Dnes je 28. březen 2024, svátek má Soňa
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Slánské restaurace - propady tržeb, opatření odrazující zákazníky, konec provozů Vytvořit článek
Slánské restaurace - propady tržeb, opatření odrazující zákazníky, konec provozů
Michal Jůza - 01. 02. 2022    3049    0 Líbil se vám tento článek?

V posledních měsících jsme byli ve Slaném svědky zrušení několika restaurací v centru města. Během pandemie ukončily svůj provoz restaurace Na Hradbách, kavárna Sezóna a v minulém týdnu i restaurace Lavanta. Řada dalších se potýká s výpadkem tržeb či dluhy. Jak jsou na tom restaurace v době koronavirové a jaké trendy se očekávají dál?

Restaurace podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) za loňský rok čelily více než 50% propadu tržeb ve srovnání s rokem 2019. Navíc je ještě negativně ovlivnil propad poledních tržeb, protože mnoho firem během roku ponechalo své pracovníky na práci z domova. Nejkritičtějším obdobím pro restaurace byl leden až duben a dále listopad, prosinec, kdy jejich tržby propadaly až o 80 %. Na těchto výsledcích se podepsala hlavně jarní a zimní opatření, kdy se až o 2/3 propadl počet hostů.

Tato data potvrzuje i Petr Janče z oblíbené slánské restaurace Továrna. Podle něj se díky opatřením zároveň změnily návyky hostů: „Návštěvníci dříve v našich provozech strávili více hodin, což pro restauratéry znamenalo i vyšší útratu hostů. Ta doba se výrazně zkrátila, nyní jsou obvykle do hodiny pryč. Chodí také méně lidí na obědy, protože pracují z domova nebo nesplňují podmínky vládních nařízení pro návštěvu restaurací. A v neposlední řadě nám chybí sportovci. Ti byli zvyklí po sportu často zajít do restaurace, ale kvůli omezení sportovních aktivit jsme zaznamenali výpadek i této skupiny pravidelných hostů.

Stejně jako řada dalších slánských restaurací musela i Továrna přistoupit k řadě změn. „Přejít ze standardního provozu restaurace a baru do nouzového režimu nebylo jednoduché, ale přizpůsobení se podmínkám vládních restrikcí bylo nevyhnutelnou nutností. Provozovali jsme prodej jídla z výdejového okénka a rozvozy. Velmi důležitou součástí prodeje bylo také zajištění odbytu továrenského piva, aby nedocházelo k jeho znehodnocení. Nemluvme ale v minulém čase. I v současné době je pro nás nutné určité služby zachovat, dokud vláda nezrovnoprávní návštěvy všem zákazníkům jedním metrem. Pevně věříme, že se již brzy budeme moci navrátit ke svobodnému podnikání a plnohodnotné gastronomické kultuře,“ popisuje reakce na jednotlivá opatření Janče. Podle restauratérů však tyto aktivity provoz dlouhodobě nezachrání. Je to jen o přežívání a bez předchozího dobrého hospodaření v letech před Covidem by se to dalo těžko zvládnout. Nyní tito podnikatelé ani nemají podporu státu.

AHR ČR proto opakovaně vyzvala vládu, aby urychleně reagovala na kritickou situaci podnikatelů, kteří jsou opatřeními omezováni v poskytování svých služeb. „Již třetí měsíc žijí v naprosté nejistotě, nedostali avizované programy, které by pokryly alespoň částečně jejich škody, a nemají možnost plánovat další kroky svého podnikaní. Vláda v tomto ohledu stále mlčí. Naopak zastavila od ledna program Antivirus B, který pomáhal udržet podnikatelům své zaměstnance. Pokud tento program vláda neobnoví, případně nebude aktivován tzv. „kurzarbeit“, pak se očekává, že podnikatelé budou muset v průměru snížit stavy zaměstnanců o dalších 30 %,“ říká prezident AHR ČR Václav Stárek.

Omezení provozu probíhalo i v sousedním Rakousku a Německu, zde ale vlády podporu podnikatelům poskytly a na situaci okamžitě reagovaly.

„Pro mnohé podnikatele je značným zklamáním, že se vláda dosud jasně nevyjádřila k tomu, jak se postaví alespoň k částečné náhradě ztrát z konce minulého roku. Dosud se pouze dozvídáme z médií názor ministra průmyslu a obchodu, že za dva roky se měli podnikatelé přizpůsobit situaci. Je přitom zcela zřejmé, že pokud jakýkoliv podnikatelský model je dva roky omezován tak, že mu dlouhodobě klesnou tržby o 50 % a více, přičemž jen fixní náklady tvoří ve službách 60–70 %, pak musí po celou dobu své podniky dotovat. To vše za situace neúměrně rostoucích nákladů na energie a další služby. To se rovná likvidaci podnikání v našem oboru, která bude mít dopad nejenom na samotné podnikatele, jejich zaměstnance, ale také na zajištění služeb v regionech a životní úroveň jejich obyvatel. Zároveň znemožní jakýkoliv restart služeb, který si tato vláda dala do svého programového prohlášení,“ přibližuje vážnost situace Stárek.

A propad bude zřejmě dál pokračovat, myslí si majitelé restaurací. Očekávají, že některé změny návyků mohou přetrvat a restaurace se budou vzpamatovávat z pandemie ještě dalších tři až pět let.

 



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 22 hodinami
Operační trakt chirurgického oddělení a urgentní příjem v budově B Nemocnice Slaný prošel přestavbou a modernizací. Chirurgové maj...
Michal Jůza - 27. 03. 2024
Policie varuje před podvodníky, kteří nedávno připravili ženy z Kladenska o tři sta tisíc korun. Vydávají se za falešné bankéře ne...
Michal Jůza - 27. 03. 2024
Už v dubnu začne v domě bývalého železářství U Kozmů fungovat nová prodejna dm drogerie. Slavnostní otevření podpoří slevy i dár...
Reklama   •   Koupit reklamu