Dnes je 25. květen 2022, svátek má Viola
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Kultura Půlnoční v okolí a Rybovka z pelíšku Vytvořit článek
Půlnoční v okolí a Rybovka z pelíšku
Michal Jůza - 24. 12. 2021    548    0 Líbil se vám tento článek?

Půlnoc Štědrého dne už od 13. století patří půlnoční mši (vigilii Narození Páně). Kostely se v tento čas zaplní i lidmi, kteří sem jinak po celý rok nepřijdou. Připravili jsme vám přehled míst, kam na mši můžete zajít ve Slaném a okolí. A pro ty, kterým se ven nechce, máme Rybovku s obrázky Josefa Lady.

Půlnoční mše je tradicí, při které se lidé připravovali na důležitý svátek Narození Páně nočním bděním, postem a modlitbami. Neslaví ji pouze věřící, do kostelů za vánoční atmosférou a zpěvem koled každoročně míří i ti, kteří berou půlnoční jako neodlučitelnou součást Vánoc.

Podle dostupných historických pramenů se má za to, že první půlnoční mši sloužil svatý František z Assisi v roce 1223. Právě v tento čas sezval vesničany do jeskyně kousek od vesničky Greccio, aby zinscenoval výjev prvních jesliček.

Vánoční mše v našem okolí

  • Slaný, kostel sv. Gotharda – 24:00 půlnoční (vigilie Narození Páně), 16:00 koledová mše
  • Slaný, klášter Nejsvětější Trojice – 22:00 vigilie Narození Páně
  • Smečno, kostel Nejsvětější Trojice – 24:00 půlnoční (vigilie Narození Páně)
  • Tuřany, kostel Nanebevzetí Panny Marie – 24:00 půlnoční (vigilie Narození Páně)

Rybovka z domova

Jestli se vám o půlnoci nikam nechce, můžete si třeba doma pustit alespoň Českou mši vánoční, nebo lidově Rybovku. Tato skladba Jana Jakuba Ryby vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám. Je už více než 200 let symbolem českých Vánoc.

Nyní si ji můžete díky České televizi vychutnat v animovaném filmu ve spojení s nádherným Ladovým lidovým betlémem a v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK:

https://decko.ceskatelevize.cz/ceska-mse-vanocni

Přejeme všem krásný Štědrý den i následující svátky!

Váš Infáček


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 21 hodinami
Společnost Lidl nedávno oznámila svůj záměr otevřít ve Slaném druhou prodejnu v ulici Dražkovická. Ta má obsloužit hustě obydlenou...
Michal Jůza - 19. 05. 2022
Nadcházející květnový víkend se vrátíme do dob dávno minulých. Připomeneme si husity i staročeské tradice. Více akcí v jednom dni...
Michal Jůza - 18. 05. 2022
V budově staré radnice ve Slaném vznikne nové kontaktní místo policie, tak zvaný POL POINT. Jde o moderní způsob komunikace občana...
Reklama   •   Koupit reklamu