
V letošním roce si na Slánsku nejvíce připlatíme za energie, které se promítnou do cen prakticky všeho. Zvýší se také cena za vodné a stočné od Slavosu nebo za teplo od RDK servis. Naopak na stejných částkách jako minulý rok zůstávají místní poplatky za psa nebo za odpad, které se v řadě jiných měst zvyšovaly.
Energie za rok o stovky až tisíce dražší
Energetický regulační úřad odhadl, že celkově za rok domácnosti zaplatí za elektřinu o pětinu více, za plyn zhruba o čtvrtinu více. Důvodem je zvýšení regulované, ale především i neregulované složky ceny, do které se promítá drahý nákup energií na burze. Zdražili již téměř všichni dodavatelé plynu a elektřiny. U všech ale platí, že se zvýšení cen netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou.
Pražská plynárenská zdražila od nového roku plyn v průměru o 7,3 %. Průměrná domácnost, která používá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení, tak zaplatí měsíčně asi o 136 Kč více.
Největší dodavatel plynu Innogy zvýšil cenu plynu v průměru o 15 %. Elektřinu společnost od Nového roku zdražila o 19 %. Měsíční platba v typickém rodinném domě tak stoupne u plynu o 270 korun, u elektřiny asi o 190 korun.
ČEZ zdražil od 1. ledna dodávky elektřiny v průměru zhruba o třetinu. U průměrné domácnosti, která elektřinou vaří a svítí, znamená tato změna vyšší platby v průměru o 250 Kč měsíčně. Pro ty, co elektřinou i topí, to bude více, průměrně přes 1 000 Kč měsíčně. Plyn podraží také, ačkoliv velkoobchodní cena se zvýšila ještě více než u elektřiny, ČEZ svým zákazníkům slibuje, že se promítnutí do nového ceníku v plné míře obávat nemusí.
Také E.ON od ledna zvýšil ceny. Standardní cena u elektřiny se zvýšila v průměru o 17 %, u plynu o 16 %. Průměrná domácnost, která elektřinou svítí a zároveň ji využívá i pro ohřev vody, si připlatí asi 300 Kč měsíčně.
Připlatíme si i za vodu
Zvýšení cen se nevyhnulo ani dodávkám pitné vody. Ke zdražení vodného a stočného pro rok 2022 přistoupila i společnost Slavos Slaný. Důvodem je extrémní zvýšení cen energií, ale i materiálů a prací. Díky těmto vstupním nákladům se cena za 1 m3 vodného zvýšila na 63,78 bez DPH (70,16 Kč s DPH) a stočného na 32,99 Kč bez DPH (36,29 Kč s DPH). Oproti stávajícímu roku se tak částka za 1 m3 vodného a stočného zvyšuje celkem o 7,7 Kč, což je zhruba o 8 %. Toto zvýšení je však stále hluboko pod průměrem podobně velkých měst ve Středočeském kraji.
Zdražování se promítne i do ceny tepla
Současné nárůsty cen na trhu s elektřinou a zemním plynem se promítly i do cen teplárenských společností. Ke zdražení tak musí přistoupit i slánský dodavatel tepla RDK servis. Předběžně kalkulovaná cena za gigajoul (GJ) pro rok 2022 je 850 Kč bez DPH, což je s 10% DPH 935 Kč. Pro představu, čtyřčlenná rodina ročně spotřebuje odhadem okolo 25 GJ.
Místní poplatky města se nezvyšují
Poplatek za komunální odpad byl zvýšen už v minulém roce, letos zůstává ve výši 750 Kč na osobu nebo majitele nemovitosti, ve které není žádná osoba přihlášena. Poplatek musí být zaplacen do konce června 2022.
Také poplatek za psa zůstává dalším rokem stejný. Pokud máte jednoho pejska, zaplatíte při základní sazbě 800 Kč, ale je možné získat řadu slev či úlev. Důchodci nad 65 let tak zaplatí jen 200 Kč, pokud bydlíte v rodinném domě, ušetříte až 400 Kč a až 50% slevu dostanete za potvrzení o složení výkonových zkoušek psa. V každém případě ale musíte poplatek zaplatit nejpozději do konce března 2022.
Formuláře přihlášení k místním poplatkům a veškeré podrobnosti k platbám najdete ZDE.

