
Policisté z obvodního oddělení Slaný se zabývají případem podvodu, u něhož se stala poškozenou 23letá žena. Ta uvěřila podvodníkům, že získá dědictví po neznámé osobě z Turecka. Mělo se jednat o obnos v hodnotě téměř 10 milionů dolarů. Místo toho přišla o bezmála 52 tisíc korun. Podobné podvody jsou podle policie čím dál častější.
„Třiadvacetiletou ženu kontaktovala na konci února e-mailem žena, která vystupovala jako bankéřka turecké banky. Poškozené v textu sdělila, že může zdědit finanční hotovost ve výši 9,5 miliionu dolarů po zesnulém muži v tamní zemi. Ačkoliv žena osobu, po níž by měla dědit, neznala, i přesto odeslala e-mailem své osobní údaje, včetně kopie osobních dokladů. Po vzájemné domluvě a instrukcích odeslala protistraně celkem tři platby spojené rádoby s vyřizováním dokladů ohledně pozůstalosti ve výši téměř 52 tisíc korun," řekla k podvodnému jednání policejní mluvčí Michaela Richterová.
Policisté už ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za ten pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětím svobody až na dva roky.
Policisté důrazně varují před podobnými případy, kterých neustále přibývá. Podle policejní mluvčí se podvodníci často vydávají za válečné veterány, zahraniční vojáky, kapitány či lékaře, a právě i za správce pozůstalosti. „Nikdy neposílejte peníze osobám, které osobně neznáte, nikdy jste je neviděli a neznáte jejich pravou identitu. Také si ověřujte informace a nenechte se zlákat vidinou velkého dědictví, výhry či šťastného života v bohatství s virtuálním partnerem," radí Richterová.
Zdroj: PČR Středočeský kraj

