Plovárna ve Slaném: Klíčové rozhodnutí o dalším postupu řešení. Jaké varianty se nabízely?
Stavba plovárny, která měla být dokončena do konce července a 1. srpna slavnostně otevřena, je již od 5. 6. pozastavena. Probíhaly zde geologické průzkumy, které přinesly možné návrhy řešení včetně jejich ceny a harmonogramu prací. Co průzkumy přinesly za výsledky a jaké řešení odborníci navrhují? Která varianta bude na zastupitelstvu odhlasována?
Dne 5. 6. byly na stavbě zjištěny zásadní problémy v porušení svárů nerezových bazénů. Následujících dní bylo provedeno místní šetření a zaměření, zda dochází k sesedání bazénových těles. V polovině června zhotovitel informoval o pozastavení stavebních prací do doby návrhu řešení situace.
Návrh dalšího postupu zněl: „Dokončení nerezových bazénů pro možnost zahájení napouštění pro sledování dalšího případného nežádoucího pohybu při zatížení vodou. Nebudou dokončeny montáže atrakcí, zábradlí, mřížky přelivných hran a podobně.“
Po zaměření a jeho vyhodnocení byly bazény vypuštěny a provedly se naplánované vrty v dětském bazénu do hloubky 6 metrů. Koncem července bylo provedeno 6 geologických vrtů do hloubky 6–10 metrů. Výsledky po posouzení laboratoří posloužily pro návrhy řešení.
Měření sedání bazénových těles probíhalo během letních prázdnin a probíhá nadále. Z jeho výsledků vyplývá stálý trend dosedání bazénových těles.
Hlavní závěr geologického průzkumu: „Pod bazény se nachází v různých mocnostech neúnosné vrstvy měkké hlíny s výraznou organickou příměsí, zasahující do hloubky až 10,5 metru.“
Navržené varianty řešení: Dne 17. 9. se na kontrolním dni setkali a byly prodiskutovány 4 varianty řešení, které byly předloženy na zastupitelstvu dne 25. 9.
- Varianta: Ponechání sedání konstrukce bazénů
Jedná se o výpočet deformace podloží plovárny ve Slaném, který byl proveden pomocí speciálního softwaru a doplněn ručními výpočty geotechnika. Cílem bylo zjistit, jak dlouho bude trvat, než se podloží plovárny přizpůsobí zátěži a dojde ke stabilizaci deformací (sedání). Na základě těchto parametrů byl proveden výpočet, který ukazuje, že samovolné sedání podloží může trvat od 2 do 15 let, ale spíše bude kratší, okolo několika let. Během této doby může dojít k dalšímu naklánění bazénu. Pokud by byla zvolena tato varianta, město Slaný by ztratilo záruky na nerezové konstrukce bazénů a související technologie z důvodu nepředvídatelnosti chování podloží.
Předpokládaná cena: 16 150 000,00 Kč.
Tato cena však nezahrnuje geologem doporučené vybudování Milánské stěny pro zachycení a odvod vody přitékající do areálu a pod bazény. Odhadované náklady na realizaci Milánské stěny jsou cca 50 mil. Kč.
- Sanace podloží pomocí tryskové injektáže.
Trysková injektáž podloží je metoda sanace v oblasti speciálního zakládání, kterou se zpevňuje zemina pod stavbami, aby byla stabilnější a pevnější. Funguje tak, že do země je zavrtána trubka, přes kterou se pod vysokým tlakem vstřikuje cementová směs. Tato směs se míchá s původní zeminou a vytváří pevný základ – něco jako betonový sloupek, který zpevňuje okolní zeminu.
Materiál se u vrtů ještě pro čerpání ředí vodou, což způsobuje rozstřiky, a proces je tedy pro nejbližší plochy a konstrukce dost „špinavý“. Existuje velké riziko poškození nerezových konstrukcí stěn bazénů. Manipulace s výše uvedenou těžkou technikou v bazénech navíc zvyšuje riziko poškození základové desky pod bazény a jejího možného prasknutí.
Předpokládaná cena: 58.041.116,02 Kč
- Vybourání nerezových bazénů a nové založení.
Toto řešení by spočívalo v kompletní demontáži a vybourání namontovaných bazénů včetně podkladních betonů a částí zásypů. Po demontáži a vybourání by proběhlo nové založení na pilotách. Piloty slouží k přenosu zátěže bazénu do hlubších a pevnějších vrstev podloží, v případě naší plovárny do hloubky až 15 metrů. V případě varianty č. 3 bude nutné práce zadat v rámci nové veřejné zakázky. Pokud by vše šlo podle plánu, nejdřívější termín dokončení je v červnu 2026.
Předpokládaná cena: 90.850.000,00 Kč
- Podchycení bazénů pomocí mikropilot
Sanace a stabilizace podloží pomocí mikropilot je technika, která se používá pro zpevnění a stabilizaci stavebního podloží, zvláště tam, kde je třeba opravit nebo posílit základy stávajících budov či staveb. Mikropiloty jsou tenké, ale hluboko zavrtané pilíře, které přenášejí zatížení stavby do hlubších a pevnějších vrstev půdy. Tato možnost byla konzultována s dodavatelem, který se specializuje na speciální zakládání staveb, a byla vyhodnocena jako realizovatelná a po variantě č. 1 jako druhá nejméně nákladná.
Předpokládaná cena: 39.858.396,02 Kč
„V rámci diskuse všech zúčastněných odborníků na kontrolním dni dne 17. 9. 2024 byla 4.varianta vybrána jako ekonomicky, technologicky a časově nejvhodnější,“ z podkladů pro zastupitelstvo města Slaný.
Zdroj Obr.: Jan Šebesta