Dnes je 1. červenec 2022, svátek má Jaroslava
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Psi bez vodítka mohou ve Slaném pobíhat už jen na 14 místech Vytvořit článek
Psi bez vodítka mohou ve Slaném pobíhat už jen na 14 místech
Michal Jůza - 22. 06. 2022    1299    0 Líbil se vám tento článek?

Od poloviny června pejskaři ve Slaném musí při venčení svých miláčků dodržovat novou vyhlášku. Ta upravuje pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezuje prostory pro jejich volné pobíhání. Nově musí být pes veden, až na 14 vybraných lokalit, vždy na vodítku. Město tak reagovalo na petici občanů. 

Vyhláška, kterou zastupitelé schválili na svém 26. zasedání, nabyla účinnosti 15. června 2022. Nově musí pejskaři venčit své pejsky na vodítku, vyjma míst, ve kterých je povolen volný pohyb. Pro venčení takzvaně "na volno" bylo vybráno 14 lokalit ve Slaném, Kvíci a Trpoměchách (viz mapy v galerii). Jedná se o 32 parcel nebo jejich částí. Na těchto místech je možné mít pejska bez vodítka, pokud je pod neustálým dohledem a přímým vlivem osoby, která ho doprovází. Největší plocha, kde se bude moci pejsek volně proběhnout, bude v lesoparku Háje.  

Tvůrci dokumentu mysleli i na praktické situace z běžného života. Třeba pokud bude chtít doprovázející osoba navštívit obchod, může zvíře nechat na přechodnou dobu na veřejném prostranství bez dohledu. Musí ho však uvázat k pevnému předmětu, aby se nedostalo do těsného kontaktu s procházejícími lidmi či psy. 

Další pravidlo zakazuje vstupovat se psy na 21 vyjmenovaných dětských hřišť a pískovišť. Jejich seznam je zveřejněn v příloze vyhlášky ZDE.

Za dodržování vyhlášky je vždy odpovědná osoba, která na psa na veřejném prostranství dohlíží. Nemusí to tedy být nutně majitel. Nová pravidla se nevztahují třeba na policejní a záchranářské psy nebo na vycvičené průvodce zdravotně postižených osob.

Vznik nové vyhlášky je reakcí na petici občanů Slaného, kteří si stěžovali na opakované konflikty s volně pobíhajícími pejsky. Ti chtěli po vedení města, aby povolilo pohyb psů jen na vodítku nebo s náhubkem. Podoba a míra benevolence pravidel byla konzultována se psím psychologem Rudolfem Desenským a trenérem Tomášem Nushartem (psichologie.cz). Po diskuzi s odborníky se povinné nošení košíků zavrhlo. 

Plné znění vyhlášky najdete na úřední desce na webu Městkého úřadu Slaný (www.meuslany.cz).

 

Zdroj obr.: Public Domain Pictures


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 14 hodinami
První červencový víkend přivítá letní prázdniny několika menšími akcemi. Rodiny s dětmi si budou moci užít pouťové posezení, progr...
Michal Jůza - 29. 06. 2022
Na oslavu konce školního roku je pro děti připravena ve Slaném a okolí řada odměn za dobré známky nebo jen za vysvědčení. Zdarma s...
Michal Jůza - 28. 06. 2022
Ve středu 27. června 2022 proběhlo již 27. zasedání Zastupitelstva města Slaného. Bezmála tříhodinové setkání mělo na programu 21...
Reklama   •   Koupit reklamu