Prahy se o víkendu rozsvítí bez fanfár a proslovů. „S lítostí musíme oznámit, že slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí plánované na 27. 11. se vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci neuskuteční. Advent je především čekáním na narození. Nepřipusťme, aby se na desítkách JIP proměnil ve svůj opak,“ oznámila na svém Twitteru městská organizace Prague City Tourism.

Rozhodnutí není ojedinělé, o stejném postupu rozhodla i řada jiných měst. Slavnosti světel a s nimi spojený kulturní program pro veřejnost obvykle nahrazují svým obyvatelům online přenosem. Čas rozsvícení přitom města často tají, aby nedocházelo ke kumulaci lidí na náměstích.

Omezení na vánočních trzích

Také podoba vánočních trhů bude letos poznamenána aktuálními protikoronavirovými opatřeními. Již z minulého roku známe důraz na rozestupy, větší mezery mezi stánky a všudypřítomná upozornění na zákaz konzumace zakoupeného občerstvení na místě. Letos je tomu trochu jinak, s dokladem o bezinfekčnosti jíst i pít na místech určených ke konzumaci můžete.

V případě trhů spojených s kulturním programem už se budou muset návštěvníci u vstupu prokazovat dokladem o bezinfekčnosti, tedy očkováním, dokladem o prodělání nemoci a výjimky i platným negativním testem.

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 26. 11. 2021
Někde nouzový stav trhy zrušil, jinde stánky zůstávají v režimu celoročních trhů, jen tentokrát se zimní nabídkou. Předvánoční nab...
Redakce Infáček - před 59 minutami
Plánovaná mikulášská akce ve Slaném na Masarykově náměstí byla sice zrušena, ale o nadpřirozené bytosti letos přijít nemusíte, sta...
Reklama   •   Koupit reklamu