Dnes je 30. listopad 2021, svátek má Ondřej
     Reklama
Úvod Aktuálně Od pondělka přísná opatření pro neočkované Vytvořit článek
Od pondělka přísná opatření pro neočkované
Redakce Infáček - 18. 11. 2021    428    0 Líbil se vám tento článek?

Od pondělí 22. 11. už bude k prokázání bezinfekčnosti nutné ukončené očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci Covid 19 v posledních 180 dnech. PCR a antigenní testy už budou fungovat pro vstup pouze ve výjimečných případech. Tato opatření částečně převzatá z tzv. bavorského modelu ve čtvrtek 18. 11. schválila vláda. Přesné znění bude projednáno a zveřejněno v pátek 19. 11.

Ministerstvo zdravotnictví si podle ministra v demisi Vojtěcha od opatření slibuje ulevit přetíženým nemocnicím, zabránit další masivní vlně nákazy a v neposlední řadě motivovat k vyšší proočkovanosti. 

„Všude, kde je dnes možné, aby se lidé prokázali testem, tam už to možné nebude,“ zjednodušil nové opatření Vojtěch. Do restaurace, sportovního a kulturního zařízení, ke kadeřníkovi nebo na hromadnou akci už se s platným testem nedostanete. To stejné bude platit i pro ubytovací zařízení.

Co se od pondělka změní?

- Ruší se možnost prokazovat bezinfekčnost testem. Následující výjimky se budou moci i nadále prokazovat PCR nebo v některých případech i antigenním testem:

  • Osoby s kontraindikací, které se očkovat nemohou, se nadále mohou prokazovat testem.
  • Děti do 12 let nemusejí prokazovat bezinfekčnost, děti od 12 do 18 let mohou prokazovat testem.
  • Návštěvy ve zdravotních a sociálních zařízeních budou moci předložit negativní PCR nebo antigenní test. Ty již v podobných případech nabízela slánská nemocnice i dříve, a to například budoucímu otci před jeho přítomností u porodu. 
  • Při nástupu do lázeňských zařízení.
  • Právnické osoby při setkání správních orgánů.

- Končí hrazení testů zdravotní pojišťovnou pro neočkované. PCR testy budou nadále hrazeny 5x měsíčně pouze rozočkovaným alespoň po první dávce, pacientům s prokázanou kontraindikací nebo dětem od 12 do 18 let. Očkovaní pak budou moci využít test zdarma 2x měsíčně.

- Osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů, musí toto nově prokázat registrací do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Bez toho nebude možné prokazovat bezinfekčnost jen testem.

- Ve školách se bude celoplošně testovat antigenními testy každé pondělí až do konce února.

- Ve firmách se budou zaměstnanci prokazovat podle principu O-T-N (očkováním, testem nebo proděláním nemoci v posledních 180 dnech). Zavede se opět povinné testování pro neočkované, a to alespoň jednou týdně.

- Samotesty už se budou využívat jen v zaměstnání, naopak na kolejích, ve službách a na kulturních akcích už to nebude možné. Pro zaměstnance sice bude možné využívat i samotestování, výsledek se ale bude vztahovat pouze na pobyt v práci, nebude tedy zároveň platit pro vstup třeba do divadla.

 

Jaké budou Vánoce s opatřeními?

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny k omezení vánočních večírků či jiných setkávání více lidí. Na hromadných akcích a v restauracích se budou potkávat jen očkovaní nebo osoby po prodělání nemoci, pouze vyjmenovaným výjimkám bude stačit test. Na rozdíl od minulého roku si budou moci ti, kteří prokáží bezinfekčnost, dopřát na vánočních trzích svařák a jiné vánoční pochoutky, místa ke konzumaci budou opět zapovězena neočkovaným. Na předvánočních akcích s programem by měla být u vstupu kontrolována bezinfekčnost. Plošným uzávěrám, tzv. lockdownu, se chtějí vláda v demisi i nastupující vláda vyhnout.

Chtěl bych všechny vyzvat, aby neotáleli. Každý den hraje roli. Jděte aspoň na první dávku. Je to způsob, jak prožít klidné Vánoce,“ apeloval na neočkované Adam Vojtěch. Návštěvníky adventních trhů pak vyzval, aby dodržovali nošení roušek, rozestupy a hygienu rukou.  

Model je podle některých diskriminační a nemůže fungovat

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek tvrdí, že vládní model si z toho bavorského vzal pouze některé prvky a takto nemůže fungovat. Předeslal, že nová vláda by šla jinou cestou a nastavila opatření, ve kterých by se PCR testy znovu uznávaly všem.  

Poslankyně SPD Karla Maříková na prohlášení reagovala, že je navrhovaný model diskriminační. Podle ní je dnes již jasné, že mohou nemoc šířit i neočkovaní, a proto nedává smysl nastavovat opatření pouze pro jednu skupinu osob. Řešení naopak vidí v rychlé zdravotní péči při prvních příznacích nemoci. 

K rychlé vyhledání zdravotní péče už při prvních příznacích vyzval i Vojtěch: Pokud je vám špatně, jděte a vyžadujte aplikování monoklonálních protilátek. Vás všechny, kteří jste v riziku a jste nakažení, prosím, nečekejte až do pondělí, kdy už by mohlo být pozdě, ale jděte a monoklonální protilátky vám budou aplikovány v nemocnicích,“ požádal prostřednictvím médií spoluobčany. 

 

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 26. 11. 2021
Někde nouzový stav trhy zrušil, jinde stánky zůstávají v režimu celoročních trhů, jen tentokrát se zimní nabídkou. Předvánoční nab...
Redakce Infáček - 24. 11. 2021
AKTUÁLNĚ: V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vláda v demisi nařídila nová protiepidemická opatření. Od pátku 26. 11. od 18...
Reklama   •   Koupit reklamu