Dnes je 30. březen 2023, svátek má Arnošt
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Slánská hora získá novou podobu, odkryjí se cenné přírodní i historické památky Vytvořit článek
Slánská hora získá novou podobu, odkryjí se cenné přírodní i historické památky
Michal Jůza - 01. 03. 2023    0 Líbil se vám tento článek?

Slánskou horu, přírodní památku a dominantu Slaného, čeká kompletní oživení. Město nechá odstranit náletovou zeleň, obnoví cestní sítě, naučnou stezku i mobiliář. Novou podobu získají i vyhlídky na město a okolí. Změny mají pomoci udržet přírodní dědictví, přispět ke zvýšení turistiky, ale i návratu původní fauny. 

Slánská hora se v rámci plánované revitalizace dočká po desítkách let odstranění náletové zeleně a odkrytí přírodně cenných čedičových skal a skalních stepí. Obnovou projde i naučná stezka s vyhlídkami a cestní síť. Přibude minimálně jeden nový vstup z Okružní ulice. 

Důvodů pro změnu je více. „Obnovu chceme ze tří důvodů. Jeden je čistě údržba přírody a krajiny, kdy lidé vnímají, že Slanda je zalesněná, ale ona je zalesněná posledních 60 let a není to pro přírodu dobře. Slánská hora nemá být les,“ uvedl místostarosta Pavel Rubík, a dodal: „Požádali jsme o pokácení 52 nemocných, suchých a nebezpečných stromů ve stráni směrem na Pražskou. Posléze chceme vymýtit náletové dřeviny v lomové stěně.“ Padlé kmeny na místě z části zůstanou jako ideální hnízdiště pro brouky. Zachovány mají být i významné stromy s hnízdními dutinami. 

Důraz bude kladen na nejcennější součásti přírodní památky. „Slánská hora má velmi cennou geologii v podobě čedičových sloupců. To, co je na ní cenné, jsou skály, a těm stromy a kořeny keřů vadí. Druhá věc, která je cenná, jsou fragmenty skalních stepí, kde rostou teplomilné květiny. Těm stromy také vadí,“ popsal význam přírodní památky místostarosta. Právě tato místa se mají díky kácení odkrýt. 

Slaňákům se tak do určité míry vrátí dominanta známá z historických pohlednic, kdy byly na vrcholu kopce vidět tři kříže symbolizující utrpení místních za třicetileté války. Les ale z části zůstane, celé jižní a východní stráně směrem na Pražskou mají být zachovány. 

Další pohled na plánovanou změnu je čistě turistický. „Neudržované prostředí láká k vandalismu a my s tím máme velký problém,“ popisuje další z důvodů místostarosta, a dodává: „Stezka vydrží tak 3-4 roky, než ji vandalové zcela zdemolují.“ Právě proto se změní i podoba nového mobiliáře, plotů a desek na naučné stezce. Počítá se s odolnějším materiálem, dřevo a plast nahradí kov. Text na deskách bude vygravírován a doplněn QR kódem, pod kterým získá návštěvník další informace. Kovové ploty vyplní oka symbolizující čedič. 

Pokud se podaří získat dotaci, plánuje se postavit i turisticky zajímavější převislá vyhlídka. Novou podobu získají i kříže, které jsou symbolem hory a mají být znovu i jednou z dominant města. 

Lákat mají ventaroly, očekává se návrat netopýrů

Od revitalizace si město slibuje nejen zvýšení návštěvnosti a zviditelnění důležitého symbolu Slaného, ale očekává se i návrat původní fauny. V minulosti bylo místo známé výskytem netopýrů. Odstranění invazních dřevin má zlepšit hnízdní možnosti ptáků a netopýrů v lomové stěně.

Málokdo ví, že na Slánské hoře jsou i tzv. ventaroly. Těmito průduchy horkého vzduchu je známý například vrch Boreč v Českém středohoří. I těm však vadí stromy a bude potřeba je odkrýt. Město věří, že by tento úkaz mohl lákat návštěvníky i v zimním období. 

Většinu nákladů mohou pokrýt dotace

Revitalizace nebude řešena jen z rozpočtu města. „Chceme žádat o dotaci na kácení uvnitř Slánské hory. Předpokládaný náklad je 3 miliony korun a 90 % jsou uznatelné náklady dotace. Obnova naučné stezky má stát okolo 5 mil. Kč a uznatelné náklady dotace jsou 70 %,“ vysvětlil Rubík. 

Celý projekt revitalizace by měl být zakončen výměnou mobiliáře naučné stezky, která se plánuje v létě 2024.  

 

Zdroj obr.: MěÚ Slaný

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 1 hodinou
V letním kině ve Slaném probíhá obnova stánků. Ty stávající již byly ve velmi neuspokojivém stavu a musely být zlikvidovány. Nově...
Michal Jůza - před 2 hodinami
Aprílový víkend bude plný vítání jara, jarmarků, velikonočních dekorací i tematických akcí pro celé rodiny. Program pro děti připr...
Michal Jůza - před 13 hodinami
Česká pošta plánuje od 1. června 2023 uzavřít bez náhrady až 300 poboček. Obavy mají hlavně větší obce s více pobočkami, kterých s...
Reklama   •   Koupit reklamu