Dnes je 18. leden 2022, svátek má Vladislav
     Reklama
Úvod Víte že.. Jack O' Lantern aneb víte, proč se vlastně vyřezávají dýně? Vytvořit článek
Jack O' Lantern aneb víte, proč se vlastně vyřezávají dýně?
Karel Infáček - 29. 10. 2021    157    0 Líbil se vám tento článek?

Název halloween je zkratkou spojení All Hallows’ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne všech svatých. Lidé si ten den připomínají své zesnulé předky. První zmínky o svátku sahají přibližně do roku 1745, jméno se v průběhu let komolilo, až vznikl Halloween.

 

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.

 

Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.Symboly Halloweenu

Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

V USA je oranžová dýně známá jako jack-o’-lantern nebo jack o’lantern (lantern = lucerna). Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny. S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.

Pověst o vzniku dlabání dýní

V Irsku žil jeden povaleč, který se jmenoval Jack. Často se opíjel a nikomu neudělal nic dobrého. Jack byl jednou na svátek všech svatých opilý tak, že jeho duše začala pomalu opouštět jeho tělo. Ďábel spatřil svou příležitost a přišel si pro něj okamžitě na Zem, aby ho odnesl do pekla. Jack byl zoufalý, chtěl se peklu vyhnout , prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední pivo. Ďábel souhlasil, ale řekl Jackovi, ať si zaplatí své pití sám, protože on peníze nemá. Ale Jack tvrdil, že peníze také nemá. Zeptal se proto ďábla, jestli by se na ty peníze na chvíli nepřeměnil, Jack by zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se na pár drobných. Jack okamžitě popadl mince a dal si je do kapsy. Ďábel byl uvězněn, začal prosit a pak hrozit. Nakonec se dohodli, že Jack ďábla pustí, když slíbí, že mu dá ještě rok volnosti a do pekla si ho zatím nevezme. Tak se i stalo. Netrvalo dlouho a Jack se vrátil do starých kolejí a opět podlehl alkoholu a lidem prováděl samé špatnosti.

Za rok, na další Svátek všech svatých se Ďábel objevil a přišel si opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na blízké jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, proto mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a pro jablko se natáhl. Jakmile byl Ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kmene kříž. To je totiž andělské znamení a každého, kdo ho má poblíž, ochrání proti zlým silám. Ďábel proto nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si ďábel pro něj nesmí nikdy znovu přijít a on tak bude svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně souhlasil. Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jackovo tělo alkoholu podlehlo a Jack zemřel.

Do nebe přijít nemohl, protože vždycky lidem ubližoval a nebyl na nikoho hodný. Ale i Ďábel ho odmítl vzít do brány pekelné, protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a má se tedy vrátit odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou a svítit mu. Jack ji vložil do vydlabané dýně a od té doby mu svítila na jeho věčném putování mezi nebem a zemí. Lidé proto dávají vydlabané lucerny na okna, protože věří že Jack vezme světlo a ochrání je před zlými silami.

 

 

Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.

Masky a kostýmy sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát již pro zábavu.

Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské tradice, zvyky a hry

Trick-or-treating v překladu znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.

Hororové historky a strašidelné příběhy si mezi sebou vypráví starší děti. Čím děsivější, tím lepší. Mnoho seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické díly.

 

 

 

 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce Infáček - 12. 01. 2022
Rekonstrukce pobočky České spořitelny ve Slaném právě finišuje. Po tříměsíční uzavírce se nové prostory v moderním formátu otevřou...
Redakce Infáček - 14. 01. 2022
Další lednový víkend láká na akce pro děti plné pohádkových bytostí i zvířátek. Nechybí ani sportovní výzvy nebo gurmánská potěšen...
Reklama   •   Koupit reklamu