Méně orné půdy a moderní nádraží, i to jsou změny územního plánu Kladna
Kladenské zastupitelstvo projednávalo změny v územním plánu města. V jejich rámci má zmizet ochrana budovy nádraží Kladno jako hodnotné stavby a přibydou i zastavěná území. Nyní běží lhůta pro podání připomínek.
Podle nového územního plánu by měly ve městě přibýt nové haly, sídliště, na několika místech dojde k zastavění orné půdy. Plán také upravuje funkční využití a prostorové uspořádání umožňující plynulý rozvoj území v přímé vazbě na hlavní nádraží Kladno.
„Dosavadní stav, nesmyslně rozkouskovaný, blokoval jakýkoliv budoucí rozvoj této plochy. Změna územního plánu ji umožní využít efektivně. Na starou nádražní budovu je vydán demoliční výměr a pro její zbourání není potřeba měnit územní plán. Jeho změna pouze umožňuje, aby zde šla postavit nová kvalitní budova,“ reagoval na dotazy radní pro oblast rozvoje města Ondřej Rys (Volba pro Kladno). „Tato změna v územním plánu neřeší zachování nádražní budovy z hlediska v uvozovkách památky, řeší zmatek v pozemcích pod ní,“ završil diskuzi zastupitel Petr Drnec. Poté byl návrh změn přijat a nehlasoval proti němu ani jeden zastupitel.
„Územní plán město aktuálně mění, aby uvolnilo regulaci pro novou stavbu a ta nemusela respektovat dnešní podobu nádraží. Budova asi v řádu dní přestane existovat,“ reagovala opoziční zastupitelka a architektka Anna Gamanová.
Dalších míst, kde se bude územní plán měnit, je celá řada. „Asi nejvýraznější návrhy jsou tyhle: 12 pater má mít nově Norma na Okrsku 4, 11 pater má mít Flora v Kročehlavech., 5-ti patrové sídliště má vyrůst ve Vrapicích poblíž kostela, na části pole u Hřebče mají vyrůst haly, haly mají vyrůst i na poli mezi Dříní a lesem Dlouhé Boroviny. Návrh změny se dotýká řady dalších míst. Asi 26 ha orné půdy by se mělo nově dát zastavět,“ upozorňuje zastupitelka Gamanová, která publikovala i seznam nejvýznamnějších změn (ke stažení ZDE).
Dotčené osoby mohou nyní v zákonném termínu podávat připomínky a docílit tak přehodnocení návrhu.
Zdroj obr.: Město Kladno