Dnes je 1. červenec 2022, svátek má Jaroslava
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Slaný se vrátilo do první republiky, otevřelo Kumpánovu zahradu Vytvořit článek
Slaný se vrátilo do první republiky, otevřelo Kumpánovu zahradu
Michal Jůza - 11. 06. 2022    911    0 Líbil se vám tento článek?

Slavnostní otevření Kumpánovy zahrady ve Slaném proběhlo v prvorepublikovém stylu. V dobových kostýmech přišla řada návštěvníků i představitelů města, nechyběly ani historické dopravní prostředky či tematická hudba. Termín byl vybrán na Víkend otevřených zahrad, který každoročně probíhá na mnoha místech ČR. Od 13 hodin už je park otevřen veřejnosti a kdokoliv si v něm může udělat piknik nebo jen relaxovat. 

Otevření zahájili svými úvodními slovy a poděkováním všem zainteresovaným starosta města Slaného Martin Hrabánek, předseda spolku Společnost patriotů Slaného Martin Doupovec, bez jehož členů by park s vilou už možná nestál, manažerka rozvoje města Magdalena Stýblová, která na realizaci projektu strávila mnoho hodin, a krajinářská architektka Kamila Krejčiříková, která se spolu se svým manželem zhostila velké výzvy a pustila se do obnovy zahrady a jejího přetvoření na veřejný park. Milým překvapením byla účast syna továrníka Ferdinanda Přibyla, Andrého Přibyla, který sice žije ve Švýcarsku, ale jak sám prozradil, duší je ve Slaném. Zavzpomínal tu na své rodiče a rodinné snímky, které mu původní zahradu budou vždy připomínat. 

Slavnostní křest zahrady byl trochu netradiční, neleklo šampaňské, ale voda. Všichni řečníci si vzali do ruky zelené konvičky a symbolicky zahradu zalili. Současně byly spuštěny i vodotrysky, které stojí na místě někdejšího bazénu. "Bazén jsme nemohli obnovit v původní formě, protože se jedná o veřejný prostor, a tak bylo nutné dodržet aktuální hygienické a bezpečnostní předpisy. Z tohoto důvodu jsme vodní plochu spíše symbolicky připomněli ve formě dlažby s vodotrysky, které se jistě stanou velmi populárním prvkem hlavně u dětí," popsali v historických novinách vydaných u příležitosti otevření zahradní architekti. 

Atmosféru 20. - 30. let minulého století dotvořila řada drobností, které byly součástí akce. Hudební kulisu vytvořil Swing Quartet Slaný, velký zájem vzbudil historický vůz zapůjčený ze soukromého vlastnictví nebo historické kolo z Vlastivědného muzea Slaný. Řada návštěvníků vyslechla výzvu na pozvánkách a přišla v dobových kostýmech. Chvílemi tak měl pozorovatel pocit, že se stutečně vrátil v čase a korzuje v parku s prvorepublikovou smetánkou. Pro mnohé byla možnost užít si piknik v tematickém oblečení obrovským zážitkem. Kostýmy sháněli různě, někteří od prarodičů, jiní navštívili barrandovský fundus, vyvětrali převleky z divadel, ale objevily se i rekvizity z muzea. Nejmladší návštěvnice se díky laskavému zapůjčení kočárku od Jany Hanzlíkové, sběratelky z nedalekých Lidic, svezla historickým proutěným kočárkem s původní výbavičkou. 

Obnoví se i minigolf

Park je sice už otevřen, ale práce v něm ještě nekončí. "Zahrada je tento víkend otevřena v rámci mezinárodního projektu Víkend otevřených zahrad. Navštívit ji můžete i zítra (v neděli) od 8 do 18 hodin. Po tomto víkendu se park ještě uzavře do konce června a budou zde probíhat poslední dokončovací práce celé revitalizace. Zároveň tím poskytneme travnatým plochám prostor pro regeneraci. Do běžného provozu bude uveden v červenci. Otevírací doba bude do konce září od 8 do 19 hodin. Od října do března to pak bude od 8 do 17 hodin," vysvětlil starosta Martin Hrabánek.

V projektu jsou připraveny další etapy, ve kterých dojde třeba k navrácení minigolfu, i když bude stát na druhé straně potoka na pozemku města.

To všechno by se možná nestalo bez iniciativy občanů a spolku Společnost patriotů Slaného. V roce 2015 se totiž předchozí majitel rozhodl prvorepublikovou vilu, které Slaňáci říkají zámeček, zbourat. Také zahrada byla v žalostném stavu, zarostlá a zanedbaná. Prvním impulsem pro záchranu byla medializace tohoto záměru, díky které se skupina občanů rozhodla objekt zachránit. I díky nim je od 22. listopadu 2018 vila s oplocením, branami a částí parku prohlášena za kulturní památku. V následujícím roce se podařilo převzít pozemky a stavbu do majetku města, které od developera získalo i návrh na obnovu parku od ateliéru Krejčiříkovi. Ti se snažili vrátit prostoru život v té nejautentičtější podobě, jaká byla možná. A díky tomu si mohou lidé ve Slaném unikátní odkaz slavného architekta Kumpána, jehož jméno nyní park nese, připomínat i nadále.  

 

 

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 14 hodinami
První červencový víkend přivítá letní prázdniny několika menšími akcemi. Rodiny s dětmi si budou moci užít pouťové posezení, progr...
Michal Jůza - 29. 06. 2022
Na oslavu konce školního roku je pro děti připravena ve Slaném a okolí řada odměn za dobré známky nebo jen za vysvědčení. Zdarma s...
Michal Jůza - 28. 06. 2022
Ve středu 27. června 2022 proběhlo již 27. zasedání Zastupitelstva města Slaného. Bezmála tříhodinové setkání mělo na programu 21...
Reklama   •   Koupit reklamu