Dnes je 25. květen 2022, svátek má Viola
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Otevření Kumpánovy zahrady bude výletem do minulosti Vytvořit článek
Otevření Kumpánovy zahrady bude výletem do minulosti
Michal Jůza - 29. 04. 2022    384    0 Líbil se vám tento článek?

Revitalizace parku v Benaru se pomalu blíží do finále, už 11. června bude zpřístupněn veřejnosti pod novým názvem Kumpánova zahrada. Slavnostní otevření proběhne ve stylu první republiky, pro veřejnost je připraven zajímavý program.  

Otevření parku bylo naplánováno na tradiční Víkend otevřených zahrad 2022 (11. a 12. 6.). Během tohoto svátku mají lidé možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. A přesně tak se představí i Kumpánova zahrada, zajímavým programem.

V dopoledních hodinách je plánováno slavnostní otevření pro pozvané za účasti starosty Martina Hrabánka. To proběhne za hudebního doprovodu Swing Quartet Slaný, nebude chybět komentovaná prohlídka a zážitek podtrhne dobový bufet.

Přijít můžete v dobových kostýmech

Pro širokou veřejnost bude park otevřen téhož dne v odpoledních hodinách. Od 13. hodiny bude možné vstoupit, o hodinu později se návštěvníci budou moci zúčastnit komentované prohlídky se zahradními architekty. Následně je na programu od 15 hodin vystoupení Swing Quartet Slaný a poté od 16 představení Kryštůfek a lesní bytosti. Kromě toho si bude moci každý připravit v parku vlastní piknik a vychutnat si nejen současnou podobu zahrady, ale i její historické fotografie. Celou atmosféru první republiky pak dokreslí doboví veteráni v podobě automobilu a bicyklu. Kdo přijde v dobovém kostýmu s doby první republiky, bude odměněn malým občerstvením.

Současná podoba parku vychází z původní zahrady, která byla realizována podle návrhu významného zahradního architekta Josefa Kumpána. Ten ji vytvořil k vile továrníka Ferdinanda Přibyla. Jedná se o nejzachovalejší zahradu založenou v meziválečném období ve Slaném. Její současný vžitý název Benar odkazuje na minulost areálu vily s přádelnou. Od roku 2018 je zahrada s budovou tzv. Zámečku nemovitou kulturní památkou chráněnou státem. Obojí je ve vlastnictví města Slaný, ale zatímco park už začíná sloužit veřejnosti jako místo pro relaxaci, o budoucnosti vily zatím rozhodnuto nebylo.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Michal Jůza - před 22 hodinami
Společnost Lidl nedávno oznámila svůj záměr otevřít ve Slaném druhou prodejnu v ulici Dražkovická. Ta má obsloužit hustě obydlenou...
Michal Jůza - 19. 05. 2022
Nadcházející květnový víkend se vrátíme do dob dávno minulých. Připomeneme si husity i staročeské tradice. Více akcí v jednom dni...
Michal Jůza - 18. 05. 2022
V budově staré radnice ve Slaném vznikne nové kontaktní místo policie, tak zvaný POL POINT. Jde o moderní způsob komunikace občana...
Reklama   •   Koupit reklamu