Dnes je 1. červenec 2022, svátek má Jaroslava
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Policie učila Slaňáky, jak se vyhnout vloupání Vytvořit článek
Policie učila Slaňáky, jak se vyhnout vloupání
Michal Jůza - 17. 06. 2022    206    0 Líbil se vám tento článek?

Policisté ve Slaném připomínali obyvatelům důležitost zabezpečení obydlí v rámci Evropského dne proti vloupání. 16. června vyšli do ulic s informačními materiály a šířili osvětu, jak zabránit vykradení domu či bytu. Důležitost této činnosti dokládá statistika, podle které v prvních měsících roku došlo v ČR k 10 vloupáním do obydlí denně.

V průběhu dne 16. června 2022 policisté obvodního oddělení Slaný a oddělení tisku a prevence Kladno předávali slánským občanům preventivní letáky se zaměřením a radami na zabezpečení obydlí před vloupáním. Během dopoledních hodin V Ráji vyvěsili plakáty s preventivní tématikou do vchodů bytových domů a rozdali letáky s několika radami do schránek i u rodinných domů. S přítomnými občany diskutovali o zabezpečení jejich bydliště a upozorňovali je na různé situace. Radili jim, jak se vyvarovat vloupání, a to především v letním čase a v době odjezdů na dovolené. V podvečerních hodinách pak stejným způsobem informovali občany v slánské části Pod Horou.

Slánští občané tuto preventivní akci vítali a policejní hlídkovou činnost v jejich místě bydliště velmi kladně hodnotili,“ říká Jana Šteinerová z tiskového oddělení KŘP Středočeského kraje.

Právě  nyní je osvěta nejdůležitější, letní měsíce jsou totiž z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku. Zloději využívají toho, že velké množství lidí v době volna odjíždí na dovolenou.

Zloděj je uvnitř během několika sekund

Podle policejních statistik pachatelé do objektů nejčastěji vynikají okny a poté hlavními dveřmi. „Lze je zabezpečit pomocí mechanických zábranných prostředků, např. bezpečnostními uzamykacími systémy, bezpečnostním kováním, bezpečnostními dveřmi a zárubněmi, přídavnými závorami na dveře, okenicemi či mřížemi, bezpečnostní fólií či bezpečnostními skly. Dále je možné použít technickou ochranu jako kamerové monitorovací systémy, lokální signalizaci akustickou či optickou, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče,“ radí policejní mluvčí.

Překonání běžných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních neuzamčených dveří se čas pohybuje kolem 15 sekund. Přes mikro ventilaci oken se pachatel do bytu či domu dostane přibližně za jednu minutu.

Zloděje lákají pořád stejné věci. „Předmět zájmu pachatelů je neměnný, přetrvává zájem o finanční hotovost, šperky z drahých kovů a drobná elektronika - mobilní telefony, tablety, notebooky a fotoaparáty,“ popisuje Jana Šteinerová.

Častým jevem jsou i vykradené domy v noci, zejména v letních měsících, kdy zloděj vleze do domu otevřeným oknem, prohledá přízemí, odkud odcizí cennosti. Majitelé domu přitom bezstarostně spí v patře.

Kromě samotných domů a bytů je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny, sklepy, sklepní kóje apod. „Policie se bohužel setkává s případy, že majitelé si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu,“ popisuje zkušenosti policistů Jana Šteinerová.

Důležitá je prevence i připravenost

Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů,“ doplňuje policejní mluvčí, a dodává: „Pokud k vloupání došlo, neprodleně tuto skutečnost oznamte policistům PČR, protože čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel vypátrán a dopaden. Při podezření z vykradení nevstupujte do obydlí a už vůbec po zlodějích neuklízejte.“

Policie radí, na co nezapomenout před odjezdem:

  • Informaci o tom, že na delší dobu odjíždíte, sdělte pouze okruhu důvěryhodných osob a poučte o tom i své děti. V minulosti bylo několik případů, kdy zloději vykradli byt či dům na základě informace, kterou prezentovalo dítě před svými kamarády.
  • Zvažte, zda je nutné informaci o vašem odjezdu prezentovat na sociálních sítích. Nedoporučuje se umísťovat na tyto sítě aktuální informace a fotografie z právě probíhající dovolené. V posledních letech si totiž zloději často tipují vhodné objekty k vloupání právě v prostředí sociálních sítí.
  • Najděte si zodpovědnou osobu, která bude v době vaší nepřítomnosti docházet zalévat květiny, kontrolovat byt, ale hlavně vybírat poštovní schránku. Plná schránka je prvním signálem o dlouhodobé nepřítomnosti uživatele bytu.
  • Pokud máte v bytě cenné věci, je dobré je odvést k známým, případně uložit v bance. Po dobu vaší nepřítomnosti můžete byt nechat zabezpečit elektronicky - napojením na pult centralizované ochrany některé bezpečnostní agentury. 
  • okud si chcete byt zabezpečit sami, mechanickými či elektronickými prostředky, zde je výstup z policejních statistik: nejčastěji do bytu pachatelé vnikají dveřmi, dalším častým způsobem je vniknutí oknem a dále přes balkon. V posledních letech zloději vnikají i do vyšších pater, kam se většinou spouští ze střechy.
  • Rozhodně se nedoporučuje zatahovat žaluzie či závěsy. Naopak můžete využít techniku a vytvořit iluzi, že jste stále doma. Časově programovatelné zásuvky ve stanovený čas rozsvítí lampičku nebo zapnou rádio.

Další informace k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je zdarma ke stažení, nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz.

 

Zdroj obr.: KŘP Středočeského kraje

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 13 hodinami
První červencový víkend přivítá letní prázdniny několika menšími akcemi. Rodiny s dětmi si budou moci užít pouťové posezení, progr...
Michal Jůza - 29. 06. 2022
Na oslavu konce školního roku je pro děti připravena ve Slaném a okolí řada odměn za dobré známky nebo jen za vysvědčení. Zdarma s...
Michal Jůza - 28. 06. 2022
Ve středu 27. června 2022 proběhlo již 27. zasedání Zastupitelstva města Slaného. Bezmála tříhodinové setkání mělo na programu 21...
Reklama   •   Koupit reklamu