Den porodních asistentek: Andělé z porodnic pomáhají nejen při zrození života, ale pomocnou ruku podávají i maminkám v šestinedělí
Každý rok si 5. května připomínáme Mezinárodní den porodních asistentek. Vzdává hold nepostradatelným profesionálkám, které vítají na svět nový život a s láskou se starají o maminky i novorozence. Porodem ale jejich práce nekončí. Ve slánské porodnici mohou rodičky využít novou službu, kdy porodní asistentka po propuštění z porodnice přijde maminku s miminkem navštívit až domů a poradí jí s kojením i péčí.
V porodním sále, kde se mísí očekávání s obavami, stojí ony – porodní asistentky. Oči plné soucitu, uklidňující hlas, ruce připravené pomoci… Sdílejí s nastávajícími maminkami jejich bolest i radost, jsou oporou v nejtěžších chvílích a také prvními, kdo s úsměvem vítá na svět nový zázrak. Jsou anděly, kteří přinášejí naději a pomáhají psát první kapitolu příběhu každého novorozeného člověka. Je proto důležité si jejich záslužnou činnost připomínat.
Porodní asistentky pečují o maminky nejen v nemocnicích
Mezinárodní den porodních asistentek byl poprvé vyhlášen v roce 1992 Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM) s cílem zvýšit povědomí o významné roli tohoto povolání a podpořit profesní rozvoj těchto žen. Porodní asistentky poskytují komplexní péči během těhotenství, porodu a po porodu, a to nejen v nemocnicích. V porodnici Slaný nově přicházejí porodní asistentky za maminkami až do jejich domovů, aby jim pomohly v nelehkém období šestinedělí. „Návštěvu doma nabízíme všem maminkám již v porodnici na oddělení šestinedělí při propuštění. Protože většina rodiček v tu chvíli ještě neví, zda bude mít o tuto službu zájem, všem přibližně po týdnu zavolám, abych se zeptala, jak se jim daří, a jestli se na ně máme přijet podívat. Návštěva je plně hrazená pojišťovnou, maminky si zaplatí pouze za dopravu,“ vysvětluje Lucie Pecinová, Dis, diplomovaná porodní asistentka, která na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Slaný pracuje již od roku 2011 a v současnosti působí jako staniční sestra.
Pomáhají s kojením, kontrolují hojení po porodu i koupání miminka
V domácím prostředí mohou maminky s porodní asistentkou konzultovat celou řadu témat, a především si vše ukázat v praxi. Obvykle proběhne kontrolní kojení, kdy asistentka poradí úpravu polohy, jak pečovat o prsa, zodpoví dotazy. Také zkontroluje hojení po porodu a pokud je maminka po sekci, prohlédne jizvy, eventuelně odstraní stehy, které ještě neodpadly. Je-li to třeba, připomene péči o jizvu, nácvik dýchání do břicha, vstávání a vysvětlí, jak efektivně používat šátek rebozo. Zároveň zkontroluje miminko, zhodnotí celkový stav maminky a novorozence. Otevírá se i prostor pro dotazy nebo případnou další návštěvu. Asistentka může také předat kontakty na další odborníky. O návštěvě je proveden záznam, který se stává součástí dokumentace rodičky. Návštěvy se může zúčastnit i sestra novorozeneckého oddělení, což je výhodné zejména pro maminky po ambulantním porodu. Pokud je to potřeba, lze provést i screeningový odběr z patičky novorozence, díky němuž lze odhalit řadu závažných onemocnění.
Obr.: Lucie Pecinová, Dis- staniční sestra porodnice.
„Navštívila jsem například maminku po sekci žijící v Lounech. Ukázala mi, jak kojí, a upravila jsem jí polohu v sedě, na první pohled byla nevhodná. Navrhla jsem jí nejjednodušší polohu v leže. Pak si vzal miminko tatínek, který byl také doma. Paní jsem odstranila zbytky stehů po sekci a ukázala jí péči o jizvu a poučila o dýchání a vstávání. Dále mi rodiče ukázali, kde koupou miminko, a maminka měla připravené i otázky. Ty jsme probraly. Odjela jsem od spokojených rodičů s dobrým pocitem, že dosah naší péče překročuje i práh porodnice. Doufám, že maminky začnou vnímat, že v naší porodnici jsme schopné dnes zajistit péči, která se již blíží té komunitní, o níž se dnes tak často hovoří,“ říká Lucie Pecinová, která je zároveň certifikovanou laktační poradkyní. Doba návštěvy porodní asistentky musí být předem domluvená. Za maminkou porodní asistentka nemůže přijet domů v jakoukoliv denní hodinu, na rozdíl od soukromých komunitních asistentek, které jsou k dispozici kdykoliv, ale rodička si již tuto službu musí hradit. Jestliže to situace vyžaduje, může ale zdarma kdykoliv dorazit do porodnice, anebo do porodnice zavolat, pokud by potřebovala řešit nějaký problém, včetně laktačního poradenství.
Pokrok jde stále dopředu
Profese porodních asistentek prošla v posledních letech velkou transformací. Stále se rozvíjí nejen úroveň medicíny, technologie, vybavení či screeningy, ale velký důraz se klade i na pohodlí a psychickou pohodu maminek. Porodní asistentky se celoživotně vzdělávají i v nových podpůrných metodách, jako je využití rebozo šátku, aromaterapie, hydroterapie, muzikoterapie, bylinné napářky, možnosti polohování během porodu, včetně porodu na porodnickém gauči a další. V případě, že jsou těhotenství i porod fyziologické, mohou jej porodní asistentky také samostatně vést, což dříve nebylo běžné. S maminkami se navíc často setkávají ještě před porodem v těhotenských poradnách či kurzech cvičení. „Uvidíme, jak se bude do budoucna měnit péče v porodnicích. U nás se ubíráme směrem rodinné porodnice, snažíme se vyjít maminkám vstříc. Mají možnost vše probrat dopředu v poradně, na kurzu, a pak také individuálně zde přímo na porodnici,“ dodává Lucie Pecinová. Díky porodním asistentkám jsou zkrátka maminky a jejich děťátka jako v bavlnce. A za to jim patří velké poděkování a obdiv!