Dnes je 22. říjen 2021, svátek má Sabina
     Reklama
Úvod Víte že.. Bohdan Bolzano, významný slánský podnikatel Vytvořit článek
Bohdan Bolzano, významný slánský podnikatel
Karel Infáček - 02. 10. 2021    337    0 Líbil se vám tento článek?

Bohdan Bolzano, zakladatel firmy Bolzano, Tedesco a spol. ve Slaném (později ČKD Slaný) byl významný průmyslník 19. století, který působil v našem regionu – Kladno, Slaný a okolí. Ve Slaném vybudoval společnost BOLZANO, TEDESCO & COMP, která vyráběla zařízení pro cukrovary nebo doly, parní stroje a další komponenty potřebné pro rozvoj probíhající industrializace. Spojení jí usnadňovala Pražsko-duchcovská dráha, která byla uvedena do provozu roku 1874.

 

 

Bohdan Bolzano nebyl pouze schopným obchodníkem, ale také uznávaným technikem a držitelem několika patentů. Výrobky společnosti, jako například rošt pro kamna, získaly ocenění na světových výstavách. Významným počinem byla i realizace patentu parní pumpy. V roce 1873 opustil místo technického ředitele v přádelně a odkoupil její část, která se specializovala na údržbu strojního zařízení. Po spojení se sousedním podnikem Tedesco vznikla firma Bolzano, Tedesco a spol. jejímž společníkem se Bolzano stal od září 1873. Koncem desetiletí již továrna zaměstnávala zhruba 220 dělníků a 20 úředníků.

Po úmrtí Bohdana Bolzana v roce 1884 zachoval nový majitel Max Hirsch jméno firmy Bolzano, Tedesco a spol. a vedl podnik s tichými společníky. Po smrti Maxe Hirsche přešel podnik roku 1898 pod akciovou společnost Breitfeld, Daněk a spol. Firma dále expandovala a v letech 1904–1907 vystavěla novou výrobní halu o ploše 3 000 m2. V roce 1906 založila v sousedství železniční tratě tzv. horní závod, kde v souvislosti se zřízením výroby lokomotiv bylo započato s výstavbou nové elektrické centrály, kotlárny, kancelářských budov a železniční vlečky. Tyto stavby byly dokončeny v roce 1907, v roce 1910 vznikla montážní hala pro výrobu lokomotiv a v roce 1912 opustila závod první lokomotiva. V roce 1927 se sloučila s koncernem Českomoravská Kolben.

Ve třicátých letech 20. století, v období krize se stala součástí libeňské strojírny a od 1. 1. 1940 byl název společnosti změněn na Českomoravské strojírny, akciová společnost. Dne 24. října 1945 byl podnik spolu s ostatními jednotkami koncernu ČKD znárodněn. ČKD Slaný prodělalo v letech různé reorganizace a závod se rozšiřoval. Po roce 1990 byla firma rozdělena na více subjektů a část ČKD Slaný a. s. byla prodána norské společnosti Harding. Od roku 2015 je vlastníkem česká společnost Salten s. r. o. Jméno Bohdana Bolzana nese též firma Bohdan Bolzano, s. r. o se sídlem v Kladně, která obchoduje s hutními materiály. 

Zdroj:

www.bolzano.cz

Facebook Pohledy do historie Královského města Slaný

wiki


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Karel Infáček - před 22 hodinami
Česko čeká ve čtvrtek nárazový vítr s rychlostí na horách dosahující až 125 kilometrů v hodině. Český hydrometeorologický ústav vy...
Karel Infáček - 19. 10. 2021
V pondělí 25. října 2021 se ve Slaném konají oslavy při příležitosti vzniku samostatného Československého státu.  
Reklama   •   Koupit reklamu