Hasiči již čtvrtý den bojují s požárem skládky v Rynholci
Požár skládky v Rynholci zaměstnává hasiče již čtvrtým dnem. Na místě nyní zasahuje přibližně 22 jednotek požární ochrany a kolem 100 hasičů. Dnes (24. dubna) došlo ke změně taktiky hašení – místo namáčení slisovaných plastů ve vodní lázni se rozebírá hromada odpadu ze dvou stran a prolévá se vodními proudy. Při zásahu je využívána těžká technika, včetně hasicího robota od podnikových hasičů Škoda Mladá Boleslav, a zařízení nazvaného Ambasador, což je víceúčelové zařízení sloužící k efektivnímu prolévání odpadu. Požár navštívila i hejtmanka Petra Pecková, která následně na svém facebookovém profilu uvedla na pravou míru spekulace a dotazy.
„Mimořádně náročné hasební práce stále pokračují a požár zůstává ve třetím stupni požárního poplachu. Na místě zasahuje 22 jednotek požární ochrany a 100 hasičů. Změna taktiky umožnila rozebírání hromady odpadu ze dvou stran a její prolévání vodními proudy místo původního namáčení slisovaných plastů ve vodní lázni. Pomáhá nám mimo jiné hasicí robot od podnikových hasičů Škoda Mladá Boleslav a zařízení Ambasador, velký monitor určený k prolévání rozhrabané hromady odpadu,“ uvedl Tomáš Bakalář, mluvčí hasičů pro Středočeský kraj.
Obr.: fotografie zařízení Ambasador. Ilustrační foto.
Ve středu dopoledne byla nasazena těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, která výrazně urychlila průběh hašení. Ve večerních hodinách byla vyhlášena lokalizace požáru, což znamená, že se oheň dále nešíří. „Požár se daří postupně likvidovat a chránit přilehlé okolí. Zásah je fyzicky velmi náročný z hlediska unikajících zplodin hoření a nutnosti používat dýchací přístroje,“ uvedl mluvčí hasičů ve středu 23.4.
Video: ze zásahu ze dne 22.4. Zdroj: HZS Středočeský kraj.
Zajištění a péče
Chemická laboratoř Hasičského záchranného sboru průběžně monitoruje kvalitu ovzduší v okolních obcích (např. Lány, Kačice, Rynholec). Podle posledních měření nebyly zjištěny žádné škodlivé koncentrace zplodin díky příznivým rozptylovým podmínkám. O zasahující hasiče se stará Český červený kříž, dobrovolníci i místní občané, kteří poskytují potraviny a pití. Zdravotnická záchranná služba zatím ošetřila 16 hasičů s mírnými zdravotními komplikacemi, jako jsou dehydratace, drobné popáleniny či nadýchání zplodin.
Výhled
Lokalizace požáru umožňuje jeho postupnou likvidaci. Intenzita požáru a vývin zplodin poklesly zhruba o polovinu. Zásah bude pokračovat zřejmě až do konce týdne, přičemž dohašování požáru a šetření jeho příčiny je stále v procesu. Díky profesionálnímu zásahu se podařilo ochránit technologie na zpracování plastového odpadu v hodnotě přibližně čtvrt miliardy korun.
Odpoledne ve středu 23.4. požár navštívila hejtmanka Petra Pecková. Ta následně na svém facebookovém profilu uvedla na pravou míru spekulace a dotazy, které vznikly během požáru:
1. Nejednalo se o žádnou černou skládku, alespoň o tom není nic známo. Areál provozuje společnost Ekologie s.r.o a čím se konkrétně zabývá zjistíte zde https://www.ekologiesro.com
2. Každý zásah má svého velitele z řad profesionálních hasičů. Zde se střídají dva zkušení velitelé plk. Ing. Petr Chalupník a plukovník Martin Vondra, který se stal i Velitelem roku 2022 celé ČR, nejen za zásah v Hřensku.
3. O hasiče je při každém zásahu postaráno. O profesionální, i o dobrovolné. Ze zákona se o zásobování jídlem a pitím má vždy postarat příslušná obec nebo třeba majitel areálu, kde hoří. Náklady částečně proplatí i pojišťovna, pokud je objekt pojištěn. My, jako Středočeský kraj – oficiální stránka, proplácíme zajištění týlu prostřednictvím Český červený kříž, kterému jsme nedávno pořídili pro tyto účely i speciální auto. Dnes na místě byli lidé z Českého červeného kříže z Kladna, Mělníka, Kolína, Kutné Hory i Prahy. Na místo nosili potraviny a pití i dobrovolníci a občané.
4. Během zásahu hasičů v Rynholci chemická laboratoř HZS Středočeského kraje průběžně monitorovala škodliviny v ovzduší. Na základě jednotlivých měření je možné jednoznačně potvrdit slova velitele zásahu, který již včera ve večerních hodinách konstatoval, že díky dobrým rozptylovým podmínkám nehrozí přímé ohrožení obyvatel v okolních obcích. V této době byl v okolí požáru samozřejmě cítit zápach spálených plastů, a právě proto byly na mobilní telefony obyvatel okolních obcí rozeslány informační SMS zprávy s doporučením „nevětrejte“….
5. Dnes v dopoledních hodinách bylo chemickou laboratoří Hasičský záchranný sbor ČR opětovně prováděno měření kvality ovzduší v obcích Stochov, Lány, Kačice, Rynholec, Kamenné Žehrovice a Doksy. Měření bylo prováděno ve směru toku zplodin hoření, a to s negativním výsledkem. Jediné, avšak zanedbatelné, množství bylo naměřeno v obci Lány.
6. V průběhu dne hasičské jednotky prováděly rozhrnutí skládky a další hašení, kdy intenzita požáru i vývin zplodin poklesl zhruba o polovinu.
7. V odpoledních hodinách byla nasazena další těžká technika ze Záchranný útvar HZS ČR Hlučín, která významně přispěla k postupu hasebních prací a v 16:35 mohla být vyhlášena lokalizace požáru, což znamená, že se již dále nešíří a je ohraničen.
8. Po lokalizaci požáru proběhlo opět měření kvality ovzduší ve směru zplodin hoření (Lány, Ploskov, Lhota) a to opět s negativním výsledkem – v důsledku dobrých rozptylových podmínek nebyly naměřeny žádné ohrožující koncentrace nebezpečných látek.
9. Měření bude probíhat i v zítřejších hodinách, ale předpokládají se ještě lepší rozptylové podmínky.
10. V současné době je na místě 36 jednotek a cca 160 hasičů, požár bude pod kontrolou samozřejmě v průběhu celé noci a dohašování se předpokládá zhruba do konce týdne.
11. Příčinu požáru samozřejmě budou šetřit zkušení vyšetřovatelé HZS, kteří už jednotlivé podněty šetřit započali a verze mají.
12. Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje ošetřila 16 hasičů, žádný nebyl hospitalizován. Ošetřeni byli z většinově důvodu dehydratace v souvislosti s obrovským žárem, z důvodu drobných popálenin a nadýchání v místě zásahu.
13. Velmi děkuji všem, kteří se na zásahu podíleli a díky kterým se požár nerozšířil na další části skládky a podařilo se zachránit i technologie za zhruba čtvrt miliardy Kč na zpracování plastového odpadu na pelety a další plastové výrobky.